Concurs >>> Culorile Toamnei <<< - castigator Danielliviu

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    o sa afisez si eu notele... dar azi am votat! Se pare ca d-l Kelemen a luat nota mica...

    P.S. Kelemen Hunor, nu Kelemen mumus... la mumus acum ii corectez lucrarea.
    sigpic

    207 noir obsidien

    Comment


    • #32
      Vezi ca pe mine ma cheama ca pe Geoana,nu Mircea.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #33

        e normal ca d-nul Kelemen a luat nota mica...majoritatea ungurimii a votat Antonescu ptr ca e logic ca Kelemen Hunor nu are nici o sansa...chiar daca l-am vota toti maghiarii...
        iar poza mea..daca va placut bine..daca nu...am sa ma straduiesc mai bine la urmatorul concurs. (sper ca ati obs ca poza mea a fost facuta cu un telefon )
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • #34
          Pareri:

          1. stolniceanulucian culori de toamna, atmosfera, cer cam aspru fara detalii… 9,50/10
          2. Bad_Wolf foarte frumos… chiar daca distrage putin atentia luciul apei … 10/10
          3. ROAD EMPIRE culori adevarate de toamna, un decupaj mai indraznet scotea umbra din dreapta … 9,50/10
          4. bogdaneleuro cam mica poza, dar foarte frumoasa, centrata, infrunzita, contrastanta … 10/10
          5. mumus chiar daca e cu telefonul, chiar daca are o semnatura ORIBILA!! incadrarea mi se pare buna, sirul de pini? chiparosi? sau ce or fi sunt foarte interesant amplasati la marginea lacului… 9,50/10
          6. D-FENS portretul copacelului in asteptarea iernii, la marginea baltii, lampadarul bucuros de mai multa lumina in lipsa de frunze… 9,50/10
          7. sebyup se incadreaza (dupa parerea mea) pacat ca taticul nu mai are cap (in poza) … 9/10
          8. darksid3 cam mica poza, decolorata, atmosfera pitoreasca, fundal interesant, lac turcoaz excellent… 9,50/10
          9. ReBe “in vizuina” cam blurat prim-planul, cam deranjanti mesenii, culori bune, idée buna, incadrare buna… 9,50/10
          10. dorinik un al doilea “portret de copac” tot langa balta (de data asta seaca) cer cam plat, culori bunicele… 9,5/10
          11. danielliviu ai reusit sa sari din monotonie, idee foarte buna, pacat de blitul nepotrivit… 9/10
          12. playmo atmosfera exceptionala, culori foarte bune, incadrare cam deficitara… 9/10
          13. alexyno culori sterse (poate din cauza “discromatiei”) blur in prim plan, banca vandalizata (sper ca nu ai facut-o intentionat doar de amorul artei fotografice) … 9/10

          Bravo concurentilor!
          Last edited by sorinj; 22 November 2009, 23:45.
          sigpic

          207 noir obsidien

          Comment


          • #35
            ati cerut semnatura...v-am dat..normal ca era la misto
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #36
              Daca stiam ca e la "misto" iti dadeam nota mult mai mica. Oricum trebuie sa iti spun ca semnatura nu se noteaza.
              sigpic

              207 noir obsidien

              Comment


              • #37
                Originally posted by sorinj View Post
                13. alexyno culori sterse (poate din cauza “discromatiei”)
                Este posibil...

                Originally posted by sorinj View Post
                blur in prim plan, banca vandalizata (sper ca nu ai facut-o intentionat doar de amorul artei fotografice) … 9/10
                Ba bine ca nu...fix ptr amorul artei a fost
                e-mail: office@stickere.info

                Comment


                • #38
                  multam fain ptr nota. intradevar din cauza semnaturii meritam nota mai mica.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by sorinj View Post
                    Pareri:

                    7. sebyup se incadreaza (dupa parerea mea) pacat ca taticul nu mai are cap (in poza) … 9/10

                    Bravo concurentilor!
                    Pai e normal ca taticu sa nu aiba cap pentru ca poza e facuta de mamica si mamica nu are nevoie de la tati decat atat cat e in poza.....

