Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cu siguranta, da' tre' sa le si prinzi.
    io pana acum n-am mai prins la uleiuri, nici la cora, selgros, real, metro, carfur, auchan, mega image etc

    Comment


    • La 28 lei litrul M1 0W40 as lua si eu vreo 8 kg asa expirat cum o fi (si mucegai sa aibe)

      Comment


      • Pun pariu ca dacă mă duc în seară ăsta, nu mai găsesc, cel puțin nu la preț ăsta.

        Comment


        • Ahem . Eu am avut norocul sa pun ultima oara Total classic 5w40 - sintetic .
          Norocul pentru ca mi-am dat seama ca s-au facut 5 ani de atunci (si 20000 km)
          Nivelul l-am verificat din cand in cand si acum e ok , uleiul e murdar , maro inchis dar fluid . Cred ca daca aveam unul obisnuit acum era vaselina .

          Comment


          • totalu ala clasic expira in 3 ani! ) e semi sintetic

            Comment


            • Nu stiam ca e semi , dar e adevarat , pe eticheta scrie 3 ani (mai am bidonul nr4 plin pe 3 sferturi). Am trecut cam cu 1 an peste ce as fi facut daca eram mai atent ... Morala un ulei sintetic (sau semi) te fereste de povestile de groaza ca asta de aici
              Ever wondered what would happen if you stopped changing your oil?  Everyone knows that “every 3000 miles” stuff is just propaganda so your local repair shop can keep you coming back more often.  Why not quit, and stop being used by The Man?  This month we answer that question, using…

              Comment


              • La 1,4 mpi poti sa pui linistit doar 3 litri ca sa nu mai ramai cu bidoane pline pe 3 sferturi.

                Comment


                • Originally posted by cristi.... View Post
                  totalu ala clasic expira in 3 ani! ) e semi sintetic
                  cum adica expira in 3 ani ? in baia de ulei ?
                  pentru ca in bidon toate expira in 5 ani.
                  Last edited by B997NDL; 9 February 2015, 18:53.

                  Comment


                  • inca mai sunt multi care nu stiu ca uleiul se schimba ANUAL sau la nr de km.
                    Anual inseamna in fiecare an. DA? Chiar daca pe bidon nu e expirat
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • tu vorbeai cu mine ?! stiu ca se schimba anual, dar voiam sa vad ce vrea sa zica colegul cu cei 3 ani. adica daca e semi expira in 3 ani si daca e full in 10 ?!

                      Comment


                      • Originally posted by Ahernar View Post
                        ultima oara... s-au facut 5 ani de atunci (si 20000 km)
                        nu pt tine NDL. L ai pus la perle sau o fac eu ?
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Originally posted by Costi-bc View Post
                          nu pt tine NDL. L ai pus la perle sau o fac eu ?
                          1- merge la perle
                          2- chimia pe care o stiu eu zice ca totul e ok . Un pic cam nepoliticos cu motorul sa-i fac asa ceva dar in acceasi categorie e si exploatarea masinii zilnic de 5 km pana la job si inapoi (pe care eu nu i-l servesc , merg cu autobuzul - masina e pt weekend)

                          Comment


                          • Cred ca niciodata n-as tine un ulei 5 ani in motor si am inteles c-ai si 20.000 de km cu acest ulei ? iti bati joc de motor pe bune.
                            Last edited by prometheus; 9 February 2015, 20:11.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by Ahernar View Post
                              chimia pe care o stiu eu zice ca totul e ok
                              si aici te contrazic. chimia pe care o stii o poti aplica pe motorul propriu , dar asta nu inseamna ca e buna. link ul ala de mai sus e foarte reprezentativ. asa e si motorul tau , doar ca nu e desfacut si din fabricatie e foarte rezistent . dupa km as zice ca e aproape nou oricum , dar de contrazis nu te contrazic eu , ci TOTI producatorii de vehicule si motoare si TOTI producatorii de uleiuri. daca tot nu esti convins , fa o proba de laborator al uleiului si apoi contrazice ma ca inca mai are proprietati de lubrefiere si racire.
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • Nu vreau sa provoc un flame dar am 8 ani si 40000 km = nu am pretentia sa depasesc 120000 cu el . Consumul e in parametri perfecti , la fel pe cb ca in primul an , nu fum nu zgomote .Btw mi-am adus aminte ca si berlina veche era tratata la fel (ulei la 3-4 ani dar putini km ) si n-am vazut depuneri sau probleme si nici macar nu era vb de ulei sintetic. Nr de Km conteaza .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google