Consum De Ulei Exagerat!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum De Ulei Exagerat!

    salutare tuturor!...am un MCV benzinar motor de 1,6 din 2007.Pana sa montez instalatie de GPL totul a fost bine...dupa acest lucru,la un moment dat, am masurat nivelul la ulei si am constatat ca nu mai aveam aproape de loc...am completat cam doi litri.Dupa alti 3000km cand am masurat,culmea...nu mai aveam ulei de loc! Mentionez ca folosesc ulei DACIA 10W40!...de atunci, periodic completez cu acelasi tip de ulei ca sa nu mai am probleme!...are idee cineva de la ce ar putea fi treaba aceasta si ce as putea sa fac?...multumesc anticipat!

  • #2
    Masina e cumparata de noua? Sau este sh?
    Cati kilometri avea masina inainte sa montati instalatia GPL?
    Cati km a parcurs masina pe GPL?

    Comment


    • #3
      Un test de compresie neaparat. La un diesel mai suspectai turbina dar la tine, daca nu ai pierderi de ulei vizibile, inseamna ca il papa la consumul asta asa mare. Fum scoate la rece/cald? Ai grija ca daca ramane vilbrochenul fara ulei ai cam pus-o de alt motor.

      Si de ce 10w40 la benzina? Ai observat mai demult probabil ca mananca sau ai foarte multi km? Taxi cumva? Da mai multe detalii nu ne pune sa ghicim.
      Last edited by Fyrestarter; 15 June 2012, 08:47. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        nu cred ca il consuma.mai degraba cred ca il pierzi pe undeva.motoar pe benzina care sa consume asa mult ulei nu am vazut.nici la vechea dacie nu era in halatul asta.oricum daca era scotea un fum de nu mai statea nimeni in urma ta.ia vezi matale sa nu pierzi ulei pe la garnitura baie,garnitura chiulasa,garnitura capac chiilasa,filtru ulei,etc.
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • #5
          Si eu sunt de parere ca il pierde; un motor de pe Logan sa consume atata ulei ar avea reale probleme de functionare in sarcina sau alt regim mai stresant.
          In plus prezenta uleiului in amestec poate determina ECU sa aprinda martorul antipoluare, ca sa nu mai vorbim de corectiile pe care trebuie sa le faca in vederea stabilirii regumului optim de functionare.l
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            La mine manca 1 litru la 600 de km si nu se aprindea nimic in bord. Asta inainte de segmentare.... Mergea motorul de rupea. Nu mai emiteti axiome ca nu e nicio regula. Repet ce am afirmat in primul post: daca nu sunt pierderi vizibile de ulei e recomandat un test de compresie. Daca iasa bine si e facut cu simt de raspundere, poti suspecta garniturile de supapa.
            Roberto E 80 poate sa tina cont de vorbele mele sau nu. E alegerea lui.
            Last edited by Fyrestarter; 15 June 2012, 14:25.

            Comment


            • #7
              E vorba de benzina nu de diesel asa ca axioma e valabila. Chiar se aprinde martorul antipoluare. Se aprinde si daca scapi motorina in benzina daramite ulei.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #8
                @roberto E 80 cred ca pierzi ulei pe undeva. fa-i un test de compresie si verifica sa nu piarda ulei pe la simeringul de la distributie ca astea dupa 2007 au mai avut astfel de probleme.eu i-am pus gaz de la 80000 km iar acum am aproape 131000 si nu mananca ulei,chiar daca merg cu viteza exagerat de mare cateodata.cunosc pe cineva care pierdea ulei pe acolo pe la distributie.si te mai sfatuiesc sa treci pe elf 5w30 sau 10w40.si mie imi ciupea putin ulei cand ii puneam castrol magnatec 10w40,dar de cand i-am pus elf 5w30 nu mai ciupeste deloc.mie imi mai da un pic de ulei pe la capacul de la culbutori,dar pe joja nu se vede nici o scadere de nivel.
                Last edited by leopardu; 15 June 2012, 14:56.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Fyrestarter View Post
                  La mine manca 1 litru la 600 de km si nu se aprindea nimic in bord. Asta inainte de segmentare.... Mergea motorul de rupea. Nu mai emiteti axiome ca nu e nicio regula. Repet ce am afirmat in primul post: daca nu sunt pierderi vizibile de ulei e recomandat un test de compresie. Daca iasa bine si e facut cu simt de raspundere, poti suspecta garniturile de supapa.
                  Roberto E 80 poate sa tina cont de vorbele mele sau nu. E alegerea lui.
                  doar rapanul ala de dci poate sa consume atata.ala nu e motor.e orice altceva.bine ,acum nu trebuie sa fiti toti de acord cu mine.la benzina se vede foarte bine daca consuma ulei.eu am avut o 4 dacii de alea vechi pe mana si cand incepeau sa consume ulei vedeai fum albastrui si miros de ulei imediat.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • #10
                    Probabil dupa tine toate motoarele diesel sunt rapane. Doar ai benzinar. Si ai dreptate... Nu trebuie sa fim de acord cu tine.

                    Comment


                    • #11
                      off topic:am si diesel tot de la Renault si tot ca dracu merge.
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • #12
                        masina am cumparat-o in 2007 de la reprezentanta...nu e SH,nu am decat 61000 km la bord, iar cand am pus instalatia GPL aveam 40000 km efectuati!...de pierdut ulei pe undeva nu pierde fiindca am fost la mai multi mecanici!...cand am facut revizia de 60000km, am pus alt tip de ulei,respectiv Elf Competition ST 10W40...ce sa va spun...astept acum sa vad daca il papa si pe asta.Daca face acelasi lucru ma duc sa fac testul acela de compresie...oricum multumesc tuturor pentru sfaturi!

                        Comment


                        • #13
                          Nu mai astepta nimic, ca daca iti papa 2 litri la 3000 de km nu faci nimic daca schimbi marca uleiului. Acolo alta e buba. Si daca nu sunt pierderi vizibile, atunci uleiul ala se duce undeva. Fa rapid test de compresie si daca iese bine atunci schimba garniturile de supape. Nu ai zis daca scoate fum la rece si ce culoare... Bafta...

                          Comment


                          • #14
                            multumesc tuturor pentru sfaturi!

                            Comment


                            • #15
                              Ce ai rezolvat cu masina? Daca i-ai dat de cap nu ne impartasesti si noua cum?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google