Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am folosit de curand pentru prima data Mobil 1 0w40 NewLife.

    Il recomand la orice benzinar. E destul de scump dar schimba foarte mult in bine comportamentul motorului. La rece se simte din prima ca e mult mai fluid decat 5w40, iar la cald motorul este in continuare foarte silentios.

    Inainte am folosit Valvoline SynPower 5w40 de care am fost de asemenea foarte multumit, mai ales la cald in ture mari. La rece se simtea insa ca e mai gros fata de 0w.
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • Nu degeaba are Mobil 1 NL HTHS de 3.8
      Last edited by prometheus; 16 April 2015, 18:50.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Originally posted by stolniceanulucian View Post
        Il recomand la orice benzinar.
        "oricarui benzinar." de ce doar benzinarilor ?!

        Comment


        • de parca daca ar zice ca e bun si pt disel ar face vreo diferenta, tot pe elf ai ramane ca e mai...rentabil, corect?


          merge si in diselul tau, totu e sa-ti faci "curaj" odata sa-l torni

          am recomandat unui amic mobil 1 0w40 care are un ford focus mk1 din 2002, 1.6 benzina cu 270 de mii de km. pana acu a mers cu bazaconii, respectiv uleiu ford 5w30 a1/b1 a5/b5 si o data cu castrol magnatec 10w40 pt ca mai ramasese doar cu 0.7l de ulei in baie cand a schimbat uleiu... asa i-au zis aia de la service. schimburile le face pe la 12 mii, el le tot programeaza pt 10 mii dar aproape intotdeauna schimbu propriu zis il prinde cu 2-3 mii de km pe plus. cand s-a dus sa-l schimbe m-a luat si pe mine. eu nu am simtit nici o diferenta de sunet din partea motorului dupa schimb. poate e mai bine antifonata masina. ca stil de mers, stilul e agresiv, cam ca al lui dr_mke, daca nu mai zurliu ) la drum intins pedala in podea iar in oras mie imi e frica sa merg cu el, am impresia ca din moment in moment il lasa franele/face accident

          in vara o sa-l incerc si eu chiar daca esp formula momentan face o figura foarte frumoasa la 2500km de la schimb.
          Last edited by cristi....; 16 April 2015, 20:14.

          Comment


          • Elf 10w40 merge ff bine 70 de lei 4 litri

            Comment


            • @cristi
              eu intrebam daca are aceleasi efecte benefice si in diesel.
              si in general ii intrebam pe dieselari.
              eu ma intrebam daca merita diferenta de cca 60 de lei.
              elf evo sxr 5w40 e 100 de lei. merita sa dau 160 pe new life, sau nu ? asta e intrebarea.

              Originally posted by cristi.... View Post
              iar in oras mie imi e frica sa merg cu el, am impresia ca din moment in moment il lasa franele/face accident
              cam asa merg si eu in oras.
              Last edited by B997NDL; 16 April 2015, 21:19. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • in cazul vostru cred ca un ulei superior face diferenta, la un stil asemanator de condus.

                la mine e mai mult un moft, in oras sunt un bosorog ordinar , in afara ce mai imi place sa ii dau 120-130 si cateodata si 140 dar mai rar ca nu prea am cu ce, dar 120-130 e viteza de croaziera

                de ex acu o sapt a schimbat si discurile si placutele, si eu si mecanicu i-am zis sa mearga mai usor 500 de km pana se rodeaza placutele... de unde, dupa 100 de m a pus o frana de m-a dat cu nasu de parbriz, i-am atras atentia s-o lase naibii mai moale ca murim acilea..."pai ce sa fac acu, sa intru in asta din fata?!", apoi a scos-o la drum intins, 190km/h, vita vede ca la cateva sute de m mai in fata unu cu un transmixt se baga in depasire si in loc sa o lase in frana de motor a continuat ritmu dupa care a pus frana pana la 100...omu nu e prea sanatos...

                este la a 3-a masina: inainte a avut un logan cu care s-a rasturnat (cica nu din vina lui) si inca un ford focus facut dauna totala (tot cica nu din cauza lui) dar eu cred ca indirect vina a fost a lui, dupa ce stil de condus are

                ca sa-ti faci o idee, discurile tocmai schimbate au avut 40 de mii de km dar ajunsesera deja aproape de limita maxima de uzura
                Last edited by cristi....; 16 April 2015, 21:47. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • mda... nu are stilul meu, ci al lui frate-miu. si ala a busit "din vina altora" toate masinile pe care le-a avut.

