Concursuri...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sa explicam un pic...

    Aceasta tema, are o gramada de loc pentru interpretare, fiecare vede altfel...

    Vezi un om pe strada, citind ziarul, la o gura de metrou; Doua babe la coada la lapte; un catel in parc; Doi "porumbei" pe o banca in parc; Pur si simplu orice... Toti locuim intr-un oras, care are farmecul sau aparte....

    Ideal ar fi sa fie fara regie, un instantaneu, o "capturare" a momentului...

    Nu stiu sa explic mai clar...asa vad eu lucrurile; corectati-ma daca gresesc...
    e-mail: office@stickere.info

    Comment


    • #32
      Eu propun sa existe doua echipe in concurs. O echipa formata din membrii juriului care sa isi exprime talentul, si o echipa formata din alti participanti. Tema sa fie comuna, jurizarea separata (acelasi juriu sa discute fotografiile ambelor tabere), castigatori sa fie cate unul din fiecare grup.

      Ideea are finalizare doar daca toti membrii juriului participa cu o fotografie.

      P.S. Conditiile (cu sau fara prelucrare) trebuie cunoscute inainte cu ceva vreme de a incepe concursul. Afisarea fotografiilor ar trebui sa se faca intr-un interval scurt de timp, sau sa ramana ascunse panal a inceperea votarii (lucru imposibil daca se posteaza direct pe forum).
      Last edited by sorinj; 27 July 2009, 21:49.
      sigpic

      207 noir obsidien

      Comment


      • #33
        Ok, dar, cati vor participa in total?

        Eu cred ca mai bine la gramada...


        Fotografiile postate in concurs, sa nu fie prelucrate decat in limita "Contrast, Brightness"...

        O alta tema ar fi..."Prelucrari", unde se vor posta doua poze, inainte si dupa...
        Last edited by alexyno; 27 July 2009, 21:52.
        e-mail: office@stickere.info

        Comment


        • #34
          Intradevar, alexyno a punctat bine. Eu consider ca ar trebui sa incepem de la teme cu o dificultate scazuta si cu timpul sa tot urcam stafeta. Acum aici chestia cu dificultatea e discutabila ... cea scazuta sa fie cu o baza constituita din mai multe posibilitati (o gama mai larga de elemente) dar cu o tema ceva mai restrictiva ... ori sa fie cu o baza mai restransa (sa se invarta in jurul a catorva elemente sau chiar in jurul unui singur element) si cu o tema mai simpla. Treaba asta din punctul meu de vedere trebuie gandita ca pentru un om care este la inceput in domeniu si care este dornic sa faca poze cat mai reprezentative si mai reusite si sa invete cat mai multe tehnici, noi fiind aici cei care ii spunem ce a facut bine/rau, sa il incurajam sa se perfectioneze etc (s-au mai mentionat aspectele astea).
          Cat despre tema cu orasul, eu il vad ca pe un sistem complex care cu toate ca este la indemana oricarui fotograf, este un subiect foarte dificil datorita numarului mare de elemente ce il cuprinde ... unele mai frumoase decat altele. Intradevar asta impiedica jurizarea sa fie cat mai neutra si corecta.

          Cat despre teme. Si aici cred ca ar trebui sa le realizam sistematic. Sa folosim pentru inceput teme tehnice care sa invete tot utilizatorul de camere foto sa foloseasca spre exemplu functiile: macro, folosirea manuala a focalizarii, setarea manuala a expunerii pentru a oferii fotografiei un aer specific temei, folosirea unor expuneri mari pentru pozele nocturne, etc. Sa facem cu temele astea ca la scoala: tot iti preda ... pana cand trebuie sa dai o evaluare ... adica sa folosim pentru inceput teme tehnice si dupa un anumit moment sa dam o tema care sa inglobeze tehnicile invatate in temele anterioare.
          Poate suna mai greu de realizat dar eu zic ca se poate, si cred ca si concurentii s-ar bucura de aceasta metoda .... dar astept si parerile voastre pentru ca asta a fost doar parerea mea.

          Cam atat pentru moment. Chiar vreau sa va aud parerile si ideile.
          Va salut!
          Andrei
          Last edited by Jr Andrei; 27 July 2009, 22:47.
          sigpic
          LOGAN CLUB Piatra Neamt

          Comment


          • #35
            Daca am incepe cu functiile aparatului, nu ar mai fi un concurs...ci o scoala .

            Nu este o idee rea, dar, eu nu as pune ca tema "Focalizarea manuala", poate doar in cazul unor Lens Baby....valabil si ptr celelalte...Expunere ptr cascade si fantome....etc...

            Andrei...scrie in mai multe paragrafe, mai scurte :P
            e-mail: office@stickere.info

            Comment


            • #36
              Aoleu frate da cat mai complicati lucrurile!Hai ca nu suntem analisti si critici de arta.
              Nu mai vorbiti atata,lasa-ti fotografia sa graiasca. Am mai spuso si ma repet ptr mine nu conteaza nici tehnica nici aparatul,conteaza ce imi transmite imaginea in sine(starea).
              Eu sustin idea lui SORINJ,imi place.
              Si dati drumul la concurs ca daca stam sa filozofam ,atunci va fi 1 concurs pe an )
              Bafta
              Last edited by ROAD EMPIRE; 27 July 2009, 23:54.
              Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

              Comment


              • #37
                Exact....bine punctat ROAD EMPIRE...

