Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ZFMFLORIN View Post
    Daca nu ma insel, conform codului rutier (poate cel vechi), nu ai voie sa circuli cu mai putin de 10km/h, fata de viteza maxima legal admisa pe acel drum (sector de drum), fara un motiv ne intemeiat. Poti fi amendat.
    adica nu am voie sa merg cu mai putin de 80km/h pe dn?
    si in oras la fel? nu am voie cu mai putin de 40?

    de unde le scoateti ma?

    iar in legatura cu autostrada, daca tin eu minte bine, stiu ca pe autostrada are voie orice mijloc de transport care prin constructie poate atinge cel putin 60km/h! deci asta e viteza minima pe autostrada daca nu ai vreun motiv intemeiat(gen pana sau altceva)!
    Last edited by Cezar; 5 July 2012, 17:49.

    Comment


    • Originally posted by TM-00-000 View Post
      Eu la mers constant 70-75km/h in tr5 am scos 3.9%. Ar fii bine daca ar ramane mereu la aceeasi valoare
      Da-l ma dracu ca nu-i scuter )

      Originally posted by Cezar View Post
      ...........................economisesti: 6 lei la fiecare 100 km. Daca esti navetist conteaza, altfel, nu prea. Pt o vacanta de 500 km, ca sa economisesti 30 lei (adica 2 pachete jumatate de tigari), trebuie sa te stresezi prea mult. Oare merita?
      Imi place cu ce ai comparat economia, asa la exactitate 2,5 pachete de tigari.

      NU merita...sa raman fara tigari
      Daca merg mai tare si pierd aia 30 lei si in buzunar nu mai am tigari si nici bani??
      Poate raman si fara bezina ! Atunci trebe sa scot 30 lei sa ajung acasa si inca 30 lei pt tigari...ha...ce zici?
      Last edited by Octavian; 5 July 2012, 17:25. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Fiecare ban conteaza...asa se fac averile :P

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Deh, Codul rutier ii da voie sa circule si cu 50 km/h pe autostrada (abia pe la 40 km/h ia amenda), cine doreste e invitatul meu sa incerce, poate scoate un consum si mai bun.
          SECTIUNEA a 4-a
          "Circulatia pe autostrazi

          Art.74. - (1) Pe autostrazi este interzisa circulatia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depasite fara autorizatie speciala de transport eliberata de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor si mopedelor, a tractoarelor si masinilor autopropulsate pentru lucrari agricole, precum si a vehiculelor care, prin constructie sau din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h."

          De unde ai tras tu conlcuzia ca viteza minima, pe autostrada, e 50 km/h?

          Originally posted by ZFMFLORIN View Post
          Daca nu ma insel, conform codului rutier (poate cel vechi), nu ai voie sa circuli cu mai putin de 10km/h, fata de viteza maxima legal admisa pe acel drum (sector de drum), fara un motiv ne intemeiat. Poti fi amendat.
          Te inseli. Pe cuvant ca nu te mint. Daca nu ma crezi, cauta in codul rutier si convinge-te.

          Originally posted by TM-00-000 View Post
          daca mergi cu 70/h sigur nu te amendeaza nimeni. Doar sub 50 poate. Oricum la ce drumuri avem, su cu 40/h e periculos.
          Tu ai dat-o in asa fel incat sa-ti fie bine. Stai lnistit ca nu te amendeaza nimeni ca mergi incet.

          Sa va spun si de ce n-aveti dreptate, ca dupa aia spuneti ca sunt arogant si va las cu ochii in soare.

          Daca legiutorul iti spune (la art 48, mai jos) ca trebuie sa respecti viteza si sa o adaptezi la conditiile de drum, spuneti-mi si mie cum fac eu sa merg pe o ploaie torentiala cu minim 90 km/h (ca asa spuneti voi) cand eu nu pot vedea la mai putin de 5 metri in fata. Sau pe ceata deansa, cum merg eu cu 90 km/h daca nu pot vedea la 3 m in fata?

          "5. Viteza si distanta dintre vehicule

          Art.48. - Conducatorul de vehicul trebuie sa respecte regimul legal de viteza si sa o adapteze în functie de conditiile de drum, astfel încât sa poata efectua orice manevra în conditii de siguranta.

