Centrala Termica De Apartament

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Centrala Termica De Apartament

    Sunt interesat de achizitia unei centrale termice de apartament, asa ca va rog pe voi, cei care detineti asa ceva, sa postati aici sfaturi, impresii, recomandari, care sper sa ma ajute pt. a lua decizia cea mai buna.
    If it ain't broke, don't fix it!

  • #2
    Am luat contact cu 2 marci:
    -Viessmann Vitopend 100 cumparata de noua - buna pana s-a dus o pompa, schimbata pe garantie.
    -Vaillant-asta e mai scumpa dar mai buna, mostenita de la fostul proprietar al apartamentului. Are 10 ani si functioneaza bine.

    Alta marca buna- Saunier Duval, folosita 9 ani de niste prieteni, fara reparatii.

    Daca ai ceva bani in plus, investeste intr-o centrala cu circuite separate pe apa calda si incalzire, in sensul de a nu exista un separator. Acea valva se blocheaza in timp de la uzura.
    Sunt acum marci germane fabricate in Turkey care au interior numai furtunase si nu tevi in mod clasic, taie-le din oferta.

    Tevaria, ti-o recomand pe cupru, cativa bani in plus.
    Calorifere: de fonta.
    Oricum, nu pune mixt si calorifere de tabla si de fonta.

    Si musai: monteaza un cronotermostat. Preferabil fara fir. Sunt si ieftine si scumpe.
    Ieftin: Auraton 2020 TX-200 si ceva de lei.
    Scump: ale producatorilor de centrale- 450-750 de lei.
    Last edited by mr.K; 3 May 2011, 16:43.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Niki B View Post
      Sunt interesat de achizitia unei centrale termice de apartament, asa ca va rog pe voi, cei care detineti asa ceva, sa postati aici sfaturi, impresii, recomandari, care sper sa ma ajute pt. a lua decizia cea mai buna.
      Din experienta de pana acum pot da urmatoarele informatii:

      centrala ARCA - am vazut 2 bucati cu 8 ani de functionare fiecare si mergeau perfect (nici o defectiune la activ)
      centrala BERETTA - are 9 ani de functionare si merge perfect (nici o defectiune la activ)
      centrala MOTAN - dupa 5 ani de functionare s-a ars placa electronica si a costat 350 de RON reparatia

      Caloriferele de otel sunt foarte bune cu conditia sa fie de la un producator cat de cat cunoscut. Un exemplu ar fi VOGEL NOOT. Evita turcismele pentru ca sunt vopsite foarte slab si ruginesc.

      Caloriferele de fonta sunt grele, arata grosolan si nu prea aduc nici un beneficiu real.

      Cronotermostatul (termostat de ambient) este obligatoriu. Unul wireless este de preferat astfel incat sa nu mai fie nevoie sa tragi fire prin casa. Chiar si cel mai ieftin isi face treaba cu brio.
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #4
        K, de ce calorifere de fonta? Strict avantaje, de dezavantaje s'a ocupat Lucian.



        Sau altfel spus, care ar fi avantajele si dezavantajele fiecarui tip: fonta, otel, aluminiu?
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • #5
          Ariston - 5 ani fara probleme
          sigpic #

          Comment


          • #6
            Centrala Ferolli domicompact 24 (acum au aparut si in condensatie)-6 ani fara probleme-Made in Italy
            Calorifere Ferolli de fonta (10 ani garantie) made in Italy
            Traseu PPE ( polipropilena)...elimina riscul de ardere (vezi cupru) la atingerea ei de catre kinderi plus ca e mai rezistenta...s-a trecut cu masina peste o teava de PPE si nu a avut nimic...s-a montat in apartament
            Robineti termostatici pe fiecare calorifer(mai putin unul care trebuie sa ramna amereu deschis....nu cronotermostat....atentie...fiecare incapere trebuie(daca se vrea evident) sa aiba temperatura optima(bucatarie,dormitor,sufragerie/living,baie)....cronoretmostatul nu va face asa ceva.
            Sa te incalzeasaca cu placere.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Multumesc Valeriu!

              Este o idee buna robinetii termostatici.


              As mai avea o dilema, "tevaria": cupru sau PPR.

