Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La viteze de 140-150 km/h consumul ala mare de 14-16% mi se pare foarte normal si real in conditiile in care motorul de 1.2 la viteza aia are o turatie de peste 4000 rot/min si e aproape de limita lui maxima.

    Comment


    • Nu este la limita , cuplul maxim il are la 4250 rpm/minut , iar CP la 5500 rot/min dar fiind un motor mic aspirat e normal ca la acea turatie sa haleasca mult.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Mers cu PH2, pe A2, cu 140 pe GPS:
        Buc - Fetesti 9,2% Vmed-136km/h,vant din fata
        Fetesti -Buc 7,6% Vmed-138km/h, vant din spate
        Mai putin de 7,5%(ajutat de vant) si mai mult de 9,4% nu am reusit la viteza de 140 pe GPS.

        Comment


        • Deci am intuit bine 8.5%

          Comment


          • Originally posted by m3dic911 View Post
            Al meu 1.2, la 140-150km/h, doua persoane, clima oprita, regim autostrada, consuma undeva la 14-16%, cu cruise control. Mi-as dori un consum asa mic...... Poate e a mea stricata

            Sent from my SM-G901F using Tapatalk
            14-16 daca ai gaura in rezervor, nici cu pedala la fund in a 5-a n-o sa manance vreodata atat. Nu mai exagerati.
            la 130 mananca cam 7.2, pe instant.
            Cel mai mare consum la drum intins, l am avut pe autostrada, vara, mers 160 pe vreo 50 de km, cu cateva decelerari cand se gasea cate unul sa se bage in fata, apoi iar accelerare, 11.4.
            Poate mai sunt si oameni care vor sa-si cumpere motorizarea asta si citesc forumul, dati date corecte, daca nu aveti, mai bine nu vorbiti, decat sa speriati lumea.

            Comment


            • Vorbesc in cunostinta de cauza, sustin 100% ce afirm, sunt gata sa testez impreuna cu oricine cele afirmate. Repet, este vorba de masina mea. Nu pot sa vorbesc despre masina altuia

              Sent from my SM-G901F using Tapatalk

              Comment


              • Posteaza tu un filmulet, pe drum drept, eu nu cred ca este posibil sa consume 14-16 la 150.
                Ai o problema cu masina atunci, la 170 cu pedala la fund, ar trebui sa arate undeva la 12.5 pe instant.

                Comment


                • Cu proxima ocazie, voi filma si voi posta

                  Sent from my SM-G901F using Tapatalk

                  Comment


                  • Dar ce tot vorbiti de consumuri la viteze de 150 - 170? Hai sa vorbim de consumuri la viteze legale, la 50, 70, 90, max 130km/h. Ce ziceti? Nu e mai corect asa? Cititi thread-ul "plimbari cu loganul II prin lume" si o sa vedeti consumul calculat pe un traseu de peste 5000km. Ala e consum mixt real. Sunt acolo date si despre ruta pe care a mers masina, cum a fost incarcata,...

                    E o parere personala. Sper sa nu va suparati pe mine!
                    Last edited by MihaiiahiM; 11 May 2016, 21:49. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • Fara suparare, justa opinie

                      Sent from my SM-G901F using Tapatalk

                      Comment


                      • Pai cred ca fiecare posteaza consumul pe care il obtine la viteza cu care merge, de aici si variaza vitezele, implicit si consumurile.

                        Comment


                        • Originally posted by hasserro View Post
                          Pai cred ca fiecare posteaza consumul pe care il obtine la viteza cu care merge, de aici si variaza vitezele, implicit si consumurile.
                          La 190km/h (185 pe gps) cat iti consuma?
                          Attached Files
                          sigpic

                          Comment


                          • P.S. Mergeam legal! Poza e facuta in Germania.
                            sigpic

                            Comment


                            • Consum mixt, pe 2000 km, la o viteza medie de 29 km/h, este de 6,7 l/100 km. La 70 km/h în viteza a 4, consuma cam 5,2-5,3.

                              Comment


                              • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                                La 190km/h (185 pe gps) cat iti consuma?

                                Daca prindea atat ti as fi zis. Singura data cand an reusit sa merg cu aproape 185 in bord a fost pe A1 de la Ionesti spre Gaesti, pedala la fund, 12.5-12.7, mai mult nu putea, dar autostrada era la vale, la ochi nu prea se vedea, dar era clar ca era, altfel nu ajungea la viteza aia nici in vis.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google