Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by dorianos View Post
    stolniceanulucian ai calculat consumul la plin sau te referi la consumul afisat de comp de bord?
    Consumul l-am calculat prin metoda plin plin pana la epuizarea completa a gazului din rezervor.

    Intre timp am mai calculat si un alt tip de consum, cel in bani/suta de km

    Pana acum am facut 2000 km cu masina(25% in oras si 75% in exterior):

    Am impartit banii dati pe combustibil la nr de kilometri si a iesit 17.9 RON/100 km ceea ce e super ok avand in vedere de exemplu ca 6 litri de motorina costa 24 RON.

    Din cei 2000 de km 200 de km am mers numai pe benzina(out of gas )
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #32
      Salut,
      Am intrat de o luna in posesia unui Laureate, si dupa 2 drumuri, unul la Bucuresti si unul la Constanta pot spune ca am un consum de 6,5-7 l/100k (la o viteza de 100-110, mai mult nu i-am dat) in extraurban si de 9-10l/km urban deci cred ca e ok.
      O intrebare de baraj, am 2000 km la bord. Care-i vraja cu cei app 3000-3500 km pentru rodaj, si/sau chestia cu 3500 rpm depasire sau nu.
      Mersi anticipat de raspuns.

      Comment


      • #33
        Salut ! Vreau sai raspund lui paulcristofor, in legatura cu plinul sau de GPL la un peco, cica e pompa masluita. Nu e asa, pompa nu are nimic, au dreptate cat tiau pus, exact 46 L cat zice pompa. Si acumi o sami zici pai cum? Pai simplu, e chestie verificata, o poti verifica si tu, o sa vezi. Rezervorul de GPL are 60 L, dar are o marja de siguranta, impotriva suprapresiunii, si se umple aproximativ 45 L, asta ca medie. Asta e marja lor de siguranta, au o "smecherie", nu stiu exact detalii tehnice, dar stiu ca are o limita si se opreste. In functie de presiunea de la pompa, se trece un pic peste limita de siguranta sau nu. Nu te mai impacienta ca au pompa masluita, o sa vezi ca atunci cand faci plinul, chiar de la aceeasi pompa, aproape niciodata nu o sa ai o valoare fixa. Eu de exemplu, mam speriat odata, am facut plinul la o alta pompa, din alt judet, si am vazut ca bagau 43 L, 44 L, 45 L, 46 L, 47 L, 48 L, 49 L (atunci mam speriat si iam zis lu ala sa o opreasca ) iar la 49.8 L sa oprit ea singura. Niciodata nu mai bagase atat de mult si eu fac mereu plinul la ea, media era cam 44 L. Tin sa mentionez ca nu am Logan inca, imi voi lua cat de curand. Chestia pe care vam explicato, este de la Dacia mea break + GPL (ca rezervoare sunt la fel, ca sistem sunt la fel, diferenta este la motor, adica la injectie/carburatie). Stai linistit, nu vei "sari" in aer, cum spun unii sceptici. Daca am gresit cu ceva, rog sa fiu corectat, nu ma supar. Numai bine
        Cand viata iti intoarce spatele, nu fi fraier, pune-i mana pe cur

        Comment


        • #34
          Offtopic putin "iar au scumpit si gazul 2.3ron/litru"
          sigpic

          Comment


          • #35
            Salve baieti !!!
            Marcel ! Eu chiar nu am nici cea mai mica "apasare" vis-a-vis de temerea ca as putea sari in aer din cauza presiunii din rezervorul de gpl precum si nici din alte motive ! Am convingerea ca dpdv al sigurantei rezervorul meu de gpl este foarte sigur ...poate chiar mai sigur decat cel de benzina ! Al vostru pe dacii vechi nu-s cat de sigur e...nu ma bag nu comentez...l-am vazt de ex pe al lui var-miu care recunosc nu mi-a inspirat incredere cu butelia in forma de butelie pusa direct in portbagaj ( o generatie veche de butelie probabil ) si care ma indoiesc ca este "o sfera in alta sfera" ca la noi la logan, ma rog.
            Problema mea este ca in specificatiile tehnice la mine este mentionat clar : "Rezervoarele corespund normelor impuse de Regulamentul 67 – ECE ONU seria 01 de amendamente. Rezervoarele care echipeaza autoturismele Logan – berlina sunt de tip toroidal, avind dimensiunile adaptate configuratiei caroseriei. Au o capacitate nominala de 53 litri, putand stoca 42-43 litri de GPL. Sunt garantate prin constructie la o durata medie de utilizare de 10 ani, fiind testate si garantate sa reziste la o presiune de 30 bari" Deci fara suparare..eu o tin pe a mea ! Am facut plinul de gaz pe rezervorul gol golut...am bagat odata de la butan gaz gara de nord 46 de litri si a doua oara de la rompetrol pantelimon ( langa metro pantelimon ) 45 de litri in conditiile in care trebuia sa bag maxim 43 de litri...conform specificatiilor...
            Sigur ...doi litri in plus sau 4 lei noi nu e un capat de tara... dar daca tot suntem un forum de discutii hai sa discutam....
            Iata un link cu specificatiile tehnice de la Logan GPL : http://www.adras.ro/Date%20tehnice%20Logan%20GPL.pdf
            Am preluat 'din zbor" o informatie de pe alt forum si data viitoare cand ajung pe zero pe gaz nu o sa mai fac plinul de gaz..o sa bag doar 30 de litri si voi merge iarasi pana la gol. Sa vedem atunci ce consum voi avea.
            Bineinteles ca vreau sa speculez ca pompele de GPL baga corect gaz pana la 35-38 de litri...apoi , in momentul in care se apropie de facut plinul se vede efectiv pe pompa daca veti fi atenti ca incarca mult mai greu !!!! Ideea ar fi ca exact in momentul acela...cumparatorul pierde banutii din buzunar in favoarea statiei pt ca practic facandu-se presiune, rotitele se invart pe pompa si duc pana la 45-46 de litri dar in realitate nu mai intra gaz ( datorita presiunii mari ) cat arata pompa ci mult mai putin !
            Deocamdata este o speculatie, va voi spune cat am mers cu 30 de litri si consumul iar daca atunci voi merge cu 30 de litri 300 de km si pana acum am avut consum in oras de 11-12 procente, e evident ca teoria mea sta in picioare !
            Nu e nici o problema Marcel , aici suntem pt a discuta...si mai ales in contradictoriu !!
            Romanul nu are o cultura si experienta cu GPL-ul ca in Italia sau Olanda, deci numai discutand putem evolua si invata unii de la ceilalti ! Forumurile astea sunt foarte bune pt noi posesorii de instalatii GPL !
            In rest... am facut un drum duminica trecuta pana la vulcanii noroiosi ( apropo nu se merita efortul ) si prin imprejurimi, am mers 310 km extraurban si la facut plinul a reiesit un consum de 7,8%.
            cam atat prieteni, cele bune si weekend placut !!!

