Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consiliere daune

    Incerc prin acest topic sa dau o mana de ajutor colegilor care doresc sfaturi sau informatii in legatura cu lichidarea daunelor auto.
    Voi fi impartial si voi da sfaturi doar in limitele legii, asa ca va rog sa nu insistati pe PM cu cereri "neortodoxe".
    Deasemenea astept si ajutorul colegilor care lucreaza in domeniu si cunosc bine legislatia. Ii rog pe cei care cunosc legea "dupa ureche" sau "din auzite" sa se abtina de la comentarii inutile.

  • #2
    Pe baza fotografiilor pot face evaluarea tehnica a unei daune.

    Comment


    • #3
      Vrei sa spui poate ca poti intocmi un deviz estimativ?

      Comment


      • #4
        Am si eu parbrizul zgariat cam 40-50cm fix in fata soferului aproape perpendicular pe stergator. Zgarietura incepe de undeva din partea superioara si se termina in chederul de jos. Nueste facuta de stergator pt ca nu urmeaza urmele lasate de acesta pe parbriz. Pare a fi o zgfarietura cu un cui cheie, nustiu cum a aparut seara nu avea nimic iar dimineata era zgariat. Mentionez ca mai am si 2 ciupituri de 0,5cm diametru facute de pietre. Oare astia de la casco accepta sa imi schimbe parbrizul ca ma deranjeaza foarte tare acea zgarietura ca e fix in fata soferului?

        Comment


        • #5
          Daca la inspectia de risc aveai parbrizul intreg, il poti schimba linistit pe Casco! Il declari gasit in parcare si gata. Vezi daca ai fransiza sa nu fie mai scumpa fransiza decat reparatia!

          Comment


          • #6
            Fransiza nu am. Parbrizul la inspectia de risc avea o mica ciupitura dar pe care agentul care a incheiat aigurarea nu a vazuto iar in inspectia de risc nu sunt trecute avarii la parbriz sau la alte componente. Asigurarea e incheiata in aprilie si e valabila pana in aprilie 2010. Nu schimbam parbrizul doar pentru acea ciupitura daca nu aparea subit si acesta zgarietura care seamana cu o crapatura si ma deranjeaza foarte tare ca e fix in fata soferului.

            Comment


            • #7
              Dute la casco sa te folosesti de el ca pentru aceea l-ai facut si ai dat bani!

              Comment


              • #8
                Am sa ma duc la casco dar dupa revelion ca am nevoie de masina in perioada asta. Sarbatori fericite la toti!!! Multumesc pentru indrumari

                Comment


                • #9
                  Daca o faci pe banii tai si recuperezi ulterior de la asigurator NU, daca o faci cu decontare directa, DA!

                  Comment


                  • #10
                    la regie proprie ce treaba are factura si recuperatul ulterior ? ei tre sa iti dea banii inainte ca sa iti repari masina
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      E mai bine sa duci tu un deviz decat sa iti faca asiguratorul atunci cand ceri regie proprie. Conditia e ca acesta sa nu "sara calul" .

                      Comment


                      • #12
                        depinde de societatea de asigurari, sunt reguli peste reguli, eu lucrez ca insp. constatator daune auto intr-o firma de asigurari(nu dau nume) iar in cazul in care ni se solicita plata in regie proprie , baietii de la lichidari (centrala) ii intocmesc un deviz audatex cu manopera aferenta si ulterior i se propune "pagubitului " suma ce i se cuvine.

                        Comment


                        • #13
                          s`a adus deviz audatex de la service ,problema e ca nu se gaseste masina in baza de date .
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            Daca nu se gaseste masina dupa seria de sasiu se gaseste dupa model.Asta bineinteles daca masina nu e vreo antichitate sau vreo raritate!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by CRYSTYNELO View Post
                              depinde de societatea de asigurari, sunt reguli peste reguli, eu lucrez ca insp. constatator daune auto intr-o firma de asigurari(nu dau nume) iar in cazul in care ni se solicita plata in regie proprie , baietii de la lichidari (centrala) ii intocmesc un deviz audatex cu manopera aferenta si ulterior i se propune "pagubitului " suma ce i se cuvine.
                              Salut,
                              Daca zici ca lucrezi ca inspector de daune imi zici si mie daca cei de la casco imi schimba parbrizul pentru o zgarietura adanca(nustiu cum a aparut dar pare facuta cu un cui, cheie etc) de 40-50cm fix in fata soferului. E foarte deranjanta. Si mai am si 2 stelute mici de la pietre una in mijlocul parbrizului si una indreptul stergatorului pasagerului.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google