Ciclismul !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ciclismul !!

    Pe langa fotbal,biliard(sau snooker) imi place si ciclismul, si sa il practic si sa vizionez.
    Nu am vazut nici un thread deschis aici, semn ca ciclismul nu este un sport cu multi pasionati in romania, desi exista destui carora le place sa se plimbe cu bicicleta.

    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
    Tinc fest !!

  • #2
    eu am facut 4 ani jumate ciclism de performanta la dinamo , ce-i drept mai mult pe velodrom , de 3 ori campion la 2 balcaniade si o nationala ...

    sunt la work si nu pot viziona link-ul , diseara voi vedea daca faci confuzie intre ciclism(sport de performanta) sau ciclism (plimbari cu bicicleta)

    Comment


    • #3
      sunt foarte pasionat de ciclism, urmaresc in special de turul frantei ca un hamesit inca din anul 2000....si pot spune ca imi lipsesc luptele intre armstrong si ulrich...ca precizare sunt mare fan Lance Armstrong! anul asta sper sa nu castige Contador...

      Comment


      • #4
        Anu asta pare foarte interesant "Le Tour". Cazaturile alea din prima etapa i-au dat suspans. Daca ajungeau la egalitate in munti castiga probabil El Matador, dar acum are Andy 1:30 min avans si nu stiu daca o sa poata recupera timpul pierdut, doar cine stie, poate ii mai sare lantul o data, vad ca are obiceiul sa o cominta. Cam greu de dat pronosticuri anu asta, mai ales ca s-au intamplat cam multe evenimente.
        Contador pare si un pic obosit dupa Giro.
        sigpic

        Comment


        • #5
          asta sper si eu....sa fie obosit dupa Giro si toate "etnobotanicele" alea sa nu isi mai faca efectul....nu vreau sa castige Contador neam....cand e catararea pe Luz Ardiden?

          Comment


          • #6
            Nu-s asa mare fan ciclism pentru simplul fapt ca e nevoie de timp multisor sa urmaresti, nu-i ca la F1 unde in 2 ore vezi si cursa si interviurile.
            Ciclistul care imi placea era Indurain. Americhenul de Lance mi se parea cam ingamfat.

            Comment


            • #7
              nu este ABSOLUT deloc ingamfat! iti recomand sa citesti cartea lui...o sa iti schimbi parerea!

              Comment


              • #8
                si eu urmaresc majoritatea curselor si tururile, anul acesta e jale cu cazaturile.
                nici eu nu sunt fan Amstrong, prefer ciclisti care castiga prin efortul lor , nu prin tactica de echipa.
                Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                Comment


                • #9
                  si catararile alea pe munte consideri ca sunt facute fara efort sau cum?? la contratimp la fel....in fine! omul a demonstrat de 7 ori ca e "extraterestru"

                  Comment


                  • #10
                    Asa a demonstrat si Schumacher de septe ori, dar tot Raikonnen mi-a placut tot timpul. Pentru ca nu era ingamfat.
                    PCh, cu cartea lui Lance ce sa zic, am 100 de carti in asteptare, o pun la numarul 101.

                    Comment


                    • #11
                      e bine ca e totusi acolo...ai impresia asta total falsa despre el cum ca ar fi ingamfat pentru ca toata franta i-a sarit in cap...omul e american si a venit in le tour sa le dea cu paine! aia nu au suportat si au apelat la tot felul de tertipuri, nu e normal sa devina si el reticent! pentru mine lance este un model....a invins cancerul, a revenit la cel mai inalt nivel de performanta in sport....a avut accidente grave cu bicicleta....el a continuat....era ahtiat sa isi atinga telul! in fine, aici nu este vorba despre el ci despre acest sport frumos, ciclismul!

                      Comment


                      • #12
                        in ciclism daca alergi de unul singur nu faci mare lucru ... o echipa are mai mult avantaj ... cel mai bun pe traseul lui trebuie menajat si sta in plasa celorlalti ...

                        Comment


                        • #13
                          asa este, o competitie adevarata cum este Turul Frantei se castiga cu ajutorul echipei....daca voi preferati curse gen Paris - Nice e problema voastra!

                          Comment


                          • #14
                            PCH- cu Lance am mari dubii in ceea ce priveste corectitudinea lui si daca punem la socoteala ca el participa doar in Le`tour pleca cu un avantaj din start.

                            Dar sa revenim la ce se intampla anul asta. El Matador Contador a inceput sa recupereze din avansul fratilor Petreus. Azi si maine avem finala turului.

                            azi:Pinerolo -> Galibier Serre-Chevalier 200.5 km
                            3 catarari de categorie speciala
                            finish in urcare

                            maine :Modane Valfréjus -> Alpe-d’Huez
                            o catarare de cat 1
                            2 catarari de categ speciala
                            finis in urcare, panta medie 7,9

                            Facem un pronostic ceva? Cine castiga?
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Astept Alpe-d’Huez de un an...la fel si Luz Ardiden sau Col Du Tourmalet.
                              Nu vreau sa intru in polemica despre Armstrong, raman la parerea mea ca este un colos, un idol si il divinizez! Contador a fost prins dopat spre deosebire de Maria Sa! )

                              Sa revenim la 2011.....abia astept sa inceapa etapa, ieri a fost destul de spectaculoasa mai ales ultimii 20 de km cu acea coborare extrem de dificila...saracul Thomas Vockler a avut mari probleme! eu nu am niciun favorit, imi doresc in schimb sa nu castige Contator....fratii "petraus" inca nu sunt demni de castigatori poate demonstreaza contrariul azi sau maine, Cadel nu stiu ce face....poate la contratimp sa le dea cu paine! Mie imi place Baso dar nu e constant, nu e ce trebuie! Oricare sa castige, inclusiv Vockler doar Contador NU!

                              Ce spui de Norvegia? are patru victorii de etapa cu doar doi ciclisti...genial! as fi vrut sa fiu norvegian perioada asta ))

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google