Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • de unde consumuri asa de mici la 1.2 ? voi chiar credeti ce scrieti aici?
    sub 5% si asta in conditii exceptionale nu cred ca este real consumul
    . mediu cam 5.5 6% dar sa vii cu valori de 4% si chiar sub nu e corect. poate e vorba de ceva diesel la consumuri de 4 si sub, la benzinar eu personal nu cred.

    Comment


    • ilie, ti-ai schimbat nick-ul?
      de ce nu crezi in consum sub 5% la 1.2? chiar ieri am fost la tara si la o maxima de 80-85km/h am avut consum de 4.5%! cu o persoana langa mine!

      pe la 50km/h are un consum de ~3.5% in treapta a 5-a, pe drum drept! asta vara!

      astazi mai dau o fuga si o sa filmez consumul!

      Comment


      • Pentru Ilie ... consum facut anul trecut : http://www.youtube.com/watch?v=gevddsHxRuY

        Anul asta, 3 adulti in masina, 2 copii, bagaje, acelasi traseu, AC non stop a iesit 4.8% cu v.medie de 63 km/h ... nu am mai stat sa fac poze, filmulete ...

        totul tine de rabdare(multa) si de cat de greu e piciorul.

        Specific : stilul de sofat : linistit spre normal.

        Comment


        • Si iata si rezultatele:

          CLICK

          4.3% la o viteza maxima de 80-85km/h, singur in masina!
          Last edited by adaniel69; 2 May 2012, 22:33. Reason: greseala link

          Comment


          • of da aveti rabdare nu gluma . si eu sunt destul de rabdator dar nu am ac. si la un moment dat te apuca o stare de somn asa ca nu am cum sa scot consumuri asa de mici .

            Comment


            • Originally posted by ilie42 View Post
              de unde consumuri asa de mici la 1.2 ? voi chiar credeti ce scrieti aici?
              sub 5% si asta in conditii exceptionale nu cred ca este real consumul
              . mediu cam 5.5 6% dar sa vii cu valori de 4% si chiar sub nu e corect. poate e vorba de ceva diesel la consumuri de 4 si sub, la benzinar eu personal nu cred.
              Este foarte corect. Atata mi-a aratat pe bord. Am resetat la plecare si la sfarsit atata a fost media:3.9%. Din pacate nu oricine are rabdare sa mearga cu 70/h si 2000 rpm ...max2500. Daca nu credeti incercati cei care aveti si cb. Mergeti pe drumul pe care am mers si eu si atata o sa va arate. In loc sa fac o ora si 10 min am facut o ora si 40min dar macar stiu ca se poate merge si cu un consum mic. La urmatorul drum voi merge fara ac. si cu anvelope de vara. Sper sa scot un nou consum record.

              Comment


              • da eu zic sa mai scoti si scaunul pasager si bancheta, antena radio, oglinzile (iti ajunge aia retrovizoare), sa golesti torpedoul + portbagajul, scoti capacele de la roti, golesti freonu (750grame conteaza!), mai golesti din consumabile, eventual ulei. era sa uit, sa golesti si rezervoru de lichid pentru pabriz deci nu mai ai nevoie nici de stergatoare, eventual mai tii si tu o cura de slabire (3-4 kg se simt). si cel mai important lasa doar 2-3L de benzina pentru 100km.
                ei lasa ca te descurci tu, am incredere!

                Comment


                • Originally posted by nightboy View Post
                  da eu zic sa mai scoti si scaunul pasager si bancheta, antena radio, oglinzile (iti ajunge aia retrovizoare), sa golesti torpedoul + portbagajul, scoti capacele de la roti, golesti freonu (750grame conteaza!), mai golesti din consumabile, eventual ulei. era sa uit, sa golesti si rezervoru de lichid pentru pabriz deci nu mai ai nevoie nici de stergatoare, eventual mai tii si tu o cura de slabire (3-4 kg se simt). si cel mai important lasa doar 2-3L de benzina pentru 100km.
                  ei lasa ca te descurci tu, am incredere!
                  nici chiar asa. Exagerezi. Cand am scos 3.9% eram 2 pers si ceva bagaje aveam in spate. Total vreo 150kg.

