Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Postul era in sprijinul afirmatiei tale, conform careia un ulei hidrocracat poate fi " complet sintetic".
    ...
    In Germania, nu ai voie sa etichetezi un ulei "full syntetic". daca nu face parte din grupa IV sau V, sau cel putin asa stiu eu.
    In alte tari e mai permisiva procedura de etichetare, ceea ce le-a permis unor producatori sau "" amestecatori" de uleiuri sa numeasca "fully", uleiuri ce au in componenta, sa zicel 30% baza sintetica. Adica nu spun full, care inseamna complet, ci fully care e o gaselnita pentru a induce in eroare cumparatorul.
    Nemtii spun vollsyntetisch la uleiul full si teilsyntetisch la uleiul semi-sintetic.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Pe uleiul ala Ravenol scrie asa de mare " Made in Germany " ca nu stii ce sa mai crezi...

      Parca era directiva europeana ca nu se mai noteaza tara fabricatiei unui produs de cind cu globalizarea asta ...

      Comment


      • Tocmai de aia. In Germania se pare ca inca se spune adevarul despre un ulei sau altul; oricare ar fi acesta produs acolo.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          Postul era in sprijinul afirmatiei tale, conform careia un ulei hidrocracat poate fi " complet sintetic".
          ...
          In Germania, nu ai voie sa etichetezi un ulei "full syntetic". daca nu face parte din grupa IV sau V, sau cel putin asa stiu eu.
          ....................
          Nemtii spun vollsyntetisch la uleiul full si teilsyntetisch la uleiul semi-sintetic.
          Am inteles.

          Oricum ne incurcam in nomenclator ca sa zic asa, si nu suntem singurii (adica si pe alte site-uri straineze dedicate se poarta aceleasi discutii/dileme).

          Nemtii denumesc destul de clar ulei sintetic - un hidrocracat.
          Doar ca pe departe sa faca parte din grupa IV, majoritatea sunt gr III sau gr III plus ceva elemente din gr IV.
          Gr IV "full" poate 10% din uleiurile de pe piata, gr V nici n-am auzit (pt autoturisme de strada).
          Diferenta o face pretul, din ce am vazut un gr IV adevarat este cam dublu la pret.

          In brosura Mobil1 imi place ca spun clar ca 0W40 este un hidrocracat superior (procedeu superior unui simplu hidrocracat) gr III in combinatie cu ceva elemente din gr IV (deci nici vorba de gr IV "full").

          Comment


          • Azi am primit moca o revizie la masina,schimb ulei + filtre la service Toyota.Ca si filtre s-au folosit toate marca comline ,cica din uk iar la capitolul ulei un bidon de 4L marca Petronas Syntium 5000XS 5W-30 scrie pe bidon Full Sintetic.Intrebare ptr cine e cunoscator,e bun acest ulei,a mai folosit cineva?
            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

            Comment


            • ACEA Specification: C3
              Scrie in carnetul tau de intretinere ca merge norma asta? Daca da, foloseste-l.

              Comment


              • Stiu asta dar daca m-am trezit cu el in masina ce era sa-i mai fac,sa-l arunc?
                Attached Files
                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                Comment


                • Am avut un schimb cu Magnatec C3, n-a crapat motorul.
                  Cred ca 1.4/1.6 merg si cu ulei de la Bunica.

                  Comment


                  • ok mersi ptr informatii si eu m-am gandit ca n-are nici pe dracu norma aia,mai ales ca stii cum vine vorba aia "calul de dar nu se cauta la dinti".Acum cat o fi de bun el ca ulei voi vedea.
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • pe langa acea norma c3, trebuie sa mai existe si alte specificatii gen api sn/sm aceea a3/b4 sau a5/b5/. alea sunt mai importante, c3-u vine ca bonus dar nu e primordial in alegerea unui ulei. de altfel am demonstrat ca uleiul c3 are aprobare rn0700, deci nu are absolut nimic

                      Comment


                      • Din ce am citit si eu pe net despre el ar fi API SM.Ok deci merge fara probleme,Mersi.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • Nu te mai stresa, bucura-te ca ai primit cadou un schimb de ulei si filtre, e foarte OK.

                          Comment


                          • am folosit Elf Evolution 900 SXR 5W40, am 90000 km la bord
                            1.5 dci 86cp din 2009
                            cati KM va ramane uleiul tranparent?
                            Multumesc

                            Comment


                            • la dci cam 100 de km. dar e normal sa se innegreasca imediat la dci. inseamna ca uleiul e bun si curata motorul.

                              Comment


                              • Originally posted by k9k2009 View Post
                                1.5 dci 86cp din 2009
                                cati KM va ramane uleiul transparent?
                                La Diesel nu rămâne "transparent" mai mult de 100 de km...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google