          Art. 49. – (1) Limita maxima de viteza în localitati este de 50 km/h.
          (2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localitatilor, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoria A si B, si limite de viteza superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteza mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul politiei rutiere.
          (3) Pe anumite sectoare de drum, tinând seama de împrejurari si de intensitatea circulatiei, administratorul drumului, cu avizul politiei rutiere, poate stabili si limite de viteza inferioare, dar nu mai putin de 10 km/h pentru tramvaie si de 30 km/h pentru toate autovehiculele."
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by TM-00-000 View Post
            Fiecare ban conteaza...asa se fac averile :P
            Pe saracia asta normal ca fiecare banut conteaza, numai ca inca nu realizam si mai risipim (inca) aiurea.

            De facut avere nu se pune problema, de ajuns cutitu la os se pune.

            Comment


            • Acum am facut un drum de aprox 190 km.
              Am resetat cb din parcare si m-am uitat la el cand am ajuns inapoi in parcare sa vad ce si cum.
              La dus prin comune am mers lejer cu 80-90 maxim iar pe autostrada cu 110.Prin Craiova am intrat pe la Practiker, Baumax apoi m-am dus pana in centru la Mcdonald's. Am prins si ceva aglomeratie, am cam fortat-o putin prin oras.
              La intoarcere(am intrat din nou la Baumax) am mers putin mai tare, 120 pe autostrada si 90-100 prin comune, dar am facut vreo 3 opriri si inca vreo 2 opriri fortate din cauza animalelor
              Precizez ca la plecare am fost 2 pers si masina goala iar la intoarcere am fost 3 pers, 3 calorifere de aluminiu si unul de otel in portbagaj.Aerul conditionat l-am folosit tot timpul deoarece caldura a fost insuportabila.

              Sper ca nu va plictisiti cand cititi dar incerc sa va dau detalii exacte, sa va faceti o idee
              Scuzati calitatea pozelor, dar telefonu mai face figuri :|
              Attached Files
              sigpic
              !

              Comment


              • Cat scrie acolo ca ai scos....8 sau 6%?

                Comment


                • 10,9 litri impartit la 1.815 = 6% curat!

                  Comment


                  • Intradevar este 6.
                    Multumesc Daniel de explicatie
                    sigpic
                    !

                    Comment


                    • Originally posted by vdmihai View Post
                      iar pe autostrada cu 110....am mers putin mai tare, 120 pe autostrada

                      Mie din toata ecuatia asta imi scapa ceva..AUTOSTRADA!?! Unde este ??

                      Comment


                      • Originally posted by ZFMFLORIN View Post
                        Daca nu ma insel, conform codului rutier (poate cel vechi), nu ai voie sa circuli cu mai putin de 10km/h, fata de viteza maxima legal admisa pe acel drum (sector de drum), fara un motiv ne intemeiat. Poti fi amendat.
                        Se pare ca totusi m-am inselat (de si parca citisem undeva..), dar dupa decretul 328/1966,REGULAMENT Art. 44. - Conducãtorii de autovehicule sunt obligati: ...punctul 22. sã nu circule, fãrã motiv întemeiat, cu vitezã redusã, stânjenind prin aceasta circulatia normalã a celorlalte autovehicule; în cazul când împrejurãrile impun a se circula cu vitezã redusã, sã circule cât mai aproape de partea dreaptã a drumului public;
                        ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                        Comment


                        • Originally posted by Ivan Marian View Post
                          Mie din toata ecuatia asta imi scapa ceva..AUTOSTRADA!?! Unde este ??
                          Filiasi-Craiova.
                          sigpic
                          !

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian View Post
                            Da-l ma dracu ca nu-i scuter )
                            Si eu am incercat sa vad care este cel mai mic, consum pe care il pot scoate, si uite ca aer un consum de scuter
                            Ca mai vin proprietari de MPI 1.400cmc3 care merg cu 200km/h si spun ca nu exista asa ceva, asta este partea 2-a.
                            @Cezar:
                            Ce preferi ?
                            Sa mergi pe un traseu cu 50LEI (1.9TDI), sau cu +100LEI (1.6benzina pus pe o caroserie grea). ?

                            Comment


                            • 3.9 % e bine, dar in stilul ala barbar cu a 5-a la 70/h, oare daca pleci la mare ce faci, eu printre altele, mi-am luat masina pentru a ajunge in timp util din A in B.
                              Am facut si eu cu 1.6 Ranca-Bucuresti in stil barbar - 5.2%, dar ala nu-i condus, e prosteala.Cati oameni normali merg exagerat de incet doar pentru a le afisa pe ecranul din bord o valoare mica?

                              CSH dar cu 1.2 pus pe o caroserie grea ce te mai faci???

                              Comment


                              • Originally posted by uscatu View Post

                                CSH dar cu 1.2 pus pe o caroserie grea ce te mai faci???
                                Merge cu 70 in treapta 5,,ca mai mult nu poate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google