Cine A Montat AC Pe Logan 2 1.2 ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cine A Montat AC Pe Logan 2 1.2 ??

    Am hotarat sa fac acelasi lucru ce-am facut cu Tico. Sa-i pun AC.
    La Tico a fost relativ usor ... masina din '98. Dar asta-i Logan din 2016. Am ceva retineri.
    A mai trecut cineva prin asa ceva? ... Cu ceva indrumari m-ar putea ajuta?
    Prima chestie: are calorifer pentru AC care se monteaza in bord? Ar trebui. pe acolo intra AC in conducta de aer normal si spre habitaclu. L-am cautat pe net ... nu exista la vanzare. Mai sunam la dezmembrari.
    Am inteles de la careva ca se schimba pompa servo mecanica si se pune una electrica. Dar nici d-aia n-am gasit, decat pentru 1.5 dci.
    M-ar ajuta o instalatie completa. Unde as putea gasi?

    Daca stie cineva ceva indrumari, va rog sa ma ajuti. Eventual la 0758778536.
    Multumesc.

  • #2
    Logan II, 1,2 16v euro6, din 2016 are deja GEPDA(servodirecție cu pompă electrică) deci nu ai ce să schimbi.


    -vaporizator habitclu + tevi
    -compresor+suport
    -radiator
    -GMV pentru AC
    -comandă climă cu AC
    -90% cablaj habitaclu
    -100% altă instalație motor
    -activari funcție ac

    -Clip și ddt2000 sau măcar acces la ele
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Daca zici ca e din 2016, de ce nu ai cumparat direct unul cu AC ?
      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

      Comment


      • #4
        Ai un like kubala7
        Cred ca sa pui AC la o masina ce a venit fara AC e crima si costurile mult mai mari decat sa fi ales aceasta optiune.
        Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

        Comment


        • #5
          in 2016 oferta rabla iti oferea destul de multe dotari.de ce nu ai profitat?

          Comment


          • #6
            Unora le place sa mestereasca mult si bine la Daciile lor decat sa dea un ban in plus pt geamuri electrice, aer conditionat, pilot automat sau alte optiuni, care montate ulterior, costa de 2-3 ori mai mult decat ar fi dat atunci cand au comandat masina.

            Comment


            • #7
              Se merita sa mesteresti, pana la un punct. Daca ei in calcul devalorizarea masinii, nu se merita sa pui AC, medianav......chiar din dezmembrari. Ai prea multe de modificat, ramai cu coaja, care daca si aia rugineste.......iesi mai bine sa o vinzi si sa iei ce doresti, de pilda un bmv sh.

              Am uitat de factorii timp-bani-mamopera-perioada indisponibilizare masina.
              Daca lucrezi ca pasionat, hobby, ai nevoie de ajutor care trebuie platit, plus ca masina sta pe dreapta mult timp.
              Last edited by Oti; 16 October 2016, 18:19. Reason: Automerged Doublepost
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • #8
                "-100% altă instalație motor
                -activari funcție ac

                -Clip și ddt2000 sau măcar acces la ele"

                Aici nu am inteles, daca poti detalia, te rog. Multumesc pentru informatiile si timpul acordate.

                Ca sa raspund de ce nu am luat prin rabla cu AC ... am ratat-o, pur si simplu. Iar la momentul respectiv am avut doar banii pt cheala.
                Sapt trecuta mi-am vandut o masina si am bani pentru imbunatatirile pe care speram sa le fac doar anul viitor, in primavara.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Oti View Post
                  Se merita sa mesteresti, pana la un punct. Daca ei in calcul devalorizarea masinii, nu se merita sa pui AC, medianav......chiar din dezmembrari.

                  Aici nu ai dreptate. Cu 600 lei mi-am montat navigatie originala (am gasit-o la un super pret, ce-i drept) cu harta europa si camera. Cand am comandat masina, am stiut ca navigatia se monteaza usor (asa a si fost) fata de pilot automat, care e mai complicat de montat. Acelasi lucru si pt cotiera, se monteaza rapid si fara dureri de cap.

                  Comment


                  • #10
                    Dpdv costuri ai
                    1. AC manual cu piese noi cam 1500euro piesele
                    2. AC manual cu piese sh
                    3. AC automat cu piese sh posibil mai ieftin dar cu mai multă electronică și nevoie de scule(CLiP și ddt)
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Crs. Sandel View Post
                      Aici nu ai dreptate. Cu 600 lei mi-am montat navigatie originala (am gasit-o la un super pret, ce-i drept) cu harta europa si camera. Cand am comandat masina, am stiut ca navigatia se monteaza usor (asa a si fost) fata de pilot automat, care e mai complicat de montat. Acelasi lucru si pt cotiera, se monteaza rapid si fara dureri de cap.
                      Tu ai trecut de la AC cu mp3 la AC cu medianav....colegul nostru, ca si mine, vrea sa treaca de la 0 la ceva peste ce ai tu. Nu merita, daca pui AC, de ce sa nu pui si medianav, doar nu o sa bricolezi la bord, schimbi totul, nu faci tiganie.
                      Alt CB, alt bord, de ce nu o comanda din Rusia, si uite asa ajungi sa dai jos totul. Este cum ai face curatenie generala in casa, mai pastrezi mobila veche? O duci in casa de vacanta (la bunici).
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • #12
                        La loganul anterior nu am avut ac si toata instalatia de ac plus manopera imi cereau la reprezentanta peste 1500- 2000 euro
                        Din dezmembrari ieseam mai ieftin, dar cu manopera tot erau prea multi bani ca sa merita efortul
                        Din aceasta cauza am cumparat loganul actual model de top la momentul achizitiei- laureat- cel mai important este ac ul
                        Probabil merita sa montezi ac pe un logan fara aer doar daca poti gasi piesele mai ieftin si iti place, te pricepi si ai unde sa mesteresti, altfel costa prea mult
                        Pe de alta parte, daca nu suferi de caldura, ideea este ca sunt 4-5 luni pe an in care simti lipsa ac lui, in rest nu ai nici o problema
                        Si chiar in lunile de vara, seara, noaptea, sau in zilele mai putin calduroase nu este o problema lipsa ac ului, mergand cu geamurile deschise

                        Ps- ac ul am vazut ca ajuta mult la dezaburire la nevoie

                        Comment


                        • #13
                          Pe ploaia de astăzi, l-am folosit de câteva ori sa dezaburesc parbrizul.

                          Comment


                          • #14
                            Daca maresti ventilatia nu se rezolva? Intreb pentru ca eu nu am folosit niciodata ac-ul ca sa dezaburesc geamurile. Chiar si luneta se dezabureste daca aeroterma este pe treapta 3 si aerul dirijat catre parbriz + picioare.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #15
                              De-a lungul timpului am încercat mai multe metode de dezaburire și tot la ac am ajuns. Pe spate, se dezabureste ușor cu rezistenta electrica. De când am luat masina, marea problema a fost dezaburire geamurilor, poate sa fie închisă mai ermetic și sa nu permită aerisirea suficienta fata de generația anterioara.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google