                Pe 1 august incepe concursul...si tine o saptamana. Dupa aceea, jurizarea si rezultatele...
                e-mail: office@stickere.info

                Comment


                • #38
                  Originally posted by sorinj View Post
                  Eu propun sa existe doua echipe in concurs. O echipa formata din membrii juriului care sa isi exprime talentul, si o echipa formata din alti participanti. Tema sa fie comuna, jurizarea separata ................................................
                  Esti subtil grozav )
                  Adica voi cei profi (si cu scule bune) si noi amatorii.
                  Asta n-ar fi o problema, dar pe voi cine va jurizeaza?
                  Tu ai deschisa galerie, di ce mai vrei sa participi la concursuri (adica chiar n-are rost..)

                  ''Viata in/la oras'' e o tema interesanta, dar ar trebui ca participantii sa fie lasati cu 3-4 poze, cu o sg poza nu cred ca se poate surprinde mare parte din ce vrea sa arate fotograful.

                  PS: si cred ca ar trebui sa fie definita si marimea pozei (adica fara poze de cativa mega).

                  Comment


                  • #39
                    Va multumesc pentru pareri. Atunci, in concluzie, sa lasam fotografia sa vorbeasca. Putem sa lasam asa si sa vedem dupa aceasta prima tema ce a mers bine si rau
                    sigpic
                    LOGAN CLUB Piatra Neamt

                    Comment


                    • #40
                      Concursul e valabil pentru oricine ? Ca ma bag si eu de la 1 august, nu sunt un profesionist intr-ale fotografiei, e bine ca se face selectia dupa componenta artistica si nu dupa cea tehnica. Propun ca participarea sa fie cu cate o poza de fiecare concurent chiar daca el face mai multe, isi selecteaza una care crede el ca e mai "graitoare". Alfel vor fi prea multe poze si juriul o sa fie incurcat in decizia lui. Si mai am o propunere : "stampilata" data pe fotografie de catre aparat, sa se vada ca e facuta in perioada concursului.

                      Comment


                      • #41
                        CONCURSURILE SUNTE PENTRU ORICINE!!! Participa cine vrea. Poa sa aiba si galerie de arta in Louvru, nu conteaza. Cat timp va incadrati la tema, la rezolutie minima si, in general, la regului e OK.
                        Prelucrare - orice poza are prelucrare. Daca ii dati un filtru soft, un levels, un contrast e ok. Daca daca faceti colaje sau stiu eu ce magarii, NU!
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Octavian___30 View Post
                          Esti subtil grozav )
                          Adica voi cei profi (si cu scule bune) si noi amatorii.
                          Asta n-ar fi o problema, dar pe voi cine va jurizeaza?
                          Tu ai deschisa galerie, di ce mai vrei sa participi la concursuri (adica chiar n-are rost..)

                          ''Viata in/la oras'' e o tema interesanta, dar ar trebui ca participantii sa fie lasati cu 3-4 poze, cu o sg poza nu cred ca se poate surprinde mare parte din ce vrea sa arate fotograful.

                          PS: si cred ca ar trebui sa fie definita si marimea pozei (adica fara poze de cativa mega).
                          Nu e vorba de subtilitate in ideea mea. Dar tot din partea celor care se considara mai amatori decat amatorii vor aparea discutii. Eu cred ca ideea de doua echipe separate nu deranjeaza pe nimeni, iar sansele ca echipa cealalta (nu cea a juriului) sa aibe castigator e de 100%.

                          Cine jurizeaza echipa juriului? Acelasi juriu.

                          Un concurs foto care se respecta permite 3 fotografii, dar numai atunci cand autorul este ascuns (necunoscut in timpul votarii) iar fotografiile sunt analizate separat. Daca se doreste participarea cu mai mult de o fotografie atunci ele ar trebui sa faca parte dintr-un fotoreportaj bine inchegat, lucru ceva mai complicat.

                          P.S. Marimea (pozei) nu conteaza. Oricum forumul nu permite mai mult de 3000x3000 px... si cu cat e mai mare poza cu atat vezi mai multe defecte
                          sigpic

                          207 noir obsidien

                          Comment


                          • #43
                            Ok, daca marimea nu conteaza... permitem poze facute cu telefonul?
                            S-a scris CLAR, cine jurizeaza NU participa la acel concurs. E chiar asa de greu sa faci un sacrificiu? Nu pui poze si le analizezi pe altele.
                            PS - inca 2 zile de aberat apoi... CONCURS!
                            Hai sa stabilim cine jurizeaza din cei 5 de mai sus.
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Marimea pozei nu tine neaparat de aparat, si cu telefonul se pot face poze la rezolutie mare pe care forumul nu le accepta, dar cu anumite telefoane calitatea va fi jalnica. Daca marimea nu prea conteaza, eu cred ca la calitate putem sa discutam. Nu trebuie sa impunem o calitate exceptionala, dar cred ca ar trebui sa impunem o calitate minima acceptata.

                              "S-a scris CLAR, cine jurizeaza NU participa la acel concurs. E chiar asa de greu sa faci un sacrificiu?"

                              Daca te referi la mine, eu pot face un sacrificiu si sa nu particip, dar mi s-a parut interesanta varianta cu echipele. Juriul sa se intreaca separat de concurentii jurizati.

                              Scuzele de rigoare, dar nu am vazut unde scrie CLAR! Eu doar am propus o varianta, care poate fi sau nu cea castigatoare.
                              sigpic

                              207 noir obsidien

                              Comment


                              • #45
                                Si niste reguli facute de juriu - sa scrie negru pe alb :
                                1 poza sau 3
                                autor necunoscut sau cunoscut
                                tema respectata
                                ce sa contina si ce nu
                                varsta minima si maxima
                                sistemul de punctare
                                etc...
                                Sa fie totul clar pana la inceperea concursului, sa nu ne trezim cu discutii dupaia ca "aia n-am stiut" sau "aia n-am vazut".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google