Coincidente...de Orice Fel.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    a, deci nu te-a ales practic pe tine. foarte... strategic [/joking]

    Comment


    • #32
      Originally posted by darksid3 View Post
      Calendarul gregorian nu prea corespunde cu cel maya. 21-12-2012 maya coincide cu cel gregorian in 28-10-2011.
      Intradevar exista o anumita sincronicitate numerologica si ca eveniment astronomic este cat se poate de real...dar chit ca lumea trece prin unele schimbari mai mult sau mai putin evidente, partea cu sfarsitul lumii imi aduce prea mult a instinct de conservare . Sa avem rabdare si sa vedem ce va fi.
      ...ma refeream doar la niste cifre vehiculate/calculate de cine stie cine,care fac tam tam prin diferite ziare/reviste care se tot potrivesc cu 12...ceea ce se pretinde a se intampla atunci nici eu nu cred...numai daca se va intampla pe data de 21.12.2012 la ora 12 si 12 min si 12 sec...atunci as crede,dar nu au scris.
      ...draq stie ce va mai fi peste 3-4 ani?...Loganuri si loganisti in mod sigur

      Comment


      • #33
        lasa ca am ales-o eu pe ea...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • #34
          Cifrele au o anumita insemnatate metafizica. Fiecare numar inseamna o anumita frecventa...nu degeaba sunt folosite in matematica doar ca noi suntem obisnuiti sa stim ca 1+1=2...pe cand metafizica spune ca un 1 poate fi altfel decat celalalt 1, deci acel 2 nu mai e chiar..2
          O banala combinatie de numere poate insemna un simbol al unei adevarate stiinte....exact cum stim cand vedem sigla Mercedes ca inseamna motoare, lux, AMG-uri si alte notuni. Creierul uman stie sa decodifice o multitudine de semnale pe baza unui singur stimul si in urma unei anumite programari.
          Noi putem face multe ipoteze, unele mai interesante ca altele DAR daca ne documentam bine nu putem sa trecem cu vederea un aspect foarte clar realizat in urma cu peste 5000 de ani de o civilizatie care a conceput un calendar care mai masoara inca alte doua notiuni in plus fate de cele masurate de cel Gregorian - respectiv spatiu si timp. Deci ideea e ca sunt luate in calcul niste aspecte mult mai subtile.
          Last edited by darksid3; 3 August 2009, 22:45.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #35
            Pfff...ce coincidenta...si m-am gandit la asta,dar ai scris tu inainte.Oricum ne dai mereu cu cartea de stiinte in cap
            Eu zic sa revenim la banalele coincidente care ne fac sa ne miram...cu care a inceput topicul.Pierdem esenta vietii daca stam sa calculam fiecare adiere de vant,fiecare fir de praf si fiecare strop de ploaie...

            Comment


            • #36
              Ok, daca la capitolul "Viitor" sincronicitatile pot fi discutabile, ce ziceti de eclipsa din '99: 11-08-1999(priviti bine numerele), ora GMT 11.11 FIX cand a fost eclipsa la gradul maxim. Exact 6 zile mai tarziu are loc in Turcia un cutremur devastator cu epicentrul exact pe linia imaginara trasata de eclipsa.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #37
                Mda...se pare ca si la 11 septembrie 2001 sincronicitatile/coincidentele au fost in forma mare...probabil majoritatea le cam cunosc.
                Sa spicuim cateva (pe langa celebrul 911...) :


                -New York City are 11 litere

                -Afghanistan are 11 litere

                -Ramsin Yuseb (teroristul care a amenintat ca o sa distruga Turnurile gemene) are 11 litere

                -George W Bush are 11 litere

                -Turnurile gemene, formeaza un 11

                - New York este al 11-lea stat american

                - Primul avion care a "intrat" in Turnurile gemene era volul n°11

                - Volul n°11 purta 92 de calatori. 9+2=11

                - Volul 77 care a intrat in Turnurile gemene purta 65 calatori. 6+5=11

                - Tragedia a avut loc in data de 11 septembrie sau in data de 9/11 (data americana)

