Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai sunt fericit de consum, cine nu ar fi....dar stiu ca totusi e prea mic, sau poate e ceva normal.

    Comment


    • consumu e ok! Gandeste-te ca ai un motor de 1.5 diesel:P

      Comment


      • ultimii 1000 km-5.7 la pompa(in bord imi arata 4.5)
        550 mers in afara dupa cum permite traficul, restul in oras.in mare mers cu aer, masina e remapata

        Comment


        • Originally posted by trisaba View Post
          ultimii 1000 km-5.7 la pompa(in bord imi arata 4.5)
          550 mers in afara dupa cum permite traficul, restul in oras.in mare mers cu aer, masina e remapata
          Deci,am dreptate cind am spus ca C.B.minte de ingheata antigelu in motor!!!!

          Comment


          • Nu minte ci îți dă rezultate corecte pe o porțiune de drum parcursă în condiții similare de ex.: dacă vrei să ști cât îți consumă la drum în afara orașului resetezi consumul la ieșire, vrei să ști cât consumă dimineața la rece resetezi la plecare și tot așa apoi poți face o medie.

            Comment


            • Originally posted by darksid3 View Post
              .......... Per ansamblu nu se simte la buzunar (cine stie ce) la acelasi drum daca merg cu motorina sau benzina. ........
              Vorbind acum de dci.
              Io zic ca per ansablu/la general se simte. Per calatorie nu prea se simte.
              Ca un exemplu pt ce spun: drum de Germania, la sfarsitul calatoriei (cu un benzinar) la socoteala carburantului am ajuns la concluzia ca daca mergea cu un dizal economiseam (strict de carburant vorbim) vreo 15 Euro, lucru care pentru 2200 km calatoria nu mi s-a parut extraordinar deloc.
              Dar, exemplul asta inmultit cu mai multe situatii de genu, in final la general iese economia de carburant (carburant ca de asta vorbim, nu de intretinere, cost/km per ansamblu).

              Comment


              • CB nu minte deloc, afiseaza consumul cu o precizie foarte mare doar ca unii dau cu ea de gard cand fac consmul la pompa, sunt extrem de multe variabile care scad precizia. Stii cum poti sa verifici ? Faci plinul pana sare prima data pompa (~50 litri) si resetezi CB-ul. O sa vezi ca atunci cand s-a aprins becul iti arata ca ai consmat cam 44 de litri si o sa iti arate consumul in functie de litrii aia 44 si distanta parcursa de la reset. Nu te minte deloc. Dupa aia poti verifica si la pompa dar sa fie aceeasi pompa si sa bagi aceeasi cantitate de benzina adica pana sare o data pompa, nu mai bagi 2-4 litri peste ca o sa ai impresia ca ti-a luat mai mult dar tu prima data nu ai bagat atat.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Originally posted by trisaba View Post
                  ultimii 1000 km-5.7 la pompa(in bord imi arata 4.5)
                  550 mers in afara dupa cum permite traficul, restul in oras.in mare mers cu aer, masina e remapata
                  eu cand vorbesc de consumul la pompa inteleg sa fac plinul pana in buza-pierd ceva timp dar nu fac asta in fiecere zi.in 30000de km am facut treaba asta de doua ori-asta iarna mi-a iest in b 7.2.
                  in alta ordine de idei eu cred ca dupa remapare cb ma minte, dar la cum merge masina nu e nici o suparare.numai bine!
                  Last edited by trisaba; 1 September 2010, 22:43.

                  Comment


                  • Daca faci plinul pina in buza cum mai pui busonul la loc ?

                    Comment


                    • Tot remapata o am si eu.Aceiasi problema cu consumul.Daca CB indica un consum de 3,6 atunci stiu ca am un consum de 5 l.

                      Comment


                      • Originally posted by cri307 View Post
                        Daca faci plinul pina in buza cum mai pui busonul la loc ?
                        pai busonul este inclinat, deci nu se pune problema ca pleci de la peco fara sa-l pui

                        Comment


                        • si la mine tot 6litri la suta consuma. indiferent daca e Bucuresti (trafic la greuuu) sau drum intins.
                          Am facut 1100km cu 70 litri deci 6,36l/100 la pompa. 550km facuti extraurban si restul urban in trafic intens. Eu zic ca e foarte ok. Golf 1.6MPI imi ia 10-12 in oras si 7-8 in extraurban deci faceti o socoteala.....

                          Comment


                          • Originally posted by victorge View Post
                            si la mine tot 6litri la suta consuma. indiferent daca e Bucuresti (trafic la greuuu) sau drum intins.
                            Am facut 1100km cu 70 litri deci 6,36l/100 la pompa. 550km facuti extraurban si restul urban in trafic intens. Eu zic ca e foarte ok. Golf 1.6MPI imi ia 10-12 in oras si 7-8 in extraurban deci faceti o socoteala.....
                            la mine consuma 5% atata indica CB mixt, mai 60%in afara

                            Comment


                            • Salut,

                              Consum mediu 4,6 % / viteza medie 45,7 km/h / kilometraj total 2400 km, inca in rodaj; locuiesc provincia, iar urbanul nostru este un fel de semiurban.

                              Asa cum ma asteptam, consumul nesimtit de mic ...schimb vitezele pe la 2500 rpm, ma multumesc cu 100-110 km/h. Nu as avea curaj sa merg cu 140-150 km/h! Recunosc, sunt un fricos realist! Sau, un realist fricos!

                              Comment


                              • Originally posted by Mario View Post
                                Salut,

                                Consum mediu 4,6 % / viteza medie 45,7 km/h / kilometraj total 2400 km, inca in rodaj; locuiesc provincia, iar urbanul nostru este un fel de semiurban.

                                Asa cum ma asteptam, consumul nesimtit de mic ...schimb vitezele pe la 2500 rpm, ma multumesc cu 100-110 km/h. Nu as avea curaj sa merg cu 140-150 km/h! Recunosc, sunt un fricos realist! Sau, un realist fricos!
                                Consumul dat de tine mi se pare normal .Eu am o viteza medie de 69.8 km/h pe ultimii 3500 km si n consum mediu de 4,5l/100 km.Masina mea are 60000 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google