Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by irinell24 View Post
    O intrebare? Sa merg in continuare pe motul excess 5w40 sau sa incerc Castrol edge titanium 5w40. Diferenta de pret intre ele este de 1leu.
    daca diferenta e doar de 1 leu, eu zic sa mergi 100% pe castrol edge.

    Comment


    • [QUOTE=Ampt;1633637]Dacă ai fost mulţumit de Motul Excess 5W40 (nivel constant jojă, mers rotund, fără sunete suspecte în forje precum

      N-am stres mare cu uleiul. Daca este schimbat la timp banuiesc ca toate tipurile sunt bune. Eu il tin de fel intre 12-15k. Pur si simplu am comandat niste consumabile dintr-un loc si il are pe stoc la 37 de lei. Nu mai sunt nevoit sa fac un drum in plus.

      Comment


      • Atunci comandă şi uleiul din acelaşi loc şi nu-ţi mai bate capul.
        Dar totuşi, de ce ne-ai mai întrebat ce ulei să alegi, dacă hotărârea înţeleg că era deja luată?

        Comment


        • Pentru ca hotararea nu este luata inca. Eram curios si de parerea voastra. Uneori este bine sa tii cont si de parerea celor din jur. Cand ma refeream ca nu am stres ma refeream la faptul ca nu stau sa sap in arhive sa vad ce fel de ulei este. Tara de provenienta etc

          Comment


          • Greu de dat un verdict, cel puţin din partea mea care am folosit la Logan numai ulei de motor Elf.

            Comment


            • Numai pt ca am folosit Xcess 5W40, as alege Castrol Edge 5W40, titanium sau cum ii spune (oricum cuvant de marketing).
              Nu cred ca poate fi la slab ca Motul 5W40 xcess

              Comment


              • Sal eu de cand am masina din 2005 am bagat numai dacia oil si toate consumabilele numai de la dacia din reprezentanta si am fost f multumit eu schimb uleiul si filtrele din 7500 in 7500 km si am vreo 110mii

                Comment


                • La 7500? Mergi doar in conditii vitrege?

                  Comment


                  • Probabil ca ii sunt dragi aia de la reprezentanta, si-i viziteaza des chiar si de cand nu mai are masina garantie, adica de vreo 7 ani.

                    Comment


                    • Am vazut la Norauto Castrol edge titanium spanac 5W40 la 36 de lei. Elf 5w40 era 42....
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Mobil1 0w40 4 litri-167 lei cu schimb gratuit suna mai bine decat Elf...

                        Comment


                        • Nu suna deloc bine 0W40 la rece, mai bine suna 5W40. Cel putin in motorul meu.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Motorul ala nu suna bine in general, la rece sau la cald.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Probabil ca ii sunt dragi aia de la reprezentanta, si-i viziteaza des chiar si de cand nu mai are masina garantie, adica de vreo 7 ani.
                              Nu face nimic rau ca schimba uleiu la 7500 km. Sunt banii lui si daca poate, e ok.
                              Nici eu nu m-as duce (la stilul meu de mers) mai mut de 7-8000 km.

                              Originally posted by einstein1984 View Post
                              Nu suna deloc bine 0W40 la rece, mai bine suna 5W40. Cel putin in motorul meu.
                              Nu-ti mai vad motorizarea, dar la toroaba mea suna foarte bine cu 0W40 alaturi de 5W30 Mobil1, acel "marait" era mai slab decat cu DaciaOil (si Motul 8100 xcess 5W40) la rece/prima cheie.

                              Cu Motul 8100 5W40 asta a fost un motiv in plus sa-l schimb la 8000 km, maraia foarte tare fata de Mobil 0W40 la aceiasi km rulati si temp similare.
                              Last edited by Octavian; 2 December 2014, 12:26. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Nu face nimic rau ca schimba uleiu la 7500 km. Sunt banii lui si daca poate, e ok.
                                Nici eu nu m-as duce (la stilul meu de mers) mai mut de 7-8000 km.
                                De acord ca Dacia Oil poti sa-l schimbi si la 7500 km.
                                Ce nu inteleg e de ce face operatiunea la reprezentanta, de banii platiti acolo pe Dacia Oil ar cumpara un ulei mai bun. O fi vrut sa fie sigur ca Dacia Oil il cumpara original. Cu toate ca nu stiu cine si-ar bate capul sa falsifice uleiul ala.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google