Condens Stop Spate Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Condens Stop Spate Stanga

    In urma cu aproximativ 2 luni am avut un necaz cu loganul meu din 2015, anume am avut o tamponare in urma careia a trebuit sa schimb aripa stanga spate. De atunci, o data cu lasarea frigului a inceput sa-mi apara condens pe interior in lampa stanga spate. Am dat jos lampa, am uscat-o, i-am schimbat garnitura si totul a fost in zadar, condensul tot apare. Am verificat integritatea lampii, aceasta neprezentand nicio crapatura sau alt defect vizibil. Mentionez ca apa in portbagaj nu intra, aceasta fiind singura problema. In cele din urma m-am hootarta sa schimb lampa, am comandat-o urmand ca maine sa vina. Ce altceva ar mai trebui sa verific? V-ati confurntat cu aceasta problema vreodata? Mi-este teama sa nu patesc la fel si cu lampa noua. Nu inteleg pe unde poate sa patrunda aer rece inauntru ei.

  • #2
    E crăpată lipitura între sticla colorată și carcasa stopului, intră apă, apoi ai condens
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Si chiar sa nu se observe acea spartura?

      Comment


      • #4
        Eu n-am reusit sa aflu de ce stopul avea condens, masina nu mai e la mine acum, asa ca nu mi-am mai batut capul.
        Deci, se poate si fara sa fie suspectata existenta vreunei crapaturi.
        Marfa de calitate proasta, cu etansare slaba.

        Comment


        • #5
          Tipic...Dacia e proastă pentru accidentele posesorilor

          anume am avut o tamponare in urma careia a trebuit sa schimb aripa stanga spate. De atunci, o data cu lasarea frigului a inceput sa-mi apara condens pe interior in lampa stanga spate
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #6
            Da, si eu banuiesc ca din cauza accidentului e, dar treaba e ca zona cu prob a fost intre usa din spate si aripa zona de jos (pasajul rotii), stopul nu a fost atins si nici zona lui. Acum vedem maine il voi schimba si vedem daca mai apare.

            Comment


            • #7
              Nasol pentru t0rquemada, scenariul nu se confirma in cazul meu. Eu nu avusesem nicio tamponare cu Loganul ala, masina era de noua in firma.

              fara flame te rog.
              Last edited by IancuMIC; 28 December 2017, 08:53.

              Comment


              • #8
                Daca condensul a aparut doar dupa accident, atunci cauza e destul de clara.
                Inainte sa cumpar un nou stop, eu as fi incercat o izolare suplimentara cu un mastic.

                Comment


                • #9
                  Am incercat si asta ( izolare cu mastic), am schimbat si garnitura aia de burete dar in zadar, de 2 luni am chinui cu stopul asta si am ajuns al concluzia ca singura solutie e altul nou.

                  Comment


                  • #10
                    Atunci nu putem decat sa asteptam rezultatul dupa montarea celui nou

                    Comment


                    • #11
                      Poi astazi o sa vina si dupa ce il montez o sa va tin la curent, o sa ma duc sa spal si masina imediat dupa inlocuirea lui sa vedem daca mai intra apa.

                      Se pare ac problema a fost rezolvata, am inlocuit lampa, ca sa ma asigur ca garnitura etanseaza cum trebuie am folosit si putin mastic ( am dat pe garnitura l-am lasat sa se usuce dupa care am montat lampa, aceasta fiind ca o a doua garnitura), acum vad ca o data cu lasarea serii totul e ok, nu se mai abureste.
                      Last edited by bazucker; 28 December 2017, 19:50. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        io ma-ntreb de ce n-ai fi cerut-o pe garantie sau pe asigurare si ai ales sa dai bani pe ea.
                        oricum, astea vin si din fabrica "busite". si chiar si la fabricanti foarte bine-vazuti la noi.

                        Comment


                        • #13
                          Pe garantie?
                          Sigur ai citit tot ce a spus omul asta aici?
                          In urma cu aproximativ 2 luni am avut un necaz cu loganul meu din 2015, anume am avut o tamponare in urma careia a trebuit sa schimb aripa stanga spate
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #14
                            Nu am dat banii pe ea l-am schimbat pe casco, l-am comandat la reprezentanta si ei s-au ocupat de tot, acum important e ca am rezolvat problema.

                            Comment


                            • #15
                              M-am procopsit cu apă tot în stop stânga ,l-am luat acasă uscat cu feonul aseară si azi dimineață sa prezentat ok. După ce l-am uscat, mi-am dat seama ca trebuia să merg la garanție, acum trebuie să astept apă
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google