CONCURS: Portret - castigator ReBe

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Fiul meu, Andu 6 ani.
    Attached Files

    Comment


    • #32
      Intru si eu in concurs cu o fotografie. Eu cred ca se incadreaza la aceasta sectiune. Prelucrare - doar contrast si luminozitate.
      Attached Files
      GL-22-TOF

      Comment


      • #33
        Daca nu s-a terminat concursul, pun si eu portretul care este pus si la portofoliu, nu am avut timp sa fac sau sa caut altul. Bafta tuturor.
        Attached Files
        sigpic
        LOGAN CLUB Piatra Neamt

        Comment


        • #34
          Perioada: 21 septembrie - 27 septembrie 2009
          note, critici, pareri, injuraturi ?
          Last edited by bogdan_1984; 28 September 2009, 14:51.
          sigpic

          Comment


          • #35
            AG 23 YNG - incadrare buna, dar lumina e cam slaba, din cauza asta nici focalizarea nu e cum ar trebui sa fie. ca tot veni vorba de lumina, imi plac licaririle din ochii fetitei. 8
            Loganu - foarte frumoase culori, profunzimea de camp foarte bine realizata, focalizare si lumina foarte bune. totusi nu-mi place ca linia orizontului trece prin capul protagonistei. 9
            ReBe - excelenta incadrare, excelente culori, este foarte reusita mai ales ca este facuta "contre jour". totusi, fundalul nu este cel mai bine ales, e chiar urat. 9,5
            mumus - o fotografie haioasa, dar eu n-as putea-o numi portret, ci mai degraba "la bulgareala". 6
            kenjiro_sanga - poza nu e bine focalizata, ar fi trebuit un pre-flash pentru a nu iesi ochii rosii,iar manuta ei nu e in cea mai buna pozitie. totusi, fundal excelent, incadrare foarte buna, desi mi se pare ca in partea stanga sunt prea multe flori care cam distrag atentia de la subiectul central. daca ar fi fost mai in spate si marita profunzimea de camp era excelent. 8
            ROAD EMPIRE - foarte buna incadrarea, lumina, expresia fetei. rama mi se pare cam groasa si cam ia din frumusetea pozei. eu nu sunt adeptul ramelor groase. oricum, o fotografie excelenta. 10
            bogdan_1984 - un baiat care parca te invita la joaca, te provoaca la v-ati asunselea. totusi un mic minus la focalizare. 8
            zbf - o fotografie excelenta. culoare, focalizare, lumina, incadrare, protagonist, toate foarte bune. 10
            valeriuciprian - seamana mai mult cu o poza de buletin. lumina nu e cea mai buna, motiv pentru care apar unele iluzii de asimetrie. 7
            romulandu - nu trebuia sa tai din freza fetitei si sa faci fotografia drept. in rest, culori si focalizare foarte bune. 7
            danielliviu - trebuia sa abordezi un alt unghi de incadrare. subiectul nu este pus in valoare. nu e bine ca linia tarmului trece prin capul protagonistei. 7
            Jr Andrei - focalizare foarte buna, lumini, culoare si incadrare excelente. i-ai taiat putin urechea, dar sunt sigur ca ai facut-o pentru a pune in valoare partea mai luminata a fetei si a avea o incadrare cat mai buna a ochilor. 10

            asta e parerea mea, sper sa nu fie cu banat. adevaru-i ca tema aleasa e destul de dificila.
            in cazul in care va exista paritate, voi face o analiza mai completa si mai critica...
            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

            Comment


            • #36
              in primul rand felicitari participantilor pentru curajul da a-si lasa o poza comentata.
              In al doilea, tema aleasa e foarte dificila, se putea mai mult dar ce sa expus imi place, e ok.
              Ca idee pentru un eventual nou concurs, vom exemplifica cu o imagine consacrata cam ce ar trebui sa iasa!

