Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci consumul nu este cu un litru mai putin, este cu un km mai mult.

    Comment


    • -880 Km din nordul tarii , Sambata de Sus , Bran si retur prin Miercurea Ciuc , relief divers , predominant montan.
      -Modul ECO
      -incarcatura : patru persoane plus bagaje pentru 3 zile
      -masina (stepway -easy-r) inca aproape in rodaj (cca. 2500Km)
      - consum pe calculatorul de bord 5,5 l /100 km
      O portiune de drum am facut si Off road in mod automat . Cutia easy-r s-a comportat exemplar ( nu am simtit sa miroase a ars ambreiajul si nici nu l-am auzit patinand ). Modul Eco pare a fi optim la deplasarile lungi , nu am simtit o pierdere de putere in depasiri si in afara de aceasta schimba vitezele cu o frecventa ceva mai mica dacat in modul normal . Am incercat cateva depasiri in modul manual dar dupa aceea am constatat ca este mai confortabil si cred ca mai sigur sa te lasi "pe mana" cutiei automate care este foarte "inteligenta".

      Comment


      • ce viteza medie?

        Comment


        • Alimentare km 50 autostrada Buc-Ca destinaia poarta 5 Port retur
          Dus viteza media 130-140
          Întors 140-160 Km/h
          sigpic

          Comment


          • Si un consum de oras.
            197.2Km parcursi
            15.6L consumati
            19.7Km/h viteza medie
            7.9%

            Din nefericire asta-i consum de noapte (de asta am si viteza medie asa de mare).
            Saptamana trecuta am avut pe 110km viteza medie de 6.3Km/h si 11% consum.
            Attached Files

            Comment


            • @stoicanu nu-i oleaca cam mare? chiar si in conditiile date? Eu ma asteptam la viteza aia medie sa ai vo 8, maxim 8.5%. Sau ai prins trafic in constanta?

              Comment


              • Eu zic ca daca prindea trafic nu mai scotea 109 v. medie! Dar intr-adevar si mie mi se pare un pic cam mare 10.5 la suta!
                L.E. Totusi din ce am observat, pe A2 scot mereu consumuri mai mari fata de A1, pentru viteze medii apropiate!
                Last edited by DannyMC; 11 May 2017, 15:54.

                Comment


                • Depinde foarte mult si de structura asfaltului. Am observat de exemplu, ca pe beton (TM-Viena) am consum mai mare (ma rog...pe atunci circulam cu o fabie 1.4 mpi...si masina aia avea un lucru in comun cu Ferrari si F1...consumul de benzina...).

                  Comment


                  • La 160km/h instantul era de 15%
                    sigpic

                    Comment


                    • Păi stoicanu nu are doar 90CP, restul de cai nu mănâncă doar aer
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • @t0rquemada da...stiu...dar totusi imi pare oleaca cam mare. Any way...masina asta nu-i facuta pt ritmul asta. Eu ma limitez la 120km/h pe autostrada.

                        Comment


                        • Poza e cam tulbure dar se intelege
                          Presiune in turbo este aproape de maxi(maxi este 1.1-1.2) iar senzorul pizitie de acceleratie este la maxi la viteza de 168 km/h
                          La o viteza de 130 km/h presiune in turbo este undeva la 0.3 iar senzorul undeva la la 35-45%
                          De aici si consumul mare
                          Pilotul era setat pe 175km/h
                          sigpic

                          Comment


                          • Si reusea sa tina viteza aia?
                            Mdea...ceea ce se confirma

                            P.S. ma uitam la alte modele (adevarat...mai sportive...cu motoare mai mari...) totusi nu sta rau un consum mediu de 10%. Ori cum...la mers legal (aka 60-65 in localitati, 90-100 afara si 120 pe autostrada)...nu stiu multe benzinare ce sa consume la fel de putin.

                            Comment


                            • Putine momente reusea sa mentina viteza
                              Chiar si 170km/h ii era greu
                              Nici conditiile meteo nu au fost favorabile
                              Si am uitat sa spun ca masina este înca echipata cu anvelope de iarna
                              sigpic

                              Comment


                              • Cate persoane? Bagaje?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google