CEDO A Declansat Decizia Pilot Impotriva Romaniei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    In puscarii sunt zeci de mii de infractori. Probabil ca toti sunt acolo ca urmare a unor erori ale sistemului.

    Sa-ti spun eu o eroare a sistemului: unul e liber in loc sa fie dupa gratii, ba mai ocupa si un post pe la camera deputatilor.

    Comment


    • #17
      Astfel de erori se intampla absolut peste tot in lumea asta...acum ce facem generalizam treaba si le dam drumul la toti ca nu mai e loc in puscarii?
      Pai anul trecut Administratia Penitenciarelor a returnat 130 mil lei inapoi la buget ca nu au reusit sa cheltuiasca banii. Cam cate locuri de cazare se puteau face cu banii astia? Pai cam 30 mil EUR - la 400 EUR pe metru patrat construit => 75,000 mp construiti hai sa zicem 60,000 utili. La 4 mp per detinut...supriza 15,000 locuri noi noute in puscarii noi. Hai nu 15,000 dar 10,000 tot incapeau in banii astia. Vointa sa fie ca se rezolva lucrurile si se face loc pentru toti 'pretendentii'!
      Italia care a aplicat masura gratierii si-a marit de 3 ori procentajul de infractiuni dupa aceasta decizie...oare vrem acest lucru?

      In alta ordine de idei ii plangem pe 'saracii detinuti' care vorba rromei care a participat la dezbateri 'a furat decat 3 masini!'...dar voi ati fost in ultimul timp intr un spital dintr un oras important din Romania? In Bacau, Focsani...sa vedeti acolo conditii!! L-ati vazut pe omul ala saracu' de l-au mancat viermii de viu in teoretic cel mai modern spital de arsi din Romania?
      Eu am o teorie personala- cine e vehement in sustinerea gratierilor cel mai probabil are o persoana apropiata ce are probleme si atunci se justifica. Altfel logica si judecata mea nu concepe ca poti sa sustii gratierea intr o tara gatuita de coruptie, evaziune fiscala, spaga, furt, violuri etc.Poate gresesc...
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • #18
        Originally posted by mr.K View Post
        ...
        Sa-ti spun eu o eroare a sistemului: unul e liber in loc sa fie dupa gratii...
        Tocmai ce scrie intr-unul dintre link-urile postate de mine. Multi sunt liberi, in locul lor fiind inchisi niste nevinovati, iar altii sunt liberi in loc sa fie dupa gratii. Se lafaie cu banii furati prin diverse paradisuri. Altii se lafaie prin tara fara sa-i intrebe nimeni de unde au banii.
        Unul dintre ei are case prin Spania, altul prin Miami, altul prin Monte Carlo.

        Originally posted by eugenmanea View Post
        ...
        Pai anul trecut Administratia Penitenciarelor a returnat 130 mil lei inapoi la buget ca nu au reusit sa cheltuiasca banii. Cam cate locuri de cazare se puteau face cu banii astia? ...
        Nici macar nu s-au zugravit cele existente.
        Last edited by Fanez; 27 April 2017, 07:40. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          Eu am o teorie personala- cine e vehement in sustinerea gratierilor cel mai probabil are o persoana apropiata ce are probleme si atunci se justifica. Altfel logica si judecata mea nu concepe ca poti sa sustii gratierea intr o tara gatuita de coruptie, evaziune fiscala, spaga, furt, violuri etc.Poate gresesc...
          Sa ne spuna Fane daca gresesti.
          Multi sunt liberi, in locul lor fiind inchisi niste nevinovati, iar altii sunt liberi in loc sa fie dupa gratii.
          Multi-termen relativ.
          Peste 99% dintre cei inchisi sunt vinovati, nicidecum nevinovati cum lasi tu sa se inteleaga.

          Altii care sunt liberi-isi asteapta pedeapsa, sau au avut un avocat bun.
          Cati sunt aia, 0.01% fata de cei care sunt deja in puscarie?
          Last edited by mr.K; 27 April 2017, 08:17.

          Comment


          • #20
            sa presupunem ca romania nu va veni cu un plan, nu va intreprinde actiuni. ce poate cedo sa faca? cedo nu da amenzi, ci face recomandari si presiuni politice. mi se rupe de parnaiasi cand oamenii din spitale sunt in grija nimanui, conditiile din scoli si camine studentesti sunt sub unele puscarii. pe unii va roade atat de tare-n c.u.r. de saracii violatori si hoti, ca nu vedeti copii si bolnavii care mor cu zile intr-un sistem a carui unica grija e sa gratieze pedepsele cu suspendare. ca ce chestie? io zic sa se faca tabele nominale, cine vrea gratiere, sa-si ia acasa de-astia gratiati. atunci o sa le treaca la toti aia pofta de gargara. asta lipsea intr-o tara corupta si saraca, indobitocita si bolnava, puscariasi eliberati. mai zice si vaca aia de oligofrenuta ca ea a auzit ca sunt pline inchisorile de intelectuali. nu i-a zis inca nimeni la capra aia ca la puscarie ii spune "facultate" si la detinuti "intelectuali", cu ghilimelele de rigoare? poate ar trebui sa-i spuna cineva, nu de alta, dar le mai zice darcu si altora si altora, in limba lor si cine stie ce inteleg aia, ca academia romana e un fel de guantanamo si ca academicienii sunt teroristi isis.
            Last edited by Seba; 27 April 2017, 09:38.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              Originally posted by mr.K View Post
              Cati sunt aia, 0.01% fata de cei care sunt deja in puscarie?
              Unul singur daca e inchis pe nedrept este deja prea mult.
              Un criminal e liber iar in locul lui e inchis un nevinovat ca a vrut procurorul de caz sa rezolve AN-ul.
              Sau bagam la puscarie pe unul care ne incurca la alegeri, are mai multe sanse ca noi sa castige.
              Sau vezi cazul Rarinca.
              Sau vezi cazul "nasilor de tren".
              Sau...
              Sau...
              Sa vezi cum se golesc puscariile.
              Last edited by Fanez; 27 April 2017, 09:43.