              1.AG 23 YNG - mie nu imi place asa mult incadrarea. E frumoasa imaginea dar un prea e un portret in adevaratul sens. Totusi, per total e o poza buna, un pic defocalizata: nota 8
              2. Loganu - culori ireale dar placute. Imi place diafragma aleasa de tine, imi place privirea, felul cum pozeaza (meritul modelului:d). Nu imi place incadrarea, daca nu era pe mijloc lua mai mult, asa: 9
              3. ReBe - super ideea si incadrarea. Imi place ca ai tras contre jour, cu lumina din spate si imi place cum lumina prin parul tipei. Focalizarea e ok, te-ai concentrat unde trebuie: PE OCHI, ochii sunt cei ce dau viata unui portret! Imi plac culorile, editarea... Nu imi place fundalul. Eu as fi incercat si un blitz de umplere: nota mea 10
              4. mumus - mie chiar imi place. E adevarat, nu prea e portret, dar e frumoasa, haioasa. E prost incadrata si culorile cam fade: nota mea 7
              5. kenjiro_sanga - am doua pareri: o poza buna, cu un fundal adecvat temei, mai ales ca ai ales un model fetita. Sculele cu care ai facut poza lasa de dorit, dar ideea, in cazul asta face cam tot: Nota mea 8 si ideea 2 e sa te descalific pentru ca mie mi se pare ca ai tifetat poza copilului si ai pus-o artificial pe un fundal. In dreapta jos se vede un alt fundal. Daca nu e asa, ai nota 8 daca da, nu e ok! Te rog sa ne lamuresti! Urca o poza cu EXIF.
              6. ROAD EMPIRE - E drept rama aia e cam ciudata, dar nu comentam asta. La o alta poza am zis ca nu e ok sa incadrezi pe mijloc, e in cazul asta e chiar foarte bine. Poza e vignetata puternic asa s-a profitat de centrul luminos. Imi place, ai 10 si de la mine.
              7.bogdan_1984 - e o imagine strengareasca, haioasa. Si in cazul tau aparatul te trage in jos. Te-ai folosit foarte bine de balustrada. Ai 8 de la mine.
              8. zbf - stie sa pozeze modelul, incadrarea e ok. Focalizarea super, diafragma mare la fel. Nu prea imi plac culorile de pe fata modelului, dar e ok: 9,5 de la mine (adica 10)
              9. valeriuciprian - e haioasa, dar nu e cea mai buna incadrare. Aici contre jour-ul lucreaza impotriva ta. Lumina din dreapta fetei, care patrunde prin perdea e prea puternica: doar un 7.
              10. romulandu - ai un aparat bun, difragma ok, subiect ok, fundal ok finalitate nu prea ok. De ce ai lasat jos spatiul ala? Ai pozat gatul copilului sau fata, care de altfel era super expresiva. Data viitoare mai mare grija la incadrare si la ce tai. Doar un 6 de la mine
              11.danielliviu - La fel ca multi altii, fix pe mijloc. Ar fi arat mult mai bine daca era intr-o parte subiectul si in cealalta plaja/fundalul. Tot 6
              12. Jr Andrei - Tizule imi place diafragma folosita, expresia si culorile cu toate ca sunt ireale. Nu imi place ca ai focalizat in barba omului nu pe ochi. Ai doar 9 de la mine.

              Parerea mea este ca subiectul ales conteaza foarte mult. Ochii sunt cei mai importanti intr-un portret si apoi incadrarea si lumina.
              Merci
              sigpic

              Comment


              • #37
                Tragem linie, punct si de la capat...

                De la mine:

                AG23_YNG: Incadrarea si realizarea imaginii, s-ar incadra mai mult la fotografie de familie si doar trasa de par, la portret... Pentru ca, se incadreaza un pic, in tema noastra, iti ofer nota 7 / 10

                Loganu: Fotografia este aproape reusita...Incadrarea o strica, daca mai coborai linia orizontului era mult mai bine...si mai aproape de subiect. Legat de concurs...te penalizez pentru incadrare si mai ales...pentru rezolutia sub limita specificata in Reguli (1000 x 1000). Nota 5 / 10

                ReBe: O imagine excelenta, numai ca o cam strica Gara.... Dupa cum pica lumina pe subiect, cu un flitru de polarizare, mai scoteai din reflexiile din par si obraz...Nota 9 / 10

                mumus: Este o fotografie placuta de la o iesire pe partie... Perfecta ca si o amintire, dar, nu prea se incadreaza la portret... Focalizarea, culorile si incadrarea o trag in jos....Nota 7 / 10

                kenjiro_sanga: Realizarea este interesanta....Este un colaj si se abate de la regulile noastre, precizate la inceput...Nota 5 / 10

