Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai si eu , practic, trebuie sa merg sa obtin de la Valcea dovada?
    OFF: Legat de matuire, garantia nu acopera asta?

    LE: Multumesc pentru raspunsul prompt.

    Am citit acum in Carnetul de Garantie, eu sunt inca in cei 3 ani de garantie, spune ca matuirea/degradarea vopselei in aceasta perioada este acoperita de garantie. Ar trebui sa rezolv ambele probleme concomitent, nu? Altfel nu cred ca astia cu matuirea imi vor acoperi si zgarieturile acelea.
    Last edited by 30_VLD; 31 March 2014, 21:44. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Daca masina este in garantie si elementul nu a fost revopsit niciodata ar trebui sa va adresati dealerului.

      Eu zic ca nu ar trebui sa mergeti pana la Valcea , alt loc de parcare nu aveti ?

      Comment


      • Am facut deja o programare pe saptamana viitoare, sa vad ce imi spun.
        Alta dilema : Am lovit cu masina (impropriu spus lovit- m-am urcat) un bolovan plasat maiestuos in mijlocul drumului de vreun glumet si mi-a deplasat destul de mult toba, chiar iesise si din garnitura aceea de cauciuc si trepida foarte tare. Cand am fost la revizie, mi-au batut ei in toba, la service, cica sa o indrepte la loc ,dar mecanicul mi-a spus ca ori schimb acea portiune (taiat, sudat) sau schimb ansamblul respectiv per total. Asta o fi acoperita de Casco? Eu de fiecare data cand merg in service si mi-o ridica pe rampa tot asta imi zic, ca e lovita la toba.

        Comment


        • Depinde de clauzele din contract .
          Citeste conditiile contractuale !

          Comment


          • Oricum , daca s-a incercat reparatia dupa ce a fost lovita nu-ti mai despagubeste dauna. E logic nu?
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Reparatia s-a incercat la ei, daca e pana acolo ma rafuiesc cu reprezentanta de acolo, avand in vedere ca am foaie de la ei cu "incercarea" de a repara acea lovitura. Maine o sa verific clauzele Casco sa vad daca e acoperit evenimentul. Dar nu stiu sigur in ce anume se incadreaza.

              Comment


              • Accident.
                Insa o sa-ti frece ridichea bine de tot.
                Mai bine as lasa-o asa.

                Comment


                • Aseara a intrat un taximetrist in spatele meu, eu fiind oprit la culoarea rosie a semaforului. Daune ce le-am observat eu azi : indoit bara de protectie de plastic si locasul unde este roata de rezerva, portbagajul deschizandu-se greu. Am facut azi amiabiala, el fiind asigurat la Allianz Tiriac. Intrebarea mea este urmatoarea, daca eu aveam tabla la portbagaj de o vreme usor indoita si nu am declarat nicaieri ca o am indoita, mi-o vor repara pe rca-ul celui care m-a lovit aseara?

                  Comment


                  • Doar daca din analiza dinamicii accidentului, se constata posibilitatea ca indoitura aia sa ti-o fi cauzat taximetristul. Inspectorul de daune decide asta.

                    Comment


                    • Pentru un raspuns corect la aceasta intrebare ar trebui sa pui o poza cu avaria . Daca avaria nu corespunde dinamicii dar tu ai pretentii de despagubire poti risca respingerea de la plata a intregului dosar pe motiv de tentativa de obtinere de foloase necuvenite.
                      Mare grija !

                      Comment


                      • Daca piesa respectiva a fost lovita si in accidentul de acum aceasta va fi reparata sau inlocuita, dupa caz, dar : vopsirea va fi suportata atat de catre asigurator cat si de proprietarul masinii adica 50/50% sau nu va fii vopsita deloc.

                        Comment


                        • Aceasta practica nu are acoperire legala. Se merge pe prosteala sau pe mica intelegere .

                          Comment


                          • Eu cel putin asa am patit, dupa care nu am acceptat si am recurs la casco cu regres pe astra.

                            Comment


                            • In legatura cu problema mea de mai sus, am fost pe data de 5 noiembrie la constatare, am completat tot pe acolo, dar vinovatul nu a venit. Cei de la Allianz mi-au spus ca pentru a mi se repara masina este nevoie ca si vinovatul sa dea o declaratie. Aceelasi lucru mi-au spus si la service ca pana nu completeaza si vinovatul declaratia nu mi se repara masina. Pe vinovat il sun zilnic de atunci si imi tot zice ca se duce maine maine si iar maine. Ce ar trebui sa fac eu? Apropo, taxiul este pe firma, iar eu in tot acest timp am discutat doar cu taximetristul. Sa sun la firma lor? La Allianz? E vreun termen limita pana cand vinovatul trebuie sa semneze acea declaratie?

                              Comment


                              • Termenul maxim in care asiguratorul trebuie sa iti faca o oferta de despagubire sau sa iti refuze justificat dosarul este de 3 luni de la data avizarii daunei.
                                Faptul ca celalalt nu si-a anuntat dauna si nu s-a pus la dispozitia asiguratorului bineinteles ca nu este vina ta , dar asta nu il poate impiedica pe asigurator ca in baza acestui fapt sa amane despagubirea.
                                In cazuri similare cu al tau pot fi mai multe variante de rezolvare , dar acestea difera de multi factori . Cea mai simpla varianta este sa iti platesti tu dauna si sa depui la asigurator actele in vederea decontarii.

                                Te sfatuiesc sa iei legatura si cu firma de taxi . Pana la urma acea masina are nevoie de un DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE pentru avariile suferite . Formularul de amiabila nu tine locul acestui act care este omologul AUTORIZATIEI DE REPARATIE emisa de Politie !

                                Pe viitor nu mai incheiati asa usor amiabila. O

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google