Are ceva daca spal masina acum?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Are ceva daca spal masina acum?

    Are ceva daca spal masina acum cand este frig afara, ger ??
    sigpic

  • #2
    Teoretic n-ar trebui sa aiba nimic, dar avand in vedere ca afara e foarte frig si apa ingheata aproape instantaneu, eu zic sa nu speli masina pt ca apa ingheata si o sa ai probleme de genul: usi care nu se pot deschide, capota portbagaj imposibil de deschis si multe altele... asteapta ca temperatura exeterioara sa fie peste 0 grade si pe urma poti spala masina.

    Comment


    • #3
      mersi ca mi-ai spus;)
      sigpic

      Comment


      • #4
        nu stiu la voi cat de frig e (din ce-am vaz't la tv, chiar e nasol), dar eu in tm chiar mi-am splat masina(e drept ca degeaba, dupa 3 zile si 1000km arata ca inainte de spalare), dar azi o s-o spal din nou...apropo, la noi a plouat ieri seara, n-a nins...oricum, cand am spalat-o areau -8 grade si n-a ingetat nimic. cred ca depinde si cum ai bafta, dar adca baietii de la spalatorie iti si sterg ramele usilor si chederele (cum mi s-ar parea normal sa faca), nu cred ca-ti vor ingheata.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Mie mi-au inghetat geamurile (nu le mai puteam deschide) de la spalatura pe frig dar masina arata groaznic trebuia sa o spal.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            parerea mea daca ai mers cu ea in ultimul timp pe zapada cu ea eu zic sa-ti speli masina mai ales pe dedesupt .....si o sa ma intrebi de ce?....ptr ca romanul nostru nu are substante speciale ptr desghetarea drumurilor,el e invatat sa dea cu sare pe asfalt, iar sarea ataca si asfaltul si masina ta ....de acea avem multe gropi prin romania si multe masini ruginite si te mir de la ce anume......iar in legatura cu inghetatul ialelor si a ghederelor "parerea mea" eu asa am facut la golanul meu, am inmuiat un tifon cu antigel si am dat pe gedere si am bagat si in iale si nu am avut probleme cu inghetul....eu in ultima luna am spalat golanul de 6 ori.......
            sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

            Comment


            • #7
              Daca o speli acum risti sa inghete chederele si sa intre vant in masina, asa ca, grija mare...
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                o las murdara merge si asa
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Poti sa o speli linistit! La chedere le spui la baieti sa-ti dea cu un pic de silicon si gata.
                  Eu in perioada asta am spalat-o de vreo 3 ori si n-am patit nimic rau (-2 -5 grade). Si fara sa-mi dea pe chedere cu ceva.De sters mi-au sters-o cu o carpa inmuiata in apa calduta. Doar oglinzile mi-au inghetat, nu le mai puteam regla, dar s-au dezghetat si alea la un moment dat.
                  Daca e murdara, doar trebuie sa o speli...

                  Comment


                  • #10
                    Mi s-a blocat putin frana de mana seara dupa ce o spalasem. A plecat de pe loc cu un tronc si mi-am dat seama de la ce era. In rest, am patit si eu sa imi inghete usile si astea, depinde cum ti le sterg cei de la spalatorie. Geamurile la fel, se blocasera, dar si=au dat drumu intr-un final ...
                    Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

                    Comment


                    • #11
                      Spalati voi acum masina...pe ger...si ve-ti avea o mare surpriza la alimentarea cu carburant...
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Azi a fost soare si caldut,mergea spalata masina dar nu sa umbli prin oras cu ea, o faceai la loc.
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • #13
                          Eu spal masina, iarna, doar pentru ca cei care au grija ca drumurile sa nu fie inghetate dau cu sare si nisip (foarte daunatoare pentru vopsea si tabla) si din paste-n craciun cu clorura de calciu (inofensiva), in rest nu as avea motive sa spal masina... poate sa stea murdara o iarna ca doar nu sughite. E adevarat ca arata nashpa si imi creaza un disconfort al naibii de greu de suportat... dar n-am ce-i face.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Octavian___28 View Post
                            La chedere le spui la baieti sa-ti dea cu un pic de silicon si gata.
                            Sa nu faca vreunul prostia asta. Ce o sa mai zdrangane usile dupa...
                            Mai bine le lasi sa inghete, si cand vrei sa deschizi usa dai cu apa calda decat sa dai cu silicon.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              spalat

                              Originally posted by andrei View Post
                              Sa nu faca vreunul prostia asta. Ce o sa mai zdrangane usile dupa...
                              Mai bine le lasi sa inghete, si cand vrei sa deschizi usa dai cu apa calda decat sa dai cu silicon.
                              intrebare de ce o sa zdrangane usile daca dau cu silicon?
                              eu am dat si nu sa intamplat nimic.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google