                  Comment


                  • Originally posted by burtosu View Post
                    Azi am primit moca o revizie la masina,schimb ulei + filtre la service Toyota.Ca si filtre s-au folosit toate marca comline ,cica din uk iar la capitolul ulei un bidon de 4L marca Petronas Syntium 5000XS 5W-30 scrie pe bidon Full Sintetic.Intrebare ptr cine e cunoscator,e bun acest ulei,a mai folosit cineva?
                    Merge ok Petronas. Am pus eu syntium 5w30 FR (cu norma de reno) si e ok. Pana acum totul e ok.

                    Comment


                    • Originally posted by stolniceanulucian View Post
                      Am folosit de curand pentru prima data Mobil 1 0w40 NewLife.

                      ........... La rece se simte din prima ca e mult mai fluid decat 5w40, iar la cald motorul este in continuare foarte silentios.

                      Inainte am folosit Valvoline SynPower 5w40 .......................... La rece se simtea insa ca e mai gros fata de 0w.
                      Confirm.
                      Una e vascozitatea la rece data in fise (parca la 40 grC) si alta e practic cum curge la -8...-10 gr C.
                      Daca la 40 grC au valori apropiate, la un -10..-15grC datele se pot schimba dramatic.
                      Mobil1 0W40 e notabil mai fluid la rece fata de Valvoline 5W40 (si nu numai).
                      Daca vrei ceva si mai fluid la rece trebe sa platesti aproape dublu fata de M1 0W40.

                      Un alt exemplu e Mobil1 5W50, dupa fise la rece (40grC) e notabil mai vascos decat alte 5W40, dar la un -15-20grC minunea minunilor, curge mai bine decat acele 5W40...
                      Test extrem la rusi
                      Низкотемпературный тест моторного масла (ещё ниже)

                      Comment


                      • Pentru cei din Iasi, in Carrefour ERA este Mobil1 0w40-35 lei/litru.
                        Produs in 2014.

                        Comment


                        • Promotia asta este si in Carrefour Braila 35lei/litru de Mobil 1 NL dar data fabricatie 2013 , am zis pas.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • de ce ?! are termen de garantie 5 ani. ce dracu sa fi patit in max 2 ani ?!

                            Comment


                            • Nu prea am incredere in ei ca sa fiu sincer , la raft sunt cateva cu eticheta - an fabricatie 2013 dar sunt multe si cu eticheta stearsa in care nu mai intelegi ce an de fabricatie are, asa ca mai bine nu-l cumpar.Mie imi plac bidoanele sa fie cu eticheta clara sa intelegi ce scrie acolo iar acele bidoane care nu le pot citi acea stampila sau cum se chiama nu stiu dar imi da un sentiment ciudat , pun pariu ca sunt vechi de vreo 4-5 ani si vor sa scape de ele.
                              Last edited by prometheus; 18 April 2015, 21:54.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • luna 4, an 2014, m1 nl 0w40 am vazut ca se vinde cu 50roni/l la carrefoure in sb, la acelasi pret cu esp formula dar de fabricatie 2015. de claritate nu m-am putut plange la eticheta

                                de fapt exista 2 elemente de siguranta dupa care se poate verifica data imbutelierii: in partea de jos pe bidon unde e scrisul punctat si mai e pe fundul bidonului o chestie, un cerc cu cifre de la 1 la 12, lunile anului, si o sageata indicand luna iar in mijloc mi se pare ca e trecut anu sau ceva de genu, ultimele 2 cifre din an

                                pretul lui real cred ca e undeva pe la 32-33 de lei/l, restu e adaosul comerciantului

                                zic asta pt ca baietii de la uleideulei vand bidonu de 4 l cu 155 de lei, de unde rezulta un pret de aprox 38,75 de bani/l si in mod sigur si-au mai pus si i un mic adaos. asadar, cred ca pe la 30-33 de lei/l pleaca de la poarta fabricii

                                deci daca m1 0w40 valoareaza 30 de lei, oare cat o valora un elf 5w40, daca 4 l se vand cu 100 de lei...)

                                acu vreo 2 ani m1 0w40 se vindea si cu 70 de lei/l la real
                                Last edited by cristi....; 18 April 2015, 23:20. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google