                - Data este identica cu numarul de urgenta american. 9+1+1=11

                - Numarul total de victime, din avioanele deturnate este 254. 2+5+4=11

                - 11 septembrie este al 254-lea numar din calendarul din acel an. 2+5+4=11

                - Madrid a fost atacat in data de 11/3/2004. 1+1+3+2+4=11

                - Madrid a fost atacat 911 zile dupa cel din america

                -Steagul statului New York... http://ro.wikipedia.org/wiki/Steagul..._New_York,_SUA (adoptat in 1901)

                -Un verset luat din Coran:

                "Pentru ca este scris ca un fiu al arabiei o sa trezeasca un vultur infricosator.

                Mania vulturului o sa patrunda pana pe pamantul lui Allah; in acest timp persoanele

                tremurau disperate: pentru ca mania vulturului o sa curate pamantul lui Allah si-o sa fie pace."

                (Acesta este versul n°9.11 din Coran).


                -Deschide-ti Microsoft Word

                1. Scrie (cu litere mari) Q33 NY. E numarul primului
                avion care a "intrat" in Turnurile gemene

                2. Schimba dimensiunea literei, mareste-o pana la 48

                3. schimba caracterul actual, in WINGDINGS...

                ...ciudata faza cu Word-ul...
                Last edited by viorelu; 4 August 2009, 06:49.

                Comment


                • #38
                  Si ca sa fie tacamul complet, priviti asta
                  O imagine extrasa din Matrix 1999
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #39
                    Coincidenţa este felul lui Dumnezeu de a rămâne anonim.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #40
                      a aparut filmul documentar Nostradamus 2012 si colac peste pupaza a fost si cutremur
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by mumus View Post
                        Coincidenţa este felul lui Dumnezeu de a rămâne anonim.
                        ...miscator ...totusi coincidenta e creata de mintea umana,deci tot o obsesie de a noastra...de care ne mai si minunam.

                        Comment


                        • #42
                          Coincidenta e creata de mintea umana la nivel de concept. Coincidentele exista si se manifesta cat se poate de real...un termen mai apropiat de adevar este "sincronicitate"
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #43
                            ...tot mintea umana a creat sistemul calendaristic cu numerologia aferenta...deci coincidentele se manifesta real ca orice alt lucru...tot o obsesie...

                            Comment


                            • #44
                              Pe principiul asta, nimic nu e real....traim intr-o iluzie...vis, etc
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #45
                                Viorel daca tu ai zis de coincidentele tale in primul post stai sa iti zic eu multe coincidente legate de ziua de MARTI...
                                --Eu nascut in Octombrie pe 17 intr-o zi de MARTI
                                --Nevastamea nascuta in Martie pe 24 intr-o zi de MARTI
                                --Fimea nascuta in Decembrie pe 2 intr-o zi de MARTI
                                --Mama nascuta in Mai pe 7 intr-o zi de MARTI
                                --Sormea nascuta in Octombrie pe 6 intr-o zi de MARTI
                                --Cunoscut nevasta pe 2 Mai intr-o zi de MARTI
                                --Adus nevasta acasa la mine 8 August intr-o zi de MARTI
                                --Cununia civila intr-o zi de MARTI
                                --Mutat in casa noua intr-o zi de MARTI
                                --Comandat loganul actual intr-o zi de MARTI
                                --Serviciile importante(ziua in care ne-am angajat,interviurile) la care am fost eu cat si nevastamea au fost intr-o zi de MARTI
                                --Daca am primit bani sau vesti bune au fost in zilele de MARTI

                                Multe alte evenimente placute din viata familiei mele au fost legate de ziua de MARTI si mai sunt multe dar nu mi le aduc aminte

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google