Concurs >>> Macro <<< - Castigator Andreea13

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Gata concursul.
    Mumus, bine zici. Eu nu vad mai mult de cateva macro, cateva close-up-uri si vreo 2 puse sa fie. Ma bucura sa vad interesul si curajul celor care isi expun creatiile aici!
    Am pus o poza dupa care sa va luati. Ce inseamna MACRO: Detaliu nu apropiere. Musca nu e macro, detaliu pe ochiu' mustii este (exagerez, dar ati prin ideea).
    Voi comenta maine pozele. Inca procesez
    sigpic

    Comment


    • #47
      hooop, s-asa s-asa!
      hai cu notele
      sigpic

      Comment


      • #48
        mai aveti rabdare cu notele...eu de 3 zile ma tot uit si incerc sa fiu cat mai realist la note...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • #49
          In primult rand sunt uimit de cati participanti avem si mai ales de calitatea lucrarilor expuse, chiar daca unii au confundat macro-ul cu

          orice alt soi de fotografie, per total e super.

          Definita clasica a macrofotografiei ar fi aceea ca imaginea proiectata pe senzor sa fie cam la aceeasi dimensiune ca subiectul real.

          1.ROAD EMPIRE - O imagine calda, frumoasa dar eu nu prea o vad macro. Nu este focalizata ok, ai clarul pe detectorul de radar. Poate daca scoteai in evidenta doar o bucata din macheta era mai ok, dar asa: 8/10.
          2.romulandu - La fel, nu prea e un macro. E focalizata ok, incadrata la fel dar daca faceai un detaliu pe o petala era si mai bine: 7/10
          3.AG 23 YNG - fix acelasi lucru. O macrofotografie intr-un trandafie e spectaculoasa.7/10
          4. cosmindan - asta e o poza care putea spune mult. Ai un cadru pe care trebuia sa-l exploatezi. Un zoom pe albina sau sa se vada clar fata albinei/abdomenul si neclara poza, ar fi fost extraordinat: 7/10 pentru compozitie.
          5. sebyup - Floare-n mijlocul pozei. Nu e bine luminata, e stearsa. Focalizarea o ai pe frunza din dreapta jos. 6/10
          6. Andreea_13 - BRAVO!!! Asta e prima macrofotografie pe care o vad. E foarte ok, cu toate ca deranjeaza un pic buruiana din stanga. Picaturile, lumina, focalizarea: 10/10
          7. bogdaneleuro - cred ca e facuta prin sticla acvariului. Focalizarea e undeva in stanga. Centrul tau de interes trebuia sa fie melcul sau un striu de pe scoica: 7/10
          8. santo - La fel, facuta prin sticla acvariului. E o imagine de ansamblu, in niciun caz macro. 5/10
          9.LexDeeJay - superb. Nu e tocmai macro-ul clasic, dar e foarte buna imaginea. Ai focalizarea unde trebuie, incadrarea e buna.Scoti in evidenta fix ce trebuie. Eu as fi editat-o un picut, mai mult contrast: 9/10
          10. csabalevente - in primul rand ai decupat din ea asimetric. pastreaza un format folosit. In al doilea ai un o imagine de ansamblu - soparla in mediul natural - Macro ar fi fost mecla soparlei: 5/10
          11. danielliviu - mie nu imi zice nimic, cu atat mai mult nu e greu de facut. Daca focalizai pe puf, se vedeau bilele de parfum, DA! era ceea ce vroiai, dar asa doar 7/10?
          12. playmo - o seara de vara-ntro scara. Ce e macro aici? Displace-ul fortat si exagerat din PS? Ocean Ripple? WB total gresit? Daca aduceai o piatra de aia in prim plan, sa se vada si ceva neclar in fundal... ziceam, dar asa nu are nicio legatura cu macrofotografia: 5/10
          13. zbf - haios si totodata ok. Ai focalizat ok, era si mai ok daca aduceai picatirle de apa din toba mai aproape. Sa fie alea in primplan si fumul sa invaluie. nu? 8/10
          14. ReBe - e oarecum ok. Ai focalizare buna, culori faine, dar era si mai bine daca aduceai o bila de aia in prim plan. 8/10