              Nu mi se pare ca arata rau cu niciunul, dar cuprul are un mic avantaj. Dezavantajul ar fi pretul mai mare si riscul de ardere (de kinderi nu'i cazul... momentan )
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • #8
                Vezi, indiferent de centrala, sa iei un filtru magnetic anticalcar SANATOS, adica mare, nu degetar.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  Salut.
                  Eu am un Ariston de 24KW"apartament cu 4 camere"[primul model] de 8ani si merge brici.Aproape ca-n prima zi
                  Acum 2 ani am facut o curatare cu o solutie[spunea acel nene la revizie ca are randament de 75% si ar trebui o curatare,pe care am si facut-o......adevarul doar D-zeu stie ]
                  Numai bine.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #10
                    2000-2010 Am avut in casa centrala termina Saunier Douval cumparata de noua montata cu tevaraie de cupru si radiatoare de otel albe, zece la numar .
                    Stiam din start ca durata de viata a unei centrale cu tiraj natural (dar cred ca si fortat) este undeva la aproximativ 10 ani, deci ma asteptam sa pice. Si a picat fix la 10 ani si 3 luni, adica in august 2010. Nu pot spune mai exact de ce nu mai mergea, stiu doar ca ii stricasem pompa de apa, pentru ca a intrat in protectie de prea multe ori si s-a stricat nu stiu ce senzor apoi nu mai merita reparata ca peste un timp prea scurt se strica altceva, chiar daca ar fi fost numai vorbaraie din partea celui ce a incercat sa o repare sau nu, piticii erau pe creier si centrala trebuia schimbata.
                    Cu tevile nu am avut niciodata probleme, caloriferele sunt intregi si nu au pic de rugina, instalatia intreaga care e aproximativ pe 110 mp locuiti nu a avut nicio scurgere in vreun loc.
                    Dupa modul in care am folosit-o, recomand Saunier Douval pentru ca pana la 10 ani de utilizare nu mi-a facut probleme.
                    Din august 2010 am montat o centrala in condensatie, Baxi, la care am garantie 8 ani de zile si verificare service gratuit anual, nu stiu cat sunt de fiabile dar nu prea ma intereseaza datorita garantiei care mi-o acopera, pot spune doar ca mi s-a redus consumul de gaz la jumatate. Daca in Decembrie 2009 plateam gazul vreo 8-9 milioane, in decembrie am platit 4 milioane.
                    Singura chestie care s-ar putea sa apara ar fi pretul, care te cam sperie, dar incet incet m-am obisnuit cu ideea ca ar fi mai buna si economica ... casa e complet izolata termic

                    Caloriferele de fonta ar fi mai bune pentru ca odata incalzite, poti da centrala mai incet si iti radiaza mai multa caldura in casa decat unul de otel.
                    Ca tevaraie cuprul e mult mai bun. Pexalul se stramba, chiar se si desface foarte usor din incheieturi, daca ai norocul sa te sprijini din gresela pe el, nu face bine ...
                    Last edited by 827sam; 4 May 2011, 07:53.
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • #11
                      Niki, caloriferele de fonta, pe langa ce a zis sammy, au si o durata de utilizare aproape nelimitata, cele de tabla/otel sunt subtirele, fragile, oxidabile, cu toate ca n-ar trebui sa fie. Totodata, de la depuneri de calcar se pot infunda mai usor ca cele de fonta.

                      PPR nu-i pexal clasic, poate fi modelat altfel, e mai rezistent, dar tot pe cupru iti sugerez sa mergi. Atat ca tevaria de cupru n-am gasit cu ce sa o vopsesc, am cautat vopsea reistenta termic, vax. O varianta e sa o dai cu var.
                      Eu am lasat tevaria asa cum e.

                      FILTRU: cel magnetic, mic sau mare, se pune pe alimentarea cu apa, in general e vax albina, nu am auzit ca doi magneti sa sparga structura sarurilor din apa pentru a o deduriza, dar ma rog, se pune.
                      Cine cauta stie ca o instalatie de dedurizare a apei nu implica niste magneti de 30 de lei ci incepe de la 1000-1500 de euro in sus.
                      Un filtru chimic in schimb, pe baza de polifosfati, face treaba mai buna, dar e un impediment. Toata lumea il pune pe circuit inainte de intrarea in centrala. Eu l-as pune doar pe circuitul de incalzire, apa calda menajera n-as vrea sa fie preparat acu apa rece trecuta prin filtrul ala chimic.

                      Apa tratata - chimic - trebuie sa deserveasca exclusiv circuitul de incalzire.

                      Comment


                      • #12
                        Asta ar fi explicatia lor: La trecerea apei prin acest dispozitiv, campul magnetic foarte puternic provoaca disocierea moleculara a sarurilor dure (ioni de calciu si magneziu), transformand cristalele de calciu intr-un precipitat de forma unei pulberi foarte fine, care este mentinuta in suspensie, prevenind astfel formarea crustelor calcaroase.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #13
                          Explicatii exista, rezultate nu. Cel mult, acel filtru retine particulele de rugina formate pe circuit. Dar repet, e mai bun decat nimic. Eu am pus.

                          Comment


                          • #14
                            o vopsea lavabila de calitate prinde pe cupru destul de bine, nu stiu cat o rezista pentru ca la mine e de vreo 7,8 luni si nu s-a exfoliat de pe tevi
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • #15
                              Tine fara grija, cineva are tevile vopsite cu vopsea lavabila de ani de zile.
                              Eu am cautat 2 luni vopsea rezistenta termic, m-am lasat pagubas pana la urma ca n-am gasit ceva special pentru cupru.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google