                    PS. Multumesc de nota foarte mare....
                    Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                    Comment


                    • #40
                      Sorine, felicitari pentru idee. Super ai pus link si comentariu. O sa vin si eu cu cateva pareri personale de care puteti sau nu tine cont.

                      1. stolniceanulucian Cerul mi se pare ars. Culorile sunt ok, e o imagine de toama. Nu imi place bordeiul. E ia tot centrul de atentie. Copacul de pe centru e taiat si... cam verde. Mult mai frumos era copacul din stanga, taiat si el… "doar" 8/10 de la mine
                      2. Bad_Wolf Mi se pare ca ai folosit un timp mai lung de expunere fapt ce a dus la efectul ala de ceata. E una din putinele imagini care imi place mult si care e diferita. Nu acelasi copac... 10/10
                      3. ROAD EMPIRE Aici se vede cerul frumos, nu e ars. Culori de toamna adevarate. Nici mie nu imi place umbra din dreapta, dar e ok 9,50/10
                      4. bogdaneleuro Frumoasa poza, incadrare super - da profunzime, dar are o problema... Nu prea e de toamna, cam verde tot. E un inceput de toamna ce merita… 9/10
                      5. mumus Mumus, arunca un ochi la poza de mai sus si aflii cum sa incadrezi un drum. Culorile sunt de toamna, dar sunt foarte fade. Maroul frunzelor pe maroul prafului... nu e contrastul cel mai potrivit… eu nu voi fi asa darnic, ai 7/10
                      6. D-FENS E o imagine buna, centrata si frumos colorata Totusi, copacul cam iti intra in ochi. Eu as fi incadrat un pic altfel, as fi pus copacul mai in stanga… 9,50/10
                      7. sebyup E ok poza. Ca e taiata partea inutile din tatic, e problema ta. Dupa mintea mea ai putea fi descalificat ca ai participat cu o poza facuta de nevasta, dar trecem peste asta. Imaginea nu spune multe ca foto de toamna, era frumoasa ca foto de bebe. 8/10
                      8. darksid3 Culoarea frumoasa a lacului se zareste printre cracile alea. Orizontul e nefiresc, incadrarea nu e ok, culorile nu sunt splendide... 7/10
                      9. ReBe E prea incarcata. Se vad niste persoane in fundal, deranjant zic eu. Nu ai un orizont, imaginea cade in fata si e focalizata aiurea 8,50/10
                      10. dorinik Cerul e ars, dar ai un contrast super. Verdele crud langa frunzele vestejite. Ca incadrare e net superior fata de ce am vazut pana acum. E un pic ciudat malul baltii. ori il scoteai de tot ori lasai sa se vada mai mult… 9,5/10
                      11. danielliviu aE adoua fotografie curajoasa. Nu ai mers pe banalul copac, ai scos culori de toamna din camara. Mie imi place incadrarea, totusi e un pic cazuta in dreapta si nici blitul nu e cel mai fericit, dupa cum zice sorin. Ai cateva zone arse pe stalpi 9,5/10
                      12. playmo Ai o explozie de culoare. NU imi place ca ai incadrat copacul fix pe mijloc si ai taiat de sus si nu imi place cerul ars. IMI PLACE cum ai contrabalansat centrul de interes cu banca aia ca ai optat pe incarcarea imaginii in partea de jos cu vedere superb decat in partea de sus cu un cer ars. Deranjeaza cracile din stanga 9/10
                      13. alexyno Ce facea un USM aici? Nu obiectivul, efectul din photoshop! E echilibrata, frumoasa dar nu are culori foarte faine. Ai un mare plus pentru focalizare si pentru zonele de lumina… 9,5/10
                      Foarte faine pozele de la tura asta. Va felicit pe toti!
                      Last edited by andy_x3m; 23 November 2009, 15:31.
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        culorile la poza mea erau reale, daca incadram altfel pe partea dreapta era un deal .... si arata urat.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #42
                          Am ramas ultima, iar din cate vad, departajarea va fi grea.