          15. darksid3 - a doaua macrofotografie adevarata inscrisa in concurs. Nu imi place incadrarea, dar e doar o parere. Eu as fi facur din stanga, sa nu se vada si celelalte flori. Sa ai fundalul ala neclar si fluturele calare pe floare. 9,9/10 ()
          16. stolniceanulucian - o imagine frumoasa, dar din pacate de foarte slaba calitate. Nu imi dau seama daca e ok sau nu. NDaca faceai mai de jos sa se vada doar fulgii/aschiile era si mai ok. E facuta cu o camera video cumva? 7/10 - depunctat mult pentru claritate
          17. d_vd - Super, bravo. Ai focalizat unde trebuie, nu am nimic de zis - 10/10
          18. Jr Andrei - Bre, un F 1.4 ar face minuni, nu? Daca nu macar niste inele de macro. E incadrata exemplar, dar deranjeaza detaliile din fundal: 8/10
          19. sandstorm - Ce i-am spus si lui YNG.d_vd a aratat ce poti face cu o floare si o picatura. 7/10
          20. dreamster - un animal Ar fi fost o super macrofotografie daca aduceai gangania aia pe tot ecranul. Asa e doar o poza ce aduce a macro: 8/10
          21. ktalyn28 - un contrejour interesant, dar nu e macro. Ne pacaleai daca faceai poza doar pe frunza si se vedeau nervurile. 7/10
          22. ~DSE~ - Frumuoasa, era si mai buna daca nu era fix in mijloc greierele, daca erau mai vii culorile si daca scapai de semnatura aia cat juma de poza. Imi sare in ochi. 9/10
          23. stilo - imi place foarte mult. Focalizarea e buna si de detaliul asta vorbeam cand i-am spus lui ROAD EMPIRE. 9/10
          24. mikey_boy - iar o poza ok care pierde mult din cauza calitatii. E arsa in prim plan si mult subexpusa in funda. De aseamea focalizarea e un pic aiurea. 8/10
          25. NPoWer - dreamster, daca faceai asa gangania ta ar fi aratat super. Incearca sa fii mai atent la lumina si evita ISO mare, imaginea e destul de zgomotoasa. 9/10
          26. dorinik - E ciudata, abstracta totusi placuta. Daca nu puneai fix pe centru puctul de interes ea si mai bine, asa doar8/10
          27. valeriu61 - SUPER. Ar fi mers si mai bine un flash de umpler, eventual sa fi facut poza mai de jos.Cadru ca a lui cosmindan, dar
          exploatat cum trebuie. Pacat de unghiul in care ai facut poza. 9/10
          28. valeriuciprian - Destul de buna. Totusi prea luminata, arsa, iar ciuperca aia nu e tocmai un subiect atat de fascinant. 8/10
          29. bogdan_1984 - iarasi vad o imagine ce putea fi exploatata. Aparatul tau face macro de la 2 cm nu? De ce nu-l pui aproape? Cum ar fi aratat o graunta de ghiata marita mult? 7/10
          30. Bad_Wolf - Un detaliu din delta. Nu e macro, ai un nufar destul de ok incadrat. Era macro daca focalizai pe pistil (sau cum ii zice): 7/10
          31. Nikolas_bnm - Gaina vinovata si incarcerata? Era macro daca focalizai pe gard, dar nu cred ca asta era ideea. 5/10

          Cam asta am vazut eu, daca nu am fost drept sau vi se pare ca am luat vreo decizie gresita va rog sa veniti cu argumente.
          sigpic

          Comment


          • #50
            eu am sa pun punctajul diseara.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #51
              "22. ~DSE~ - Frumuoasa, era si mai buna daca nu era fix in mijloc greierele, daca erau mai vii culorile si daca scapai de semnatura aia cat juma de poza. Imi sare in ochi. 9/10"

              mersi
              semnatura aia am pus-o acolo sa acopar o floare care era cam ofilita si nu dadea bine, zic eu :P
              sigpic

              Comment


              • #52
                Aman pt maine afisarea rezultatelor...

