Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, prin Ungaria la dus si la intoarcere prin Belgrad - Timisoara. Estimez ca au fost cam 1500km pe autostrazi. Si pe unele portiuni am mai mers cu 170-180 cativa km.

    Comment


    • Bun consum.

      Comment


      • Da, foarte bun consumul postat de bolovan! Eu mai putin de 5 nu am reusit sa scot niciodata. Dar nici nu pot sa spun ca am un stil de condus economic!
        Consumul meu din vacanta, Bucuresti-Venus-Mangalia-Vama Veche si retur. Am prins liber la dus si am mers cat de tare s-a putut, pe alocuri si cu 170-180 (in bord), la intoarcere am prins blocat cam o jumatate de ora pe A2 din cauza accidentului de sambata cu TIR-ul. Pot sa zic ca imi place in continuare motorasul!
        Attached Files
        Last edited by DannyMC; 5 September 2016, 13:57.

        Comment


        • DannyMC cati km are motorul? Al meu are abia 7000 km (deh...nu are nici trei luni de cand o am in posesie)

          Comment


          • Are 11800, astazi! Tu ai facut ceva kilometri, vad! Eu am avut abia 8800 la revizia de un an in Mai.

            Comment


            • Eu pana aproape de intrarea pe autostrada in Ungaria aveam 4.3l/100km, dupa aceea a inceput sa creasca.

              Comment


              • Originally posted by bolovan View Post
                aris86 depinde foarte mult si de stilul de conducere. De ex, eu folosesc foarte mult frana de motor (bine...0.9 numai frana de motor nu face). Mai mult...de exemplu, nu urc un deal cu 120km/ora....recuperez timpul la coborare (adica o las sa accelereze...eventual pisc putin acceleratia sa se duca cu maxim 100 km/ora.
                Cu putin exercitiu...poti merge cu o viteza rezonabila (aka 63.3km/ora este rezonabil pentru serpentine...drum aglomerat etc)...si cu un consum excelent. Ca o mica paranteza, in aceleas conditii (si aceasi viteza medie)...cu 1.4mpi scoteam aprox 4.9-5%
                Pentru serpentine este excelenta viteza de 63 km/h. Când m-am intors pe valea jiului, un smecher din „italia” a trecut pe rosu la semafor, apoi l-am pus sa mearga cu spatele 50-60 m. Nu ma apuc sa urc dealurile cu 120 km, rar prinde 60-70 km/h, dar mers turat consuma mai mult la aspirate. Se pare ca renault scoate motoare economice.

                Comment


                • Ooo...sa vezi cati inteligenti trec pe acolo pe rosu. Si cati merg pe cur inapoi. Mai ales ca-i o portiune unde singura banda de circulatie este lata cat fix o masina.
                  Pai asta zic, 63 in conditiile date este o viteza chiar ok. Fara serpentinr ajung spre 68-70. Si asta mergand legal. Adevarat. Un prieten a mers turbat rrau...si a ajuns cu 15 min inaintea mea in tm...si a avut aproape 7% consumul.
                  Sincer, pe drumuriile noastrr nu se merita sa mergi tarr, castigul este nesemnificativ. Dar consumul creste dramatic

                  Comment


                  • https://m.youtube.com/watch?v=GWjEGQDif4w merge 0.9.

                    Comment


                    • facut plinul, incarcat porbagajul si masina (4 adulti la dus si 2 la intors), si plecat la drum Botosani - Cluj si retur, la care se adauga fatzaiala de rigoare prin orasul de destinatie.
                      consum mediu 5,2 % in 735 km, in care au fost serpentine si unele depasiri mai in forta. in plus m-am intors si cu o treime din benzina pusa initial.
                      masina s-a comportat foarte bine, iar motorasul si-a facut din plin datoria.
                      Attached Files
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Marius_ pe ce traseu ai scos consumul ala?

                        Marius, vad ca ai peste 300k. Ceva probleme cu motorul?
                        Last edited by bolovan; 5 September 2016, 23:35. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Nu e masina mea, am gasit clipul pe youtube întâmpltor, si am zis sa vi.l arat si vou. Pe mine m.a uimit nr de km într.un timp relativ scurt de la aparitia modelului.

                          Comment


                          • Clipul acela a mai fost aratat pe forum dar s-a spus ca este de fapt doar o plansa de bord scoasa de pe masina. Nu mai stiu in care topic a fost discutia dar se spunea acolo ca indicatorul de combustibil care clipeste arata ca nu e conectat la sonda de combustil!

                            Comment


                            • Ah...parca-mi aduc aminte ceva discutie
                              Ca o mica paranteza...cand lumea posteaza consumul...recomandat este pentru un drum dus-intors. Pentru ca...De exemplu, daca resetez cb-ul la intrarea in CS din spre HD...pana in TM imi arata un consum mediu de 3.8%. Cu 1.4 imi arata 4.5%. Dar realitatea este ca in 140 km...cobori de la 750m la 98m. Iar pe drumul de retur, chiar si mers super economic, sub 4.6% nu scoti.
                              Ca o mica paranteza, cu 1.4mpi, TM-Tg Jiu scotea aprox 5.1%, Tg Jiu-TM scotea 4.8%. La acelasi stil de mers. Aceasi incarcatura. Tot logan-ul meu, Pitesti->Bucuresti consuma aprox 5.5%. Bucuresti->Pitesti consuma 6.5%

                              Comment


                              • Deci sa inteleg ca pana la urma autostrada spre piteste e in panta, mi s.a prut mie, dar am crezut ca doat mi se pare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google