Chederele Utile Masinii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chederele Utile Masinii

    Nu multi stiu, ca loganului i se poate atasa anumite chedere in anumite zone din caroseria masinii. Cheder de portiera dacie 1310,bun de pus la capota motor, cheder autoadeziv de geamuri,bun de pus pe interiorul la portiere....
    Va dau exemplu de chederul pus la portiere: se aplica pe interiorul portierelor, e cu banda adeziva,si se gaseste in DEDEMAN. Utilitatea lui- impiedica intrarea de mizerie,praf prin despartitura dintre portiere in interiorul masinii.
    Si ca sa vada tot "ochiul" ce si cum.....Priviti aici.
    Attached Files
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

  • #2
    Ai pus cheder pana deasupra geamului, adica pe toata portiera, sau pana sub geam???
    sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

    Comment


    • #3
      Eu zic ca mai mult praf intra pe la habitaclu, daca nu ai filtru degeaba

      Comment


      • #4
        Eu am si filtru dar cred ca e buna si treaba cu chederul....merge pus si pe portierele spate?
        sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

        Comment


        • #5
          Bravo pentru topic... Ma gandeam acum cateva zile daca nu cumva se gaseste cheder autoadeziv ca vreau sa pun si eu la usi ca bate frigu de numa... Daca ai putea veni cu mai multe detalii ti-as multumi

          5 stele pt topic
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            Am vazut chederele si la colegul nostru (loganul albasrtu EMY) puse de anul trecut, dar in zona incercuita in poza.
            dar ideea ta e mai buna .
            In plus, pe langa izolare suplimentara mai sunt utile pentru cei care nu stiu sa inchida o usa in mod normal (adica o trantesc, ca la tractoare.....).
            Attached Files
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              Intr-adevar, nu e chiar buna ideea, din punctul meu de vedere. Eu mi-as pune pe toata usa, daca as gasi pe undeva...Poate stie cineva care si-a pus deja
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                @danielliviu-ce a pus colegul tau acolo.....Nu prea are efect,plus k se si vede cam naspa
                @alindrgn- banda cauciucata o gasesti la DEDEMAN{de acolo am cumparat eu}.Se aplica pe interiorul portierelor.Se curata zona pe care se aplica bine,sa nu existe impuritati, si apoi se aplica banda adeziva usor,si prin apasare, pt a putea lipi banda de tabla masinii.
                Pe portierele din fata, este recomandat sa pui banda pe toate portiera verticala,si cine mai doreste,pe orizontala in partea de jos a portieri.Nu se aplica pe partea de sus,cea cu, curbura,deoarece agata in chederul de pe masina.
                Pe portierele spate...Se monteaza de la vreo 20 cm de la manerele exterioare in sus,si apoi in jos,la fel ca pe fata.Se evita contactul cu chederul de pe masina,caci agata, si nu mai are efect.
                @johan-Ai dreptate........Cea mai mare parte a prafului intra pe la ventilator, dar am si eu filtru{confectionat}.Asta e o alta problema. Chederul pe portiera, este util pentru mai multi factori:1."tocul" portierei va fi mai curat
                2.In mers,se reduce zgomotul din exterior
                3.Cand se mai tranteste portiera, nu se mai aude a gol.......Are alta rezonanta.

                Treaba cu chederele l-am constatat la un matiz...Avea pe portiere cheder ......Si m-am intrebat..Daca un amarat de matiz la 5000Euro are ...Noi de ce nu avem?

                La motor...Se pune cheder de portiera de dacie 1310.Inca nu am poze sa va arat cum se vede...
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • #9
                  Asa arata chederul de la capota...
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Chederul pe portiera in partea de jos<orizontal> nu cumva obtureaza acele fante pentru scurgerea condensului? Daca da, atunci chederul pe acea portiune face mai mult rau decat bine.
                    Fuarte Nervos !!!

                    Comment


                    • #11
                      @valeriuciprian-mersi .....
                      @DomnulK- eu am pus si jos,pe sub acele fante.Sa stii k in mod normal,nu este o etanseitate super...Deci nu se impiedica eventualele probleme.Zilele trecute a fost super firg la Piatra Neamt,iar acum ninge, si in fiecare dimineatza gaseam masina cu bruma/gheatza pe ea. Nu am intampinat nici o problema la deschiderea portierelor. Daca vrei sa itit pui sau nu cheder si pe partea orizontala a portierelor.......Este decizia fiecaruia.Eu unu am..Si se vede in poze diferenta......Mizeria/curat.
                      Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                      Comment


                      • #12
                        Nu as pune asa ceva, mai ales la usa, pentru ca nu ajuta cu nimic, atata timp cat chederele originale sunt bune.
                        La capota ajuta putin pentru a nu intra praful, dar sunt atatea locuri pe unde intra praful, asa ca, nici acolo n-are rost.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Poti pune o poza si cu portierele de pe spate pe care ai montat cheder de asta? Cum se cheama cu exactitate in Dedeman?
                          sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                          Comment


                          • #14
                            Pe la radiator intra praful in voe atras de moto ventilator in compartimentul motor ,sper sa nu pui si acolo ceva

                            Comment


                            • #15
                              Ala de la capota este necesar mai ales ca am auzit pe un alt forum ca ar mai reduce putin din zgomotul motorului
                              laureate 1.5l, albastru marin

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google