Consum Mare De Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum Mare De Ulei

    Salut, am un Logan 1,5 dci Euro 3 din 2006 si are 320.000 km. De vreo doua luni a inceput sa pape ulei, acum a ajuns cam la un litru la 250 km. Cand e motorul rece scoate mult fum albastru, cand se incalzeste iese mult mai putin aproape deloc. La motor, la turbo, la egr nu se vad scurgeri de ulei si nici spoilerul spate sau capota portbagaj nu sunt afumate sau stropite cu ulei. Din cauza consumului acum bag ulei M 30-M 40. Banuiesc ca ar fi segmentii dusi dar mie teama ca o segmentez si tot consuma. Motorul trage bine si are putere nu cred sa fie turbina. Care a-ti mai avut probleme asemanatoare cum le-ati rezolvat?

  • #2
    Vezi poate reusesti sa bulesti si turbina cu uleiuri d-astea monograd...inuman.

    Daca iti scoate fum albastru la rece ar putea fi duse semeringurile de la supape.
    Daca erau segmentii dusi trebuia sa dea fum bine si la cald.

    Oricum daca desfaci motoru ai putea si sa-l segmentezi (nu esti nici primul nici ultimul) 320000 km fara nici o interventie e relativ ok.

    PS: vad ca esti din Resita (eu din loc din Bocsa ) , daca vrei service bun du-te la baietii din Caransebes (uita-i pe cei din Resita).
    Sau poate stii un mester bun in Resita.

    Comment


    • #3
      salut

      Salut ai rezolvat? de cate ori ai schimbat turbine in acesti km?

      Comment


      • #4
        Nu am umblat inca la turbina nici la injectoare. Am rezolvat problema,sper, l-am segmentat, am schimbat si semeringurile la supape.Am doar 800 km pana acum vad ca nu mai papa ulei in schimb face egr figuri se tot blocheaza intredeschis nu deschide cum trebuie desi l-am curatat deja de 3 ori. Acum am anulat egr am scos mufa pana fac rost de alt egr si vad ca merge ok tot nu scoate fum, motorul trage bine.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google