Consum Dacia Logan MCV 1,6 16V 105 Cp.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut ,
    prin oras ( bucuresti ) consum 7.8-8.2 iar in afara...7.2 la motor de 1.6 16v
    Stima

    Comment


    • #17
      7.8 in Bucuresti cu un MCV benzinar, un consum cel putin interesant. Cam in ce conditii reusesti o astfel de performanta?
      http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

      Comment


      • #18
        Eu am 1.6 8v , saptamana trecuta am avut un drum la Pitesti , iar consumul mediu a fost de 6,2 l/100km , iar pe autostrada la o viteza de 100km/h am avut consum 6.0 l/100km .. dar fara accelerari bruste , ca oricum pe vremea asta trebuie sa mergi mai cu grija . Vara consumul mediu urban/extraurban e undeva la 8.4 l/100km .

        Comment


        • #19
          salut- am si eu un mcv 1,6 16 v nu l-am luat de nou(28.00 km) si am facut intre timp 5.000 km dar cb imi arata tot timpul si in oras si inafara 12.6 -12.7 consumul. poate ca nu aici trebuia sa scriu dar ma ajuta cineva ce sa fac???/

          Comment


          • #20
            Reseteaza valorile si vezi ce o sa iti arate pe urma .. si mie mai mi se intampla sa imi arate un consum eronat din cand in cand .

            Comment


            • #21
              Multumesc de raspuns dar as avea nevoie de ceva mai mult- mentionez ca n-am carte de utilizare iar pe forum la cate variante am gasit sant in ceata total-- va rog frumos chiar daca va repetati cum se face o resetare corecta(exista resetare completa si separat la valori?) -mentionez ca tin f mult la masina si nu doresc sa fac o resetare de genul vecinului de parcare care dupa resetarea facuta este f multumit- ecranul este gol curat asa ca nu mai are nici o problema cu afisajul?!

              Comment


              • #22
                Ai reusit sa resetezi valorile de la CB?Se reseteaza cam aproape toate valorile, in afara de cel principal,adica kilometrajul parcurs per total si ora.

                Comment


                • #23
                  Salut! Sunt destul de nou pe forum. Am un ph2 1.6 16 cu 2600 km la bord si am un consum de 9.5 l/100km in Cluj-Napoca. Nu este putin cam mare in comparatie cu ce am mai vazut de prin Bucuresti? Sa fie frigul un element determinant sau km prea putini?
                  Multumesc frumos !!

                  Comment


                  • #24
                    Avand in vedere ca este frig, cauciucuri de iarna, caldura ar merge, dar totusi mi se pare cam mult. Acuma depinde si de stilul tau de condus, intr-un timp si cu 1.5 diesel scoteam chiar 7,5 in oras, vara .
                    Gazduire web

                    Comment


                    • #25
                      Stilul meu de condus este destul de economic. De asemenea cauciucurile sunt de vara:P
                      Problema este ca si in cartea tehnica ii trecut consum urban 9.5%. Poate astea sunt valorile
                      Last edited by Blogo; 1 March 2012, 21:05.

                      Comment


                      • #26
                        77000 km - Bucuresti 12% - in afara 7.5%

                        Comment


                        • #27
                          Cum se face ca 1.6 mpi ( cel cu 8 V) sa consume mai putin in oras decat cel 16V, luand in calcul ca cel 8V este un motor de generatie veche

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Blogo View Post
                            Salut! Sunt destul de nou pe forum. Am un ph2 1.6 16 cu 2600 km la bord si am un consum de 9.5 l/100km in Cluj-Napoca. Nu este putin cam mare in comparatie cu ce am mai vazut de prin Bucuresti? Sa fie frigul un element determinant sau km prea putini?
                            Multumesc frumos !!
                            Eu nu am MCV ci berlina, insa conusmul tau de 9,5 pt un MCV in oras e foarte bun la cei 2600 km. Consumul va mai scadea dupa 5-6000 km. Eu pana pe la 5000 in oras am avut intre 9-10,8 dar asta iarna. Am mers cca 600 km in oras resetat si imi arata 8,7. Tine cont ca e mai usoara berlina ca MCVul. Ai rabdare caci consumul se va stabiliza. Oricum nu ai sa vezi sub 9 consum in oras. Parerea mea.

                            Comment


                            • #29
                              salut la toata lumea- am revenit dupa ce am resetat de cateva ori cb in 3 saptamani am cu totul alt valori- masina are 33.000 km si am cumparato pe la 29.000 dar sau purtat f urat cu ea dar sa revin acum am valori in oras intre 7.1 si max 8.2 cand este aglomerat iar afara ultima valoare a fost cluj turda 5.8 iar la intoarcere f iincarcat 6.4-6.6. eu cred ca este super si sant f multumit

                              Comment


                              • #30
                                Am reusit la un drum Cluj-Dej la viteza constanta 95km/h un consum afisat la CB de doar 4,2 l/100km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google