                Pana atunci... poate as fi intrat in concurs cu imaginea asta:
                Attached Files
                e-mail: office@stickere.info

                Comment


                • #53
                  Dupa lungi deliberari...iata si notele date de mine. Am sa fiu mai dur la note...ptr ca nu toata lumea stie sa faca diferenta intre macro si altceva...
                  Sunt parerile mele despre pozele voastre...si imi cer scuze daca notele nu se vor ridica la asteptarile voastre.

                  Sa incepem :

                  Road Empire focus pe detector 5/10
                  Romulandru mie imi place poza...dar nu prea e macro 6/10
                  Ag 23 Yng 6/10
                  Cosmindan frumos dar e loc de mai bine 8/10
                  Sebyup O poza frumoasa dar culorile sunt cam sterse 6/10
                  Andreea_13 un macro frumos 9/10
                  Bogdaneleuro nu prea e macro 6/10
                  Santo idem 6.50 /10
                  Lexdeejay frumoasa pisica... 6.50/10
                  Csabalevente daca era dor capul soparlei clar..era de 10 asa...este toata poza clara... 7.5 /10 ptr originalitate
                  Danielliviu 6/10
                  Playmo 5/10
                  ZBF 6/10
                  Rebe inca un macro 8.50/10 foarte placuta combinatia de culori.
                  Darksid3 un macro veritabil dar parca lipseste ceva...parca e un pic sters fluturele 8.75/10
                  Stolniculucian 5/10 era foarte misto daca era clara poza...
                  D_vd 7.50/10
                  Jr Andrei 9.75/10 mie imi place mult macroul acesta. Felicitari din partea mea
                  Sandstorm 6/10
                  Dreamster 7/10
                  Ktalyn28 6/10
                  ~DSE~ 8.50 /10 Pacat ca e cu fundul lacusta..sau ceo fi ea.
                  Stilo 8/10
                  Mikey_boy 8/10 pentru originalitate
                  Npower 9.25 /10 pentru frumusetea pozei (m-am uitat cel mai muult la poza ta) Super poza
                  Dorinik 5/10
                  Valeriu 61 9/10
                  Valeriulucian 8.50/10
                  Bogdan_1984 8/10
                  Bad_Wolf 7/10
                  Nicola_bnm 5/10

                  zece nu am dat ptr ca nu ma dat pe spate nici una dintre poze. Macro cred ca ati fost maxim 5 oameni care ati facut bine.
                  Last edited by mumus; 3 November 2009, 20:42.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #54
                    "~DSE~ 8.50 /10 Pacat ca e cu fundul lacusta..sau ceo fi ea."

