Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu la mers constant 70-75km/h in tr5 am scos 3.9%. Ar fii bine daca ar ramane mereu la aceeasi valoare

    Comment


    • Un consum de 5 % este normal extraurban .
      Pentru consum de 4 % extraurban trebuie sa muncesti si eu nu vreau sa ajung la destinatie mai obosit decat la plecare .

      Comment


      • Da, dar gandeste-te cat de mult economisesti: 6 lei la fiecare 100 km. Daca esti navetist conteaza, altfel, nu prea. Pt o vacanta de 500 km, ca sa economisesti 30 lei (adica 2 pachete jumatate de tigari), trebuie sa te stresezi prea mult. Oare merita?

        Comment


        • Ce vacanta, ca jumatate o pretreci pe drum ? Pe urma citim in presa ca s-a urcat un TIR pe o masina care mergea cu 70 km/h in afara localitatii.

          Cei care se taraie pe drum trebuie sa stie ca legea nu prevede de cele mai multe ori o viteza minima pe anumite sectoare, dar e de la sine inteles ca nu stai cu 70/h pe un sector de drum cu viteza masima de 100 km/h. Pentru simplul motiv ca e periculos pentru persoana lor.

          Comment


          • Deci ce e mai periculos unu care merge constant cu 70km/h sau un ''sofer'' care merge ca la curse ?
            Eu zic ca este mai usor de depasit primul .

            Comment


            • Daca rulezi cu 70 unde limita e 90 sau 110, e relativ ok.
              Dar unde e autostrada, te mai astepti sa se circule si cu peste 130. Plus de asta este inacceptabil sa se ruleze cu viteza asa mica, unde limita este aproape dubla.

              Comment


              • Originally posted by cristiboerica View Post
                Deci ce e mai periculos unu care merge constant cu 70km/h sau un ''sofer'' care merge ca la curse ?
                Eu zic ca este mai usor de depasit primul .
                Sunt o groaza de drumuri in Romania cu o singura banda pe sens. Cel care merge cu 70km /h e un dop pentru traficul normal si daca e si trafic din sens opus, un TIR in depasire poate cauza emotii. El are un grafic de respectat, nu sa tandaleasca pe drum.

                Nu am zis de mers ca la curse, ci de 90-100/ h care e limita legala.

                Comment


                • Particularizezi prea mult , si pana la urma daca omul se simte bine cu 70km/h de ce sa mearga cu 100 km/h .
                  Are aceleasi drepturi ca si ceilalti soferi ca doar a platit rovigneta intrega.

                  Originally posted by Cezar View Post
                  Daca rulezi cu 70 unde limita e 90 sau 110, e relativ ok.
                  Dar unde e autostrada, te mai astepti sa se circule si cu peste 130. Plus de asta este inacceptabil sa se ruleze cu viteza asa mica, unde limita este aproape dubla.
                  Cu ce te deranjeaza daca merge cu 70km/h pe autostrada ?
                  Daca mergi cu 130 km/h nici nu il observi cand treci pe langa el .
                  Last edited by cristiboerica; 5 July 2012, 16:32. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Deh, Codul rutier ii da voie sa circule si cu 50 km/h pe autostrada (abia pe la 40 km/h ia amenda), cine doreste e invitatul meu sa incerce, poate scoate un consum si mai bun.

                    Comment


                    • Scula de 1.2 16v consuma 7.5 % la 130km/h deci prefer sa merg cu 100 ca sa consume 5-5,5 % daca nu am vreo graba .
                      Am mers pe A2 cu 140km/h cap-coada si nu m-a deranjat nimeni si sigur nu mergeau toti cu vit. max admisa.
                      Last edited by cristiboerica; 5 July 2012, 16:41.

                      Comment


                      • Originally posted by cristiboerica View Post
                        Particularizezi prea mult , si pana la urma daca omul se simte bine cu 70km/h de ce sa mearga cu 100 km/h .
                        Are aceleasi drepturi ca si ceilalti soferi ca doar a platit rovigneta intrega.



                        Cu ce te deranjeaza daca merge cu 70km/h pe autostrada ?
                        Daca mergi cu 130 km/h nici nu il observi cand treci pe langa el .
                        Pe mine nu ma deranjeaza cu nimic, ca-l depasesc cand am timp, insa nu toti sunt intelegatori cum sunt eu.
                        Problema este doar ca ingreuneaza traficul pe autostrada, mai ales ca e cu doar 2 benzi.

                        Comment


                        • Cand am mers cu 70/h am mers pt test sa vad daca poate sa ia sub 4%. Mersul normal (extraurban) e cam 80-90/h si ia cam 4.5-5%. Pe autostrada n-as indravni sa merg cu mai mult de 100/h in Ro. Din pacate peste 90% din soferi merg ca nebunii.

                          Comment


                          • Daca nu ma insel, conform codului rutier (poate cel vechi), nu ai voie sa circuli cu mai putin de 10km/h, fata de viteza maxima legal admisa pe acel drum (sector de drum), fara un motiv ne intemeiat. Poti fi amendat.
                            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                            Comment


                            • Este adevarat ca e un pic anormal si poate ca incurca pe unii dar asta e infrastructura si trebuie sa ne inghesuim toti pe ea .
                              Si totusi mie mi se par mai periculosi grabitii si manevrele lor ''profesioniste'' .

                              Comment


                              • daca mergi cu 70/h sigur nu te amendeaza nimeni. Doar sub 50 poate. Oricum la ce drumuri avem, su cu 40/h e periculos.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google