                  Comment


                  • Originally posted by nightboy View Post
                    da eu zic sa mai scoti si scaunul pasager si bancheta, antena radio, oglinzile (iti ajunge aia retrovizoare), sa golesti torpedoul + portbagajul, scoti capacele de la roti, golesti freonu (750grame conteaza!), mai golesti din consumabile, eventual ulei. era sa uit, sa golesti si rezervoru de lichid pentru pabriz deci nu mai ai nevoie nici de stergatoare, eventual mai tii si tu o cura de slabire (3-4 kg se simt). si cel mai important lasa doar 2-3L de benzina pentru 100km.
                    ei lasa ca te descurci tu, am incredere!
                    post memorabil.....

                    ma murdaresc pe mine de ras.....)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))

                    Comment


                    • Saracie !!!

                      Comment


                      • 1,2

                        Originally posted by ilie42 View Post
                        de unde consumuri asa de mici la 1.2 ? voi chiar credeti ce scrieti aici?
                        sub 5% si asta in conditii exceptionale nu cred ca este real consumul
                        . mediu cam 5.5 6% dar sa vii cu valori de 4% si chiar sub nu e corect. poate e vorba de ceva diesel la consumuri de 4 si sub, la benzinar eu personal nu cred.
                        consumul e de 5,8% la 1,200....bun care a tunat masina coboara ,iar daca a pus si ceva calitate in benzina iar scade...posibil sa atinga 5% dar nu mai jos

                        nu uitati ca la noi benzina si motorina sunt foarte uscate deci neaparat puneti aditiv de calitate nu porcarii din carffour...
                        Last edited by andreigiani; 4 May 2012, 23:23. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by andreigiani View Post
                          consumul e de 5,8% la 1,200....bun care a tunat masina coboara ,iar daca a pus si ceva calitate in benzina iar scade...posibil sa atinga 5% dar nu mai jos

                          nu uitati ca la noi benzina si motorina sunt foarte uscate deci neaparat puneti aditiv de calitate nu porcarii din carffour...
                          Probabil ca n-ai cb. Daca ai fi avut cu siguranta ca ai fi vazut des consumuri mai mici de 5% extraurban

                          Comment


                          • daca se merge cu frana de motor multa, nu stai calare pe ala din fata ta ca sa nu fi nevoit sa franezi des poti sa scoti consum in jur de 4%. Acum mai tine si de panta. Eu fac un traseu saptamanal de 90 km si am scos cu un 1.2 5,2 la dus si 4,2 la intoarcere, dar Loganul de-l conduc are doar 3000 km. La fel pateam si cu Loganul de 1.4....scoteam 5,5 la dus si am avut un record de 3,9 la intoarcere (fara depasiri, stat frumos si cuminte in coloana...etc) medie orara vreo 55 km/h....rar depaseam 75 km/h. (Masina de servici si trebuia sa ma incadrez in litrii alocati lunar, plus ca in timpul serviciului preferam sa stau in masina sa conduc decat sa stau o jumatate de ora in plus la birou)
                            In concluzie....se pot scoate consumuri in jur de 4% la exterior dar cu calm. cu calm, cu calm...cu calm......frana de motor, frana de motor.....iar frana de motor......pana in 75 km/h.....etc. De dragul recordului puteti incerca dar sa nu obstructionati traficul....

                            Comment


                            • Drum Braila->Bucuresti si retur, pe la tara la Jirlau si la dus si la intors, eu si inca 2 persoane in masina, benzina Petrom Standard 95, mers 55km/h in localitati(cu unele exceptii unde am mers si cu 90), 90-100-110 pe DN si 100-110-120 pe europeana. Am mers si cu 140-160 putin. Mai mult nu a vrut. M-am grabit. Rezultate:

                              Combustibil consumat: 26,9 litri
                              Distanta parcursa: 510km
                              Consum mediu: 5.2l/100km(5,27 dupa calcul)
                              Viteza medie:68,4km/h
                              Super multumit!!!!!!!

                              Click pentru video
                              Last edited by adaniel69; 11 May 2012, 09:27. Reason: link

                              Comment


                              • Originally posted by TM-00-000 View Post
                                .................. Din pacate nu oricine are rabdare sa mearga cu 70/h si 2000 rpm ...max2500. ...................
                                Intr-adevar nu oricine.
                                Acum vreo 5 ani am mers cu cineva (1.4) pe Resita - TM asa la consum (a iesit 4,7%) am crezut ca mor! 70-75 la vale...
                                Nu mai zic ca am reusit sa enervam si cativa colegi de trafic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google