Chevrolet Epica Vs Ford Focus Mk2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chevrolet Epica Vs Ford Focus Mk2

    Salut, am un prieten care m-a intrebat ce sa aleaga intre cele doua si desi ma pricep la masini, nu am reusit sa ii dau un raspuns pe loc, asa ca i-am spus sa ma lase cateva zile sa ma gandesc. Are stransi 4000 de euro si aici vrea sa se limiteze pretul masinii fara acte. Cauta o masina confortabila intrucat o va folosi la drumuri lungi si fiabila. Cam astea sunt cele doua conditii. De placut ii plac amandoua la fel de mult ( excludem orice discutie pe tema: aia arata mai bine ca cealalta ). Deasemenea excludem discutii diesel vs benzina pentru ca oricare dintre cele doua va fi, va fi pe benzina. Ca an, ambele, la pretul asta vor fi 2006-2009. Stiu ca focus sta bine pe viraje si e mai sportiva dar el nu e un tip sportiv, cauta confort. Consumul nu reprezinta o problema, acum are un opel vectra b pe benzina si nu pare sa il deranjeze ca ii ia 12 in oras. Asadar, lund aceste considerente in consideratie, ce i-ati recomanda?

  • #2
    În niciun caz Chevrolet.
    P.S Nici măcar nu mai vând maşini în Europa.

    Comment


    • #3
      Sa inteleg ca epica e o masina expirata oarecum pentru care nu se vor mai gasi piese prea mult, nu?

      Comment


      • #4
        cand stai cate o saptamana in service sa vina un rulment sau altceva , da , ti se taie pofta de epica. piese se vor gasi , dar astepti mult , nu-s pe stoc si is destul de scumpe. in caz de accident (chiar si usor) la fel are de pierdut mult timp. de ce nu se orienteaza spre vectra c benzinara de exemplu , sau avensis?
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • #5
          Toyota avensis in 4000 de euro nu prea gasesti iar Vectrele de la noi sunt numai cazaturi luate cu 2000 si ceva din Germania. Sa o aduca el direct de acolo ar costa prea mult punand si taxa de inmatriculare. S-a orientat catre Focus la sugestia mea pentru ca am vazut ca sunt destule, unele chiar de la primul proprietar.

          Comment


          • #6
            Eu as alege, dintre cele doua, Ford Focus, pentru ca este o masina "mai comuna" in Romania si in Europa.

            Comment


            • #7
              chevroletu s-a retras din europa pt a nu se canibaliza cu opelu, avand platforme asemanatoare/identice (nu stiu exact), la fel si gama de propulsoare. practic, era diferita doar caroseria, in rest pe sub era gm/opel. in aceste conditii, epica s-ar putea sa fie de fapt un opel (deghizat) pe dedesubt, nu stiu exact insa ce fel de opel... probabil un vectra C cu facelift, generatia dinaintea lui insignia...cu toate astea insa, nici eu nu as inclina spre epica... mai degraba spre un malibu, daca ar fi sa raman tot in gama chevrolet

              strict intre cele 2, ford focus clar

              Comment


              • #8
                Originally posted by Dan Eugen View Post
                Salut, am un prieten care m-a intrebat ce sa aleaga intre cele doua si desi ma pricep la masini, nu am reusit sa ii dau un raspuns pe loc, asa ca i-am spus sa ma lase cateva zile sa ma gandesc. Are stransi 4000 de euro si aici vrea sa se limiteze pretul masinii fara acte. Cauta o masina confortabila intrucat o va folosi la drumuri lungi si fiabila. ...............
                Pai ia masina care ii place lui, parerea ta nu e ar trebui sa cantareasca in decizia lui, sau daca e asa, iei asupra ta o responsabilitate mare.
                Adica nu vorbim de un casetofon...

                Epica e masina de drum lung, in oras te zgaltiie tare la rinichi.

                Focus 2 cu facelift as alege pentru mine (am condus mult cu motorizarea 1.6, ex-masina fratelui) , cu toate ca e mai puturoasa si nu se tine la fel de bine ca Epica pe drum la viteza mare.

                Comment


                • #9
                  Octavian, el nu se pricepe prea bine la masini, e calculatorist si m-a intrebat pe mine stiind ca sunt pasionat de masini de mic copil. Eu stiam despre amandoua ca sunt masini confortabile si bune. Sunt motoare pe benzina si nu are ce sa se strice. Ford stiam ca sunt ok din toate punctele de vedere, Chevrolet nu stiam cum sta cu electronica, nu gasesti prea multe informatii despre epica. Am deschis acest threat ca sa aflu argumente pro si contra de la mai multe persoane si sa le pun cap la cap ca sa ii pot expune avantajele si dezavantajele fiecarei masini pentru a-l ajuta sa ia o decizie.

                  Comment


                  • #10
                    incearca sa intrebi si pe gmclub ca mai sunt parca ceva posesori de epica dar din ce am aruncat un ochi sunt doar cu motor de 2000 benzina... consum cam mare zic eu...
                    Last edited by sorin1983; 18 September 2015, 00:15.

                    Comment


                    • #11
                      Chevrolet Epica 2.0 VCTDI, test drive, drive test, consum, probleme Chevrolet Epica 2.0 VCTDI, autolatest, review, teste auto 2008


                      Noul vârf de gamă Chevrolet este în România. De aceea, am incercat sa obtinem un test cu Epica, însă nu ştiam că vom reusi atât de repede. Am sunat la General Motors Romania, am primit confirmarea şi în cel mai scurt timp eram în parcarea sediului Chevrolet-Opel gata de test. Primul aspect remarcat a fost […]

                      Comment


                      • #12
                        Se poate gandi si la o Octavia de prin 2005-2006, cu motor 2.0 pe benzina, buna la drumuri lungi.

                        Comment


                        • #13
                          @Sorin: O sa ma uit si pe gmclub. Stiu ca e motor de 2000 dar nu e o problema un consum de 7 extraurban.
                          @Cristi: Am citit acele articole.
                          @Mr.k: Cele cu motor de 2000 sunt rare, merge si de 1,6 dar masinile din grupul VAG sunt cam scumpe. De exemplu, la 8000 de euro poti sa iti iei logan nou sau golf cu peste 200 de mii de km. Mi se pare ca proprietarii cer cat nu face.

                          Comment


                          • #14
                            Focus, nu incape discutie. Skodele cu motor de 2.0 nu au decat consum de 2.0.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Dan Eugen View Post
                              Toyota avensis in 4000 de euro nu prea gasesti iar Vectrele de la noi sunt numai cazaturi luate cu 2000 si ceva din Germania. Sa o aduca el direct de acolo ar costa prea mult punand si taxa de inmatriculare. S-a orientat catre Focus la sugestia mea pentru ca am vazut ca sunt destule, unele chiar de la primul proprietar.
                              Daca are drum prin Bucuresti, spune-i ca in parcarea din spate a hotelului Marriott e un Avensis 1.8, din 2006, la vreo 3500 EUR.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google