            Comment


            • #36
              Salut..in vederea consumului nush ce sa zic..fatza de cea veche mie chiar imi convine...Am mers cu un plin (cica din fabrica) app 300 de km..este normal..??Sau nu va rog sa imi spunetzi si mie k sa stiu....voi cat ati mers cu GPL de la ei...eu totusi nu cred ca a fost Full ;))
              :animal_spider2: LOGAN 1.4 MPI Laureat + GPL :ninja4:

              Comment


              • #37
                Am inteles ce a vrut sa zica paul cristofor, nu mam suparat, chiar multumesc, nu ma prea pricep nici eu foarte bine, dar ce vam spus, sunt din surse pe care eu le consider sigure. Asa am inteles si eu, ca rezervoare sunt la fel, difera tipul de alimentare. Multumesc lamuririlor, oricum abia astept sami iau Loganul cu GPL, chiar merita. Numai bine !
                Cand viata iti intoarce spatele, nu fi fraier, pune-i mana pe cur

                Comment


                • #38
                  Mai merita oare?
                  S-a facut 2,3 lei litrul.

                  Comment


                  • #39
                    Valdo ..: eu cred ca merita la noi ink este 2 Ron...si fatza de benzina.....crede-ma ...ca isi merita banii!
                    :animal_spider2: LOGAN 1.4 MPI Laureat + GPL :ninja4:

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by mcdan View Post
                      Salut,
                      O intrebare de baraj, am 2000 km la bord. Care-i vraja cu cei app 3000-3500 km pentru rodaj, si/sau chestia cu 3500 rpm depasire sau nu.
                      Mersi anticipat de raspuns.
                      Eu am citit manualul de utilizare al masinii si acolo scrie clar ca perioada de rodaj la benzina/gpl e 1000 km in care nu e recomandat sa se depaseasca 3000 - 3500 rpm.

                      Tot in manual mai scrie ca odata la 1000 de kilometri e bine sa se mearga 5-6 km numai pe benzina.

                      Nici vorba de 3000 de km de rodaj. Oricum cred ca e de bun simt faptul ca un motor care nu este supraturat foarte des va tine mai mult.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • #41
                        La mine GPL-ul este de 1.99 Ron, nu 2.3 Ron. Probabil e diferenta in functie de oras. Si oricum ar fi, atata timp cat e aproape la jumatea benzinei, merita
                        Cand viata iti intoarce spatele, nu fi fraier, pune-i mana pe cur

                        Comment


                        • #42
                          UN PONT
                          Aseara,am venit dinspre Giurgiu,si am alimentat cu gaz de la o statie de linga peco Petrom de la iesirea din Jilava,catre Bucuresti.Pretul a fost de 1,98 lei,deci un pret bun fata de cit e acum peste tot,cam 2,3 lei.L-am pe nenea ala daca e scumpit gazul,si a spus ca da,pentru ca era pina acum 1,9,deci pentru cei care vin dinspre Giurgiu,sau stau prin zona Progresu-Luica e de bine.Statia e chiar linga reprezentanta Seat.

                          Comment


                          • #43
                            @valdo: eu vinde de la giurgiu?? E bun gazul de acolo ??Adica sa nu iti bage si aer pe langa gaz...
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              E bun
                              Astazi am fost pina la Pitesti,si a mers masina f bine.Nu cred ca e vreo problema.Cel putin la mine nu a fost,si mai cunosc pe cineva (de la el stiu de statia asta),care a bagat de multe ori de acolo.De garantat nu pot sa garantez.

                              Comment


                              • #45
                                Dupa ce am avut o problemutza mica , mica de la GPL de proasta calitate de BULROM! A trebuit sa consum tot GPl-ul din rezervor...cand am ramas fara GPl a fost o senzatie ffff neplacuta ..pt ca a inceput sa tziuie de se uitat tot orashu la mine... ;) ( aviza amatorilor) oricum am bagat cam de 35 RON , asta insemnand cam 15 L GPL...Si sa aprins o bulinutza mica mica mica ;) ...Asta asa informativ...Nu ramane'ti fara GPL..e tare najpa....oricum nu sa cunoscut cand a sarit pe Benzina ! dar....
                                hai ca ne mai auzim ;) ciao!
                                :animal_spider2: LOGAN 1.4 MPI Laureat + GPL :ninja4:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google