Cine mai are 1.5dci euro 5? Pareri, Fiabilitate, Probleme Etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • de unde scoti preturile astea ?! un filtru de polen de origine e 30 de lei. un filtru de ulei pt diesel e 30 de lei, filtru motorina euro4, cel lung (cred ca e acelasi cu cel euro5) e 120 de lei. Cat dai tu pe 5 litri de ulei ? 290 de lei ?!

    Comment


    • Preturile sunt de pe ultima factura 12.12.2012, de la ****serv.

      Comment


      • Salut, pot sa confirm si eu preturile la reviziile DCI-ului E5
        La inceputul lunii oct am facut revizia de 80.000 km unde s-a schimbat distributia,accesoriile, ulei+filtre fara a schimba placutele de frana si a costat in jur de 2200 ron
        Am mai schimbat pe garantie un rulment dreapta fata, pivot dreapta fata si volanul care se exfoliase
        masina are in prezent 90 000km si se prezinta impecabil
        este un dci 75 cai

        Comment


        • Originally posted by proteinman View Post
          740 RON ulei + toate filtrele + manopera.
          Gata, ai "sărit" de 40.000 de kilometri ?

          Pe mine a doua revizie m-a costat exact 612,26 lei, uleiul şi filtrele fiind cumpărate în regie proprie.
          Uleiul a fost Elf 5W30 DPF, filtrele de origine toate, iar revizia am făcut-o în acelaşi service ca şi tine !

          Cele bune tuturor !

          Comment


          • pai astea sunt deja preturi de revizii pt masini mai socotite. filtre si ulei la un C4 din 2007 au fost 628 lei, e masina femeii si am fost cu ea

            Comment


            • e fitza ma ... euro 5 cu dpf
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Originally posted by Ampt View Post
                Gata, ai "sărit" de 40.000 de kilometri ?

                Pe mine a doua revizie m-a costat exact 612,26 lei, uleiul şi filtrele fiind cumpărate în regie proprie.
                Uleiul a fost Elf 5W30 DPF, filtrele de origine toate, iar revizia am făcut-o în acelaşi service ca şi tine !

                Cele bune tuturor !
                Da am "sarit" de 40.000.

                Singura "fita"e uleiul pentru DPF, care e foarte important, si de aia il schimb la 10.000 si nu la 20.000 cum scrie in carte.Tinand cont ca voi folosii masina vreo 300.000 km o fac spre binele meu. Voi face si dupa garantie reviziile tot la reprezentanta. Mentionez ca pe masinile mele au pus mana doar o echipa de 2 mecanici in care am incredere 100%.
                Iarasi in piesele "de origine" de prin magazine nu am incredere "originea" lor neputand fi controlata...exemplu: panaramele de filtre de motorina la care intra aer pe la mufe, curelele de distributie care daca te incordezi mai tare le rupi cu mana s.a.m.d.
                Iar fiecare are locul lui in circuitul banilor in natura.

                Comment


                • Originally posted by proteinman View Post
                  Sunt curios de unde acele preturi.
                  Preturile reale sunt :
                  Filtru de polen : 67 ron
                  Antigel : 30 ron
                  5L Ulei : 230 ron (ca deh e pentru DPF)
                  Filtru Motorina: 128 ron
                  Placute frana : 180 ron
                  Filtru Ulei : 35 ron
                  Filtru de aer: 100 ron un total de aproximativ 770 roni numai piese

                  In Pitesti uleiul Elf 5 / 30 dpf este 90 lei bidonul mare (cred ca 4 l)

                  In Pitesti:

                  ulei Elf 5w30 (bidon 4 l) 90 lei
                  filtru ulei 17 lei - de origine
                  placuta frana 110lei - de origine
                  filtru aer 15 lei - import
                  filtru motorina 80 lei - de origine
                  antigel 20 lei 1l - de origine
                  filtru polen 20 lei - import
                  Last edited by MihaiiahiM; 13 January 2013, 15:45. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic

                  Comment


                  • Ai grijă la filtrul de aer (este alt model) şi mai ales la cel de motorină (este cel mai contrafăcut) !

                    Comment


                    • Originally posted by zeegermans View Post
                      pai preturi de reprezentanta:
                      placute ~ 200 ron
                      ulei, filtre ~200 ron
                      manopera ~ 50 ron

                      si evident, un litru de antigel de reprezentanta 475 ron
                      poate 47,5ron?

                      Comment


                      • Au pb cu injectoarele, pompa de inalte motoarele 1.5 dci euro 5 ?

                        Comment


                        • Până acum nu sunt niciun fel de probleme, kilometri bord 41.500 !

                          Comment


                          • nici nu ma asteptam la kilometrajul asta. am 65 de mii fara probleme ( E4), dar nu inseamna ca am scapat.

                            Comment


                            • "Pragul" este la 100.000 de kilometri !

                              Comment


                              • Aprox 60.000 vine si revizia sapt asta sau cealalta. S-a ciupit vopseaua intre usa spate si roata (poate ar trebui sa mai merg si eu pe asfalt ) o sa vad daca merge pe garantie. Nu e mare ciupitura 3/3 mm clar o piatra.
                                In schimb am mai tocat un rand de stergatoare si un bec de far.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google