computer de bord?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    CB

    Din intamplare am gasit topicul asta cautandu-mi nr de tel pe google .
    Deci diferenta de la 70 lei la 130 o reprezinta manopera care presupune si modificarea manetei originale ca sa aiba buton.
    Pentru informatii la obiect in legatura cu acest subiect ma puteti contacta pe ym la id-ul ciprian_agache
    http://www.imbunatatiri-logan.weebly.com

    Comment


    • #17
      sa inteleg ca pui butonul pe maneta cu stergatoarele? sincer nu ma intereseaza de unde ai cip-urile acelea dar sunt originale de Logan?

      Comment


      • #18
        nu pui nici un buton pe maneta de stergatoare ci cumperi o maneta de la variantele laureate sau ambition cu buton pe ele,se gasesc in targul vitan bucuresti cu 45 ron bucata noi noute.

        Comment


        • #19
          Originally posted by SUPERCAR
          nu pui nici un buton pe maneta de stergatoare ci cumperi o maneta de la variantele laureate sau ambition cu buton pe ele,se gasesc in targul vitan bucuresti cu 45 ron bucata noi noute.
          Cum zice supercar este cea mai buna solutie, dar merge si cu buton valet, te costa mai ieftin, dar parca-i mai bine cu maneta originala.
          Dydycom la montat in 30 min.
          Multa lume, putini oameni...

          Comment


          • #20
            Originally posted by sebikka
            sa inteleg ca pui butonul pe maneta cu stergatoarele? sincer nu ma intereseaza de unde ai cip-urile acelea dar sunt originale de Logan?
            Nu sunt originale . Dar continutul lor este pentru Logan.
            http://www.imbunatatiri-logan.weebly.com

            Comment


            • #21
              Eu mi-am pus CB, nu stiu daca piesa era originala sau nu, dar merge ff bine, si este foarte util!! Merita toti banii !!!
              sigpic

              Comment


              • #22
                si cat te-a costat? si unde e tipu sau service-u? ;)
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Posturile de aici referitoare la auto-resetarea datelor din CB, le-am mutat aici.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #24
                    @gionik si ce iti arata mai exact? la computerul de bord?
                    LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                    Enter the Matrix

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by KeanuRev
                      @gionik si ce iti arata mai exact? la computerul de bord?

                      Sal

                      Pai, arata Km parcursi de la ultima resetare, cantitatea de combustibil utilizata de la ultima resetare, consumul mediu, consumul instant, cati KM mai ai de parcurs cu benzina din rezervor, si viteza medie. Cam atat cred, sper sa nu fi uitat nimik.

                      Intrebare.....stie cineva cum calculeaza computerul de bord, consumul instant? In functie de ce informatii face el calculele? Mi se pare ca in anumite situatii nu indica corect, si de asta sunt curios.

                      Multumesc!
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by SUPERCAR
                        e un baiat care face asa ceva in bucuresti unde am facut si eu tot la el.
                        Dorin 0723 997 249
                        Ai dreptate. E super de treaba omu' tin sa-i multumesc inca o data pe aceasta cale.
                        Mie mi-a pus maneta de MCV si in caz ca o sa-i pun si proiectoare vre-o data . am buton dedicat.
                        In plus mi-a activat si functia de usi deschise de pe bord, de fapt acolo din nastere nu avea bec.
                        Pana acu am 2 revizii cu CB-ul montat si nimeni nu s-a prins ca e modificat bordul
                        Vine a 3-a revizie in alta parte... sper ca nici aci sa nu se prinda
                        O singura data era nedumerit tipu' care facea diagnosticare motor cu laptopu' si zicea la restu' "ete domle... au facut astia becul de usi deschise pe portocaliu " )
                        Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by gionik
                          Intrebare.....stie cineva cum calculeaza computerul de bord, consumul instant? In functie de ce informatii face el calculele? Mi se pare ca in anumite situatii nu indica corect, si de asta sunt curios.
                          Consumul instant se calculeaza de catre UCE injectie, de la cantitatea de benzina/motorina injectata in momentul ala si este transmisa catre CB si afisata de acesta.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #28
                            Merci de raspuns Andrei!!!
                            In cazul asta, inseamna ca acel consum instant, ar trebui sa fie fff precis, ceea ce este OK, dar cand vine vorba de cantitatea de combustibil consumata, parca totusi indica mai putin, la fel si la medie....parerea mea este ca daca merg cu masina pana arata consum de 10L, si apoi pun din nou 10L in rezervor, indicatorul de benzina nu va arata la fel, cel putin asa am patin cu meganul unui prieten.
                            De unde apare diferentza asta, pe care presupun ca multa lume o sesizeaza? Sau este doar o impresie, shi de fapt, calculatorul este ff precis?
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              CB-ul tine cond de debitul tipic injectorului, de timpii de deschidere si frecventa lor. Cum injectoarele au tolerante, nu sunt precise 100% exista o eroare. Indicatorul de motorina / benzina e ceva orientativ. Consumul pe metoda plinului e si el relativ si supus erorilor, deoarece nu ai sa reusesti niciodata sa pui combustibil pana la nivelul initial dinainte de test. Trebuie sa mai tinem cont de un aspect, ca orice fluid are densitatea in functie de temperatura, si in plus motorina are obiceiul sa faca spuma, trebuie sa mai tinem cont si de inclinatia masinii. Consumul dat de CB e din ce in ce mai precis cu cat numarul x ori 100 km este mai mare, deoarece eroarea se imparte la numarul x.
                              Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                              Comment


                              • #30
                                @ culaurentiu Multzam fain pt raspunsul complex si care m-a lamurit in legatura cu CB-ul.

                                O zi buna tuturor!!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google