Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Octavian View Post
    Dar cine isi ia un ulei ca sa produca mai multa putere?
    vreau eo, vreau eo!
    mai aveti? unu asa, la fro 140CP pt ala mic de 8 supapi, este?

    Comment


    • Stai la rand.

      Eu m-am multumit intotdeauna cu un ulei care sa asigure o ungere a motorului cat mai buna iarna la -20 grade imediat dupa ce-i dau cheie, iar vara sa ofere o protectie motorului la temperaturi exterioare mari, in asa fel sa nu fiarba antigelul dupa ce-i dau o talpa prelungita.
      Dupa ce l-am gasit, incep sa spuna unii ca nu e bun. Sau ca nu-i destul de bun ca altele.
      Dar pentru mine e suficient.
      Last edited by mr.K; 27 February 2015, 15:12.

      Comment


      • Elf 10w40 sau Castrol 10w40? 1.6 16v 240000 km. Am bagat Mobil 1 5w40 si s a evaporat ))

        Comment


        • 240.000. km; ai ceva nu gluma. Avand in vedere anotimpurile ce urmeaza merge si 10w;Elf, spun eu, ca e mai aproape de Reno.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by Andyno View Post
            Elf 10w40 sau Castrol 10w40? 1.6 16v 240000 km. Am bagat Mobil 1 5w40 si s a evaporat ))
            Elf 5W40, e mai bun decat 10W40 si la km tai e bine sa dai un ulei mai bun la motor, nu mai prost.

            Comment


            • Asa cum am trecut io acu' aprox. un an, de la Elf 5w40 bagat in motor peste 150.000km, la Mobil 1 NL 0w40, actualmente 172.000Km+.
              Desi ma asteptam sa mi-l sufle pe joja, surprinzator, nivelul e la maxim.
              7000km+ de la ultimu' schimb, cred ca-l tin pana pe la 11-12.000km, maxim, anticipez prin mai - iunie.

              Comment


              • Nu-l arde.
                Tot timpul pun 3 litri si scot cam 2,7-2,8 dupa 13-15000 km, si tu nu cred ca mergi ca mine )

                Comment


                • Mah, nu ca tine, da' vede destul 5-6000rpm mai ales p--afară, pe serpentine îmi place s-o coxez.
                  Prin oraș nu vede mai mult de 4000rpm.

                  Comment


                  • Peste 200000 km cu Castrol Edge 5w-30 sau Slx fara probleme
                    Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                    Comment


                    • 200.000 km cu ulei norma c3 si mai ai axa cu came?!

                      unde e mesteru guido sa auda minunea asta?

                      nu de alta dar castrol edge 5w30 are aceleasi caracteristici cu m1 esp formula in sensul ca ambele sunt c3 si ambele au norma vw 504.00 si 507.00, aia nasoala, pt fap; ambele low saps

                      asta demonstreaza ca motorul asta nu se supara daca nu-i pui ulei full saps, pe cale de consecinta nici nu e necesar asa ceva daca nu a cedat pana acum. e un motor f rezistent. important e sa ai ulei in el, restu sunt detalii
                      Last edited by cristi....; 2 March 2015, 21:38.

                      Comment


                      • here we go again...

                        Comment


                        • scuze dar nu m-am putut abtine (ca in reclama aia cu fetita de la oreo)

                          stii cum e: teoria ca teoria, dar practica ne omoara

                          Comment


                          • Daca are mai putin sulf .... fosfor.....bla bla bla dc nu e bun pt mp3? il doare burta ???

                            Sa nu-mi zici ca nu-l unge bine la mate din cauza cantitatii mai mici de sulf ))
                            Last edited by adyta; 2 March 2015, 22:20.
                            Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                            Comment


                            • Originally posted by adyta View Post
                              Peste 200000 km cu Castrol Edge 5w-30 sau Slx fara probleme
                              Cu motorul de 1.4 ? l-ai pus de cand aveai 0 km ? la cati km faceai un schimb?
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Da cu 1.4 mp3 , l-am pus in motor de la 5000 km il tin 10k - 12k .
                                Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google