                ROAD EMPIRE: Autoportretul este foarte reusit...dar... si in cazul tau te abati de la reguli, de doua ori...Rama este mai groasa de 1 pix si imaginea este mai mica de 1000 x 1000...Nota 5 / 10

                valeriuciprian: Focalizarea mai buna in zona ochilor...folosirea blitzului, pentru a contracara lumina din fata aparatului...erau premisele unei fotografii reusite...Nota 8 / 10

                danielliviu: Incadrarea este un pic deficitara... oleaca mai spre fata ei daca te pozitionai...o prindeai pe ea in prima treime pe lungime...mai multa atentie la focalizare si poate era mai bine daca foloseai blitzul, fiind un pic innorat.... Nota 7 / 10

                Jr. Andrei: Ce ai avut cu ochii...i-ai lasat incetosati... dar ai focalizat bine pe nas si barba ... Daca iti iesea focusul pe ochi, sa se prinda "sclipiciul"........ Asa...nota 9 / 10.

                bogdan_1984: Ideea de a folosi balustrada, sau surprinderea momentului este excelenta...Din pacate, aparatul nu te-a ajutat...sa focalizeze mai bine...Nota 8 / 10

                zbf: Un portret reusit...dar...nu se incadreaza regulilor (inaltimea este mai mica decat 1000 pix)... Nota 5 / 10

                romulandu: Ce ai avut cu podoaba capilara a copilului... Daca incadrai mai sus...sa-i prinzi mai mult din cap, decat din gat, era mai bine...in rest bine, spre foarte bine...doar ca...nici tu nu te-ai incadrat in reguli...inaltimea mai mica decat 1000 pix ....Nota 5 / 10

                AG 23-YNG - 23 pct (probabil am sters din greseala. Scuze)
                Loganu: 23 pct

                ReBe: 28.5 pct

                mumus: 20 pct

                kenjiro_sanja: 21 pct

                ROAD EMPIRE: 25 pct

                bogdan_1984: 24 pct

                zbf: 24.5 pct

                valeriuciprian: 22 pct

                romulandu: 18 pct

                danielliviu: 20 pct

                Jr. Andrei: 28 pct

                WINER: REBE
                Last edited by andy_x3m; 29 September 2009, 17:13. Reason: Automerged Doublepost
                e-mail: office@stickere.info

                Comment


                • #38
                  aparatul e foarte bun, dar persoana din spatele aparatului vedea in ceata dupa cativa L de bere
                  oricum, felicitari ReBe

                  a iesit pulbere nu praf. hotaraste-te in privinta lui romulandu ce nota ii dai
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Bogdan...cine se scuza se acuza...asa ca succes cu aparatul cel foarte bun.
                    Felicitari ReBe.
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      In cazul lui romulandu, este valabila ultima nota...adica....5 / 10, clasamentul este cel din urma.

                      Sper sa editeze andy postul mai repede...(si sa-l stearga pe asta)....
                      e-mail: office@stickere.info

                      Comment


                      • #41
                        alexyno si a lui zbf ca poza originala e mai mare decat poate duce forum-ul.
                        asta o poti cere tu.
                        andy_x3m a scris la modificarea postului: "Am urcat eu poza cum trebuie. Daca se va cere vei urca exiful pentru a demonstra."
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Toti cei carora le-am dat nota 5 / 10 pentru neincadrare privind dimensiunea imaginii, sunt rugati sa posteze imaginile la o rezolutie mai mare, sau link catre original.

                          Nu se va lua in calcul imaginea fara exif.

                          Dupa urcarea lor, voi lua in considerare o renotare a pozelor... Cred ca este destul de corect asa.
                          e-mail: office@stickere.info

                          Comment


                          • #43
                            ZBF o are mare (vorbim de poza)

                            LE - poza lui ZBF am micsorat-o eu ca era prea mare. Imaginea clar are mai mult de 1000x1000.
                            Va rog sa dati note tinand cont ca de lucru acesta.
                            Last edited by andy_x3m; 29 September 2009, 17:14.
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Salut.
                              Eu am fost 'exclus' din clasament?
                              Vreau sa ma treceti si pe mine acolo.
                              Numai bine.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • #45
                                salut, poza in original : http://img35.imageshack.us/img35/841/dsc7671copy.jpg

                                detalii despre poza : http://img18.imageshack.us/img18/9382/asdasdass.jpg
                                daca nici asa nu e bun, un pm si trimit poza pe mess , multumesc
                                "Toate fetele sa fie SuS pe Porc. SuS pe Porc,
                                Sa le vad la toate suncile cum Sar, cum Sar..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google