                    da ce.. nu consideri ca are un fund sexy???
                    mersi, sincer nu ma asteptam la note asa mari :P
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      1. ROAD_EMPIRE: O fotografie de apropiere, focalizata din pacate pe potontzometru de la detectorul de radar... Nota 7 / 10
                      2. romulandu: Un scaiet reusit...dar nu macro Nota 7 / 10
                      3. AG 23 YNG: In trandafir...de intrai... Nota 10 luai. Asa doar 7 / 10
                      4. cosmindan: Perspectiva florii schimbata si focusul facut mult mai aproape de albina...Nota 7 / 10
                      5. Andreea_13: Ce pot sa zic...un macro reusit. Nota 10 / 10
                      6. sebyup: Nu prea este macro....apropiere mai mare catre Stamine...Nota 7 / 10
                      7. bogdaneleuro: Nu prea este macro...mai mult o imagine de ansamblu, sa-i zicem....Nota 7 / 10
                      8. santo: La fel ca si ptr bogdanleuro...Nota 7 / 10
                      9. LexDeeJay: De ce nu ai incercat sa-i pozezi ochiul pisicii?...Nota 7 / 10
                      10. csabalevente: Nu este macro...dar focalizarea este ok si incadrarea deasemenea...Nota 8 / 10
                      11. danielliviu: Nush cum sa o numesc...un fas...aproape reusit...Nota 8 / 10
                      12. playmo: ce ai pozat tu acolo? o incadrez la antiMacro si antiClose-up....Nota 5 / 10
                      13. zbf: compozitia este interesanta, dar in cazul asta, as fi optat ptr un close-up pe ruptura aia de rugina sau pe broboanele de apa din teava...Nota 7 / 10
                      14. ReBe: detaliu pe un mugur...oleaca de zgomot...Nota 8 / 10
                      15. darkside: Si la tine, un macro reusit, doar un pic mai multa atentie la focus, poate ii prindeai "pleata". Nota 9 / 10
                      16. stolniceanulucian: Pacat de ea...ar fi fost ceva cu adevarat special...Nota 7 / 10
                      17. d_vd: Un macro reusit...Nota 10 / 10
                      18. Jr. Andrei: Unul dupa altul...Nota 10 / 10
                      19. sandstorm: In trandafir...de intrai... Nota 10 luai. Asa doar 7 / 10
                      20. dreamster: Deabea se vede in cadru puricele sau ce naiba o fi gangania aia...Nota 7 / 10
                      21. Ktalyn28: Transparenta data de lumina soarelui iti permitea o apropiere mai mare, sa-i vedem configuratia interna... Nota 7 / 10
                      22. ~DSE~: Curu greierelui?...Nota 7 / 10
                      23. stilo: Ai plecat de la ROAD_EMPIRE si ai dus spre macro...Nota 10 / 10
                      24. mikey_boy: Blitzul cam strica imaginea...Focalizarea este ok pe arcul al doilea, poate ala era cel vizat...Nota 9 / 10
                      25. Npower: Zgomot mare pe imagine, probabil de la sensibilitatea setata prea sus...Nota 9 / 10
                      26. dorinik: Compozitia imi place, dar puteai sa insisti mai mult pe focalizarea asupra filitului...Nota 9 / 10
                      27. valeriu61: Exact aceleasi observatii ca si la poza lui cosmindan...Nota 7 / 10
                      28. valeriuciprian: focalizarea pe "gaurile" din ciuperca...o apropiere mai mare...astea ar fi observatiile mele...Nota 7 / 10
                      29. bogdan_1984: Intradevar...o imagine cu nervurile si cristalele de gheata ar fi fost super...Nota 8 / 10
                      30. BAD_Wolf: O imagine de ansamblu al unui nufar...de ce nu ai intrat intre gineceu si stamine...Nota 7 / 10
                      31. Nikolas_bnm: Un nod din gardul de plasa, ar fi fost un macro...Nota 7 / 10

                      Andreea_13 29
                      Jr Andrei 27.75
                      Darksid3 27.65
                      D_vd 27.5
                      Npower 27.25
                      Stilo 27
                      Mikey_boy 25
                      Valeriu 61 25
                      Rebe 24.5
                      ~DSE~ 24.5
                      Bogdan_1984 23
                      Lexdeejay 22.5
                      Valeriulucian 22.5
                      Cosmindan 22
                      Dreamster 22
                      Dorinik 22
                      Danielliviu 21
                      ZBF 21
                      Bad_Wolf 21
                      Csabalevente 20.5
                      Road Empire 20
                      Romulandru 20
                      Ag 23 Yng 20
                      Bogdaneleuro 20
                      Sandstorm 20
                      Ktalyn28 20
                      Sebyup 19
                      Stolniculucian 19
                      Santo 18.5
                      Nicola_bnm 17
                      Playmo 15


                      Castigator: ANDREEA_13, Felicitari !!!
                      Last edited by alexyno; 4 November 2009, 16:07. Reason: Automerged Doublepost
                      e-mail: office@stickere.info

                      Comment


                      • #56
                        Yupeee ....ce sa zic, multu' de note...la toata lumea...si asteptam urmatorul concurs.

                        Comment


                        • #57
                          Felicitari concurentilor dar mai ales primilor 3 clasati.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #58
                            bravo, felicitari Andreea_13
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Dragi jurati multumesc de note si sfaturi...si felicitari castigatorului/oarei
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Va multumesc pentru note si sfaturi .... deabea astept urmatorul concurs
                                Felicitari Andeea

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google