              Comment


              • #22
                Unul singur daca e inchis pe nedrept este deja prea mult.
                De acord.
                Dar nu traim intr-o lume perfecta.


                Un criminal e liber iar in locul lui e inchis un nevinovat ca a vrut procurorul de caz sa rezolve AN-ul.
                N-ai vazut prea multe dosare din alea la viata ta, asa ca nu te poti exprima de ce si cum. Doar daca vorbesti din proprie experienta, eventual din propriul tau dosar, iar aici nu poti fi obiectiv, toti avem tendinta de a ne crede nevinovati.

                Problema e ca tu militezi pentru gratierea infractorilor, dar pe de alta parte dai din gura aiurea cu aia inchisi pe nedrept.
                Unii numesc asta ipoczrizie.
                Last edited by mr.K; 27 April 2017, 09:46.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by mr.K View Post
                  ...
                  Problema e ca tu care militezi pentru gratierea infractorilor...
                  Asta ai inteles tu, ca asa vrei sa intelegi.

                  Comment


                  • #24
                    Asta se vede de pe Luna, ma scuzi.
                    Probbail ai motivele tale personale.
                    Gandesti ca seful tau, vrei sa gratiezi pe toata lumea, pentru propria piele.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by mr.K View Post
                      ...pe de alta parte dai din gura aiurea cu aia inchisi pe nedrept...
                      N-ar mai fi nevoie de gratiere daca s-ar face ordine in situatiile alea.

                      N-ai vazut prea multe dosare din alea la viata ta, asa ca nu te poti exprima...
                      Pai ziceai ca eu stiu multi, multe... te hotarasti?

                      Comment


                      • #26
                        Mai tineti minte cand toata Anglia le plangea de mila rromilor din Romania?
                        Dupa niste ani...isi plangea Anglia de mila...din cauza rromilor.

                        O varianta de rezolvare a problemei puscariilor ar fi sa le dea drumu la toti si sa ii conduca pana la granita. Sa sa descurce cu ei aia de le poarta grija.
                        Sau poate vor niste colegi de-ai nostri de forum sa ia acasa vreo cativa?

                        Comment


                        • #27
                          Fane, tu stii multe, dar din ce-ti spun altii
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #28
                            N-ar mai fi nevoie de gratiere daca s-ar face ordine in situatiile alea.
                            Adica sa nu ma iinchida pe nimeni. O rezolva pezedeaua, sub 200.000 lei nu mai e nimeni pasibil d epuscarie, recuperarea prejudiciului se va face doar daca se poate, daca nu, important e ca hotul sa dea dovada de bun simt, cica, si nu va pati nimic.
                            Bun simt in acceptiunea psd= sa imparti ce furi cu cei din partid.
                            Pai ziceai ca eu stiu multi, multe... te hotarasti?
                            Cand demonstrezi contrariul, cum sa spun asa ceva?
                            Tu citezi din fituicile partidului si din luju.ro.

                            Comment


                            • #29
                              Tu de ce esti primar, ca sa faci treaba? Nu! Trezeste-te! Crezi ca o sa fii toata viata primar? O sansa ca asta vine o data la 100 de ani. De cand esti aici, tot aud de tine ca ai ciupit un pic de colo, c-ai ciupit un pic de dincolo. Ce inseamna asta? Ia ba cu amandoua mainile! Umple sacul, ia tot, ca vin ailalti si iau aia dup'aia. Sa nu mai ramana nimic de furat dupa noi, asta-i scopul nostru.

                              ON.
                              Tot batem moneda pe respectarea drepturilor si conditiilor de detentie. E corecta si europeana abordarea, cand discutam despre drepturile omului, dar, daca suntem saraci, oferim si noi, ca stat vorbesc, dupa posibilitati. Ce facem, luam de la sanatate, invatamant, armata si dam la puscarii? Dam, cat avem.
                              Dar despre dreptul de a fi tratat corect intr-un spital nu facem petitie? Ca ne mor oamenii cu zile in spitale, acceptam, mai greu dar acceptam umili, ca deh, atat poate statu. ete atat poate statu' sa ofere si infractorilor.
                              Vorba lu' Moromete. De unde daca n-am; nu'ntelegi ca n-am.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #30
                                Ca sa fie mai clar ce a zis nenea Iancu.

                                N-am!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google