                          1. stolniceanulucian - cerul este ars. contrastul lasa de dorit, iar constructia din miloc ocupa prea mult loc. Culorile insa sunt ok. 8/10
                          2. Bad_Wolf - intr-adevar ceva diferit de " clasicul " copac...culori frumoase si contrast foarte ok..8/10
                          3. Road Empire - umbra din dreapta este deranjanta, la fel si copacul din stanga, care nu ma pot hotara daca echilibreaza poza sau fura ochiul de la culori..personal mi-ar fi placut mai mult daca n-ar fi prins si acel copac...culori foarte frumoase insa, adevarata toamna...8/10
                          4. Bogdaneleuro - este mai mult o poza de vara, prea mult verde, prea multa viata, insa pentru idee si incadrare...9/10
                          5. Mumus - mi se pare prea monotona si prea cenusie, copacii care stau sa cada dezechilibreaza putin poza, unde sunt culorile? 6/10
                          6. D-FENS - culori frumoase, incadrarea este ok. Felinarul insa...8,5/10
                          7. Sebyup - pacat de decapitarea fara mila, insa in rest este ok la culori si contrast, desi nu ai surprins decat o singura nuanta de culoare. 8/10
                          8. Darksid3 - cerul este deranjant de deschis iar culorile cam sterse, compenseaza insa lacul...7/10
                          9. ReBe - ideea este buna, dar poza a iesit prea " incarcata ", " tabara" din fundal nu prea avea ce cauta acolo, si nici prea multe culori nu ai avut la dispozitie. Puteai sa lasi putin mai larga zona de clar...zic eu..8/10
                          10. Dorinik - o alta poza cu contrast super, cerul este ars si strica un pic din echilibru, prea mult spatiu liber. 9/10
                          11.Danielliviu - pacat ca s-a bagat blitzul in seama...in rest...abundenta de culori si ideea sunt excelente. Este....inedita. 9,75/10
                          12. Playmo - multe culori, contrast ok, imi place.Un pic ars cerul dar se vede putin...9/10
                          13. Alexyno - Mai mult o " impresie" de toamna, nu prea are culori, insa imi place ideea si senzatia pe care o lasa. 8,5 / 10

                          Se pare ca a fost un subiect bine ales si cam toata lumea s-a incadrat in subiect. Felicitari concurentilor!

                          Comment


                          • #43
                            @andy_x3m - Aparatul este al meu....sotia este a mea (nu a altuia), deci in consecinta si sotia si aparatul si poza imi apartin...dar daca juriul hotaraste ca trebuie sa fiu descalificat nu e nici o problema...la concursurile viitoare o sa am grija sa nu mai includ sotia in treburile mele

                            PS. Multumesc juriului pentru notele acordate !
                            Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                            Comment


                            • #44
                              Posesiv esti man A fost o gluma cu descalificatul, dupa cate vezi ai primit note si, zic eu, destul de bune si meritate (ma rog meritul sotiei sau al tau... ca doar is ale tale - sotia si aparatul)
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Si un calcul general:

                                1. stolniceanulucian - 8+9,5+8=25,5
                                2. Bad_Wolf - 8+10+10=28 Locul II
                                3. Road Empire - 8+9,5+9,5=27
                                4. Bogdaneleuro - 9+10+9=28 Locul II
                                5. Mumus - 6+9,5+7=22,5
                                6. D-FENS - 8,5+9,5+9,5=27,5 Locul III
                                7. Sebyup - 8+9+8=25
                                8. Darksid3 - 7+9,5+7=23,5
                                9. ReBe - 8+9,5+8,5=26
                                10. Dorinik - 9+9,5+9,5=28 Locul II
                                11.Danielliviu - 9,75+9+9,5=28,25 Locul I
                                12. Playmo - 9+9+9=27
                                13. Alexyno - 8,5+9+9,5=27

                                Multumesc tuturor pentru aprecieri, invatam incet-incet. La blitz n-am avut ce-i face, oricum dintr-o serie de 3-4 poze asemenatoare asta a iesit cel mai bine. Aparatul era un HP R972. La vremea aceea era unul din cele mai performante aparate din clasa compacta.
                                GL-22-TOF

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google