Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan MCv 15 Dci 85 Cp .....record pentru masina mea'...30 de km inafara localitati - > 4,2 pe Cb ( nu am trecut de 80 km/ora .... si schimbat undeva pana in 2500 rpm )



    consum maxim 5,7 pe Cb - > viteza 120 - 160 km/h ( ....schimbat undeva la 3000 - 4000 rpm )



    Am mai incercat acest consum'...dar nu mai imi iese ' ....masina avea atucin 6000 km aprox. iar acuma are 41.000 km ' in 7 luni facuti ' ;

    Originally posted by Bogdan_p View Post
    salut, am un 1.5 dci 85 si in primii 1000 de km am avut un consum de 5.7 pe cb cu o viteza medie de 26km\h majoritatea mers in oras 2 3 iesiri scurte pe afara am folosit omv sprint diesel, iar ieri i-am facut plinul cu omw premium diesel si am ramas dezamagit....masina trage mai slab. sa fie asa mare diferenta intre combustibili?

    eu alimentez numai la Petrom si nu am probleme'...merge super'....incearka si petrom'...la omv sprint diesel nu am incerkat '.
    Last edited by kidu`13; 28 July 2009, 22:55. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • E, tu ai reusit 4.2 % cu diesel...altii cu 1.4 Mpi benzina au reusit 4 % ...si au mai si alergat cu el la consumul ala.
      Ma duc la a mea sa-i dau foc ca e defecta, adica consuma cat zice producatorul. )))
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • consumul meu circulat asa ca la varsta de 36 ani este in oras de 6,2 ,inafara de 5,4 ,iar cu o rulota de 1t Iasi - Constanta unde am ajuns deja ,este de 7,3 circuland 90 - 100 km/h ,am mai mers si io ca pensionarul si am scos un 4,7 inafara, dar asta demult trebuie sa ai rabdare sa mergi asa(rulota este cea din spatele masinii in chemping pozele sunt proaspete de azi)
        Attached Files
        Last edited by petroman; 29 July 2009, 00:41.
        Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

        Comment


        • Originally posted by darksid3 View Post
          E, tu ai reusit 4.2 % cu diesel...altii cu 1.4 Mpi benzina au reusit 4 % ...si au mai si alergat cu el la consumul ala.
          Ma duc la a mea sa-i dau foc ca e defecta, adica consuma cat zice producatorul. )))


          omule...dute si dai foc direct '....pakat ca nu am poze'...asta este ;)


          daca citesti forumurile de mai inainte'...primele pagini un tip a scos 3,9 pe Cb , ;)

          Comment


          • asta nu e un motiv sa va incingeti consumul clar il scoti din pedala, cand am cumparat masina am facut un drum Iasi - Husi pentru rodaj chipurile si am mers domol chiar lent un 70km/h si am scos 4,1 dus intors asa arata calculatorul dar de atunci.........doar am DCI...si nam mai prins consum sub 5,1 dar cred ca daca as merge moale las mai vedea dar nu cred ca o sa incerc curand numai bine nu va incingeti aiurea
            si bagati mare la KM
            Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

            Comment


            • Originally posted by kidu`13 View Post
              omule...dute si dai foc direct '....pakat ca nu am poze'...asta este ;)
              daca citesti forumurile de mai inainte'...primele pagini un tip a scos 3,9 pe Cb , ;)
              Daca nu ai poze iti trimit eu cu consum instantaneu 0,0 l/100 ...la vale..
              Bre, lasati-ne cu glumele...

              Comment


              • baaaaaaaa da voi vati intaratat rauuuuu,pai mai era unu care acum un an parca scria pe aci pe undeva ca el in bucuresti scoate 3,ceva - si nu la mai blagoslovit nimeni si voi acuuuuu...la oraaa astaaaaaa , cu consumul asta se lauda ca atat consuma masina lui...parerea lui
                Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                Comment


                • Omu' n-a inteles: Eu nu am infirmat consumul lui de 4.2%...ci am facut comparatia intre cineva care are un asemenea consum la un diesel si unii care sustin consumuri de 4% (mai mici!!!) la benzinare si "cica" le si alearga. Asta era toata faza ))...iar eu dau foc la benzinar ca nu e in stare nici copt sa scoata asa consumuri decat in vale
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by kidu`13 View Post
                    omule...dute si dai foc direct '....pakat ca nu am poze'...asta este ;)
                    Are dreptate darksid3 eu am si diesel si benzina si le conduc destul de des dar niciodata nu am scos consumul de la diesel cu benzinarul 1.4.
                    Deci un benzinar niciodata nu se va compara cu un diesel la consum...dieselul are alt principiu de functionare,functioneaza la alte temperaturi dar tu daca ai 13 ani nu ai de unde sa stii, si nu te mai lua dupa ce zic alti ca nu este adevarat,sunt doar minciunile unor invidiosi ca nu si-au permis sa isi ea un diesel
                    Eu cu 1.4 nu am vazut consum sub 5% extraurban nici macar la 70km/h in treapta 5 cu masina goala.

                    Comment


                    • Originally posted by SUPERCAR View Post
                      Are dreptate darksid3 eu am si diesel si benzina si le conduc destul de des dar niciodata nu am scos consumul de la diesel cu benzinarul 1.4.
                      Deci un benzinar niciodata nu se va compara cu un diesel la consum...dieselul are alt principiu de functionare,functioneaza la alte temperaturi dar tu daca ai 13 ani nu ai de unde sa stii, si nu te mai lua dupa ce zic alti ca nu este adevarat,sunt doar minciunile unor invidiosi ca nu si-au permis sa isi ea un diesel
                      Eu cu 1.4 nu am vazut consum sub 5% extraurban nici macar la 70km/h in treapta 5 cu masina goala.


                      tata detine masina si eram cu el in masina in momentul de fata'....dak nu crezi asta este ;)


                      nu are nici un rost sa mint'..dar...

                      Comment


                      • Consumul record care il aveti voi cu 1.4 extraurban il obtin eu cu dieselul urban
                        Parerea mea numai veniti cu consumuri de genu asta sub 5% obtinute in treapta 5 la 60km/h sau mai putin ca asa pot face si eu cu dieselul meu si obtin consum de 2%.
                        Astept un filmulet de la voi in linie dreapta cu consumul obtinut la 70km/h in treapta 5 si inainte resetat CB,pana atunci numai veniti cu minciuni de genu asta ca nu va crede absolut nimeni.

                        Comment


                        • hahahaha ce treaba tiai facut cu copiii
                          Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                          Comment


                          • Hai sa revenim la topic, si sa lasam comparatiile benzol vs diesel, ca iar iese cu scantei.
                            Multumesc pt intelegere.

                            Comment


                            • Al doilea plin cu motorina. La primul am bagat OMV Premium am facut 1000 km si acuma am alimentat din nou cu OMV Sprint inainte de alimentare consumul era pe la 6-6,2 acuma am 7-7,5 este de vina motorina? Chiar asa mare diferenta este intre cele doua tipuri?

                              Comment


                              • stai linistit consumul e acelasi poate ai mers mai sportiv sau prin oras mai lasal cateva zile sa se calculeze mai bine ...io am alimentat numai de la petrom Top euro diesel5 si sunt foarte multumit
                                Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google