Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum 1.6 mpi 8v

    Salut,
    Sper ca nu exista deja un topic legat de consumul de carburant; daca da, atunci i-mi cer scuze si ii rog pe administratori sa stearga topicul.

    As vrea sa discutam despre consumul de benzina la aceste modele;
    Care este viteza economica a loganului (stiu ca cel mai economic este statul in garaj, deci nu incercati, va rog)?
    Ce tipuri de benzina a-ti folosit si cum vi s-au parut prin comparatie?
    Cred ca cei care au masini cu functia de "consum instant" pe CB ne pot imparatasi cunostintele lor despre condus economic.
    Va multumesc!

  • #2
    exista topic pentru consum la 1.4 mpi.
    ramane acest topic pentru discutii despre consum la 1.6 mpi 8v.

    pentru benzine cred ca e bine sa se deschida topic separat in cadrul Motorizari benzina. dar consider util sa se mentioneze cu ce benzina anume s-a realizat un consum postat in acest topic.
    Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
    10.000 km - 22.01.2007

    Comment


    • #3
      cu 1.6 8v cel mai scazut consum care l-am avut in exterior a fost 6.3% la mers in afara in jur de 100-110 50km/h ,in localitati la 50 km/h cu benzina de 95 de la Petrom...
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Cam cu aceleasi viteze merg si eu, numai ca folosesc 99+ de la Petrom, iar CB i-mi arata 6.2 consum mediu. De obicei doua persoane in masina, rar, foarte rar patru persoane.
        Ceea ce as fi dorit sa aiba Laureatul meu este functia de consum instant pe CB.

        Comment


        • #5
          Eu acu bag 98 de la MOL, da n-am mai reusit sa scot 6.3% ,cel mai scazut am reusit 6.5%
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #6
            nu am mai avut consum mediu sub 7 de cind era in rodaj
            media mea acum este intre 7,8-10
            toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

            Comment


            • #7
              Sa nu dati cu pietre, consumul de 6.2 l/100 este consum mediu dat de CB.
              Eu avand Logan col.2, nu mai am funtia de consum instant.

              Comment


              • #8
                nici noi nu ziceam de datele din instant...Am dat datele din consumul mediu...pe mine nu ma prea intereseaza consumul..ca nu prea merg economic
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #9
                  Nu stiu daca o sa ma credeti, dar maica-mea cu Loganu ei (1.6 8v) are un consum mediu in exterior de 5,8 l/100km (merge intre 90 km/h si 140 km/h depinde de drum)
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Consuml la mine e pe la 6,1....6,4, merg mai mult in exterior dar cand e liber drumul ii dau cel putin 120 ajungand des la 140 !
                    CsB
                    Ambition 1.6 MPI

                    Comment


                    • #11
                      nu va cred ca daca mergeti cu 140 aveti consum mediu de 6
                      am citeva mii de km cu loganul(55000) si daca mergi constant cu 140 veci pururi nu consuma 6
                      daca voi consumati 6 atunci eu consum 4,3 la 140 constant
                      toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                      Comment


                      • #12
                        Da' cine a zis ca merge constant cu 140 si consuma numai 6 l/100. Crezi ca esti in Germania??? Eu am alergat-o prin Bulgaria si apoi pe Bucuresti-Pitesti, autostrada cu o viteza medie de 125-130 si consumul mediu a fost de 7.2.
                        Totusi, prin comparatie cu motorul de 1.4 ( eu am avut si 1.4) la viteze mari motorul de 1.6 este mai economic!:

                        Comment


                        • #13
                          Ati inteles gresit ca merg sau mergem cu 140!
                          Eu am zis ca in ezterior unde se poate ii dau 140 poate mai mult, dar asta poti sa faci pe portiuni scurte iar in localitati daca incetinesti la 60...70 media scade mult, asa iesi garantat sub 6,5 !
                          La viteze mari CB arata instantaneu 8...10 l/100km dar pana cand nu vor fi gata autostrazile promise de "aia mari" n-avem unde sa testam loganurile la viteze mari...

                          Originally posted by Mario
                          Da' cine a zis ca merge constant cu 140 si consuma numai 6 l/100. Crezi ca esti in Germania??? Eu am alergat-o prin Bulgaria si apoi pe Bucuresti-Pitesti, autostrada cu o viteza medie de 125-130 si consumul mediu a fost de 7.2.
                          Totusi, prin comparatie cu motorul de 1.4 ( eu am avut si 1.4) la viteze mari motorul de 1.6 este mai economic!:

                          Inainte sa cumpar 1.6 m-am consultat cu cativa si am ajuns la concluzia ca pt caroseria laganului 1.4 e prea mic si consuma mai mult decat 1.6 ca sa compenseze cat de cat lipsa de putere.

                          2fast4u: foloseste butonul edit si nu mai posta consecutiv!
                          Last edited by 2fast4u; 24 May 2007, 10:02.
                          CsB
                          Ambition 1.6 MPI

                          Comment


                          • #14
                            in romania cu depasiri si cu mers constant cel putin 120 nu poti sa ai consum sub 7,in depasiri consuma de mama focului
                            cred ca 1.6 consuma mai putin la viteza mare
                            pa autostrada soarelui mers constant la 170 ,numai unde era radar sau alte masini consum instant 10 -10,5, dar media nu are cum sa fie asa pina ajungi la o viteza mai mare creste mult consumul
                            toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                            Comment


                            • #15
                              Salut! M-am trezit si eu sa ma laud cu consumul ff mic....Weekendul trecut am facut un drum pana la Constanta, plecare din Bucuresti pe la 3 si jumatate dimineata, autostrada pustie....mers constant 120/h, 2 persoane in masina fara bagaje, masina avea cand am plecat din Bucuresti 1200 km ( o am de o luna jumate ), model 1,6, 8V, 90 cp, ABS Plus. Consumul l-am facut "batraneste"...am resetat kilometrajul si dupa 200 de km m-am oprit sa vad cat a consumat...si surpriza!! dupa 200 km mersi la stilul de mai sus..a consumat..10 L....a compensat la intoarcere cu cozile de la iesirea din Mamaia si cu aglomeratia de pe autostrada duminica la ora 7 seara...consum mediu dud intors Bucuresti - Mamaia...544 Km cu 35 L - 6,4/100km.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google