Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aha...tot cam asta banuiam si eu , ca e ceva empiric, din moment ce activitatea pe benzina inceteaza atunci instantul nu poate calcula exact ce se intampla pe gaz. Vorbim de un logan 2006 , cu acceleratie pe cablu, deci fara clapete motorizate de aer care presupun ca mai trimit informatii suplimentare la ecu (fata de astea clasice). Si un landi renzo putin mai evoluat decat cele de prim montaj de uzina. Initial am anticipat ca instantul nu va afisa nimic la functionarea pe gaz ... Thx!
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • dupa 3 luni cu gaz datele mele sunt urmatoarele:
      - 4750 km
      - 427 litri gpl
      - 35 l benzina
      rezultand un consum de 9% gaz, 0.7% benzina si un cost mediu 32 ron / 100 km
      mentionez ca loganul este din 2005 motor 1.6 8v 87 cp si are aprox 82.000 km, iar consumul a fost facut preponderent urban(Bucuresti), extraurban am parcurs maxim 1000 km

      Comment


      • 331 km in totalitate in Bucuresti, diferite stiluri de condus unde am prins si liber dar si aglomeratie bara la bara, litri consumati de gpl au fost 31, consum de ~9.4%, foarte bun pentru un 1.6 softat
        gaz de la lukoil, raman fidel dupa un plin de la MOL in care consumul a iesit 10.3% ...
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Pai e super bine Sam

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
          sigpic

          Comment


          • Se cunoaste la consum de cand a venit caldura si am trecut pe caucioacele de vara!
            Bucuresti- Ramnicu Sarat- Balta Alba 2 persoane bagaje moderat mers 150-160 afara ; 60-70 localitati consum app. 8.7%
            La intoarcere am prins foarte aglomerat pe E 85 viteza medie afara a fost in jur de 120 consum app. 8.2%
            Saab 9-5 Aero

            Comment


            • 150 km.h ai mers 1 minut sau ai tinut o asa o distanta mai mare? mi se pare cam mic consumul pe gpl.

              Comment


              • In conditiile E 85. Adica- in momentul in care iesi din localitate accelerat pana la 150 160 si ramas acolo; cand te apropii de localitate frana motor pana te lasi la 60-70.
                Consum verificat
                1. La pompa (desi e putin relativ pentru ca nu a fost aceeasi pompa)
                2. Verificat in aprx 30,000 km: la ce imi arata calculatorul de bord eu mai pun 0.5% si imi da consumul de gaz- e destul de exact calculul de-a lungul celor 30,000 km a variat cu maxim 0.1 0.2 ce mi-a dat prin acest calcul vs ce am pus la pompa.
                De mentionat ca CB ul arata un consum mai mare fata de cum ar arata dc merg pe benzina.
                Last edited by eugenmanea; 24 March 2014, 15:41.
                Saab 9-5 Aero

                Comment


                • Bucuresti-Buzau-Siriu-Brasov-Bucuresti (Valea Prahovei), 3 persoane fara bagaje mers extern 100 km/h, pe serpentine schimbat in 4.000 rpm, fara alte viteze ce depasesc ultrasunetele, dar nu mers la consum, in principiu respectat vitezele legale, total 510 km din care ~40 in Bucuresti, 41 litri gpl de la lukoil fundeni, iese un consum de ~8.05 litri/100 km, foarte bun.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by 827sam View Post
                    3 persoane fara bagaje mers extern 100 km/h, pe serpentine schimbat in 4.000 rpm, fara alte viteze ce depasesc ultrasunetele, .
                    Acum depinde si ce masina/motor . Eu la 100 schimb din vit. 4 in vit. 5.
                    Plus ca trebuie sa iei in considerare eroarea de kilometraj-tin minte ca la Loganul meu 1.4 din 2006 eroarea kilometraj/ viteza reala afisata de GPS era cam de 8-10 km pana in 120-130 si 15 km dupa. La astea mai noi nu stiu dc au mai remediat.
                    F bun consumul sa mergi cu 24 lei per suta de kilometri mi se pare de a dreptul fascinant.
                    Ce imi mai place e ca chiar daca mergi mai tare, costurile cresc f putin (la un consum de 9 in loc de 8 pentru un mers mai alert costul creste cu 3 lei per 100 km)

                    Eu am folosit gaz de la Mol Fundeni la dus si Rompetrol Buzau la intors
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • Originally posted by beraru_010384 View Post
                      dupa 3 luni cu gaz datele mele sunt urmatoarele:
                      - 4750 km
                      - 427 litri gpl
                      - 35 l benzina
                      rezultand un consum de 9% gaz, 0.7% benzina si un cost mediu 32 ron / 100 km
                      mentionez ca loganul este din 2005 motor 1.6 8v 87 cp si are aprox 82.000 km, iar consumul a fost facut preponderent urban(Bucuresti), extraurban am parcurs maxim 1000 km
                      Multumim pentru informatie. Asa trebuie sa arate o postare intr-o discutie despre consum !
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Instalatie tomasetto stag 200 (montata in bucuresti pret 2250 rezervor la roata de 34litri utili)...bucuresti-buzau-bobocu-buzau-bucuresti...32litri alimentati 380km efectuati...mers normal 100-120 afara 60-80 sate..tinand cont k e primul drum cu instalatie pe masina ma declar foarte multumit...datele de mai sus sunt efectuate prin metoda recomandata de montator : "faci plinu si cand piuie vezi cati km ai facut"

                        Comment


                        • 7,6 l/100 km la logan 1,2 16v....pe benzina aveam 5,8.

                          Comment


                          • si batea vantul din spate?

                            Comment


                            • Originally posted by Andyno View Post
                              Vineri am montat instalatia Tomasetto stag 400 Q, cu rezervor de 52. Instalatia a fost montat la in Colentina pe strada Bacila, la Andrei. Baietii lucreaza foarte bine (am stat pe capul lor de la 9 dimineata pana la ora 20 ) . Masina merge imepecabil iar consumul inca nu l am facut. Vineri am bagat GPL ptr reglaje de 50 lei (17 l ) si am facut 190 in bucuresti si mai aveam GPL...dar nu prea mai tragea. In rest am fost plecat pe la vidraru si cu 120 lei, plinul de 42 Litri..am facut 550 km si sunt pe rezerva ( mers constant pe pitesti cu 140 km.h) Masina Laguna 1 ph 2, motor 16 16 valve.
                              Dar la tine batea vantul din spate, mai Andyno? Pe el in inteleg pentru ca are 1.2 16v, dar tu, cu 1.6 16v, ce scuza ai?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by Andyno View Post
                                si batea vantul din spate?
                                calculeaza tu ,560 de km cu 43 litri gpl inainte sa te dai destept

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google