Consum Ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ssilvviu spui ca acum folosesti Castrol Magnatec, de care anume ? Castrol Magnatec Diesel 5w 40 ? Sper sa scap si eu de chestia asta cu consumul de ulei, ca sincer imi sta ca un bolovan pe inima.

    A mai patit cineva sa nu-i mai consume ulei dupa ce a schimbat marca de ulei?
    Daca da, specificati ce ulei ati folosit, consumul de ulei in cati km si ce ulei folositi in prezent.
    Last edited by valli; 11 February 2010, 14:40. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #32
      Incearca sa folosesti Divinol si nu mai baga 5w40.Baga 10w40 si vezi cum se comporta.Dupa testele facute de mine acest ulei este cam cel mai bun.Cand o masina a inceput sa consume ulei si se foloseste 5w40 la urmatorul schimb nu este indicat acelasi indicativ...se trece la 10w40.Daca vrei mai multe detalii contact me.

      Comment


      • #33
        Eu am acum Castrol Magnatec Diesel 5W40.
        Totusi iti recomand Elf 5W40.
        ECUFix
        Please don't visit my homepage!

        Comment


        • #34
          am 58000 de km si nu papa ulei de loc...intre schimburi de 10000 de km mersul e sportiv si ma asteptam sa pape...ce e ciudat pe la inceput mia papat si mie ceva ulei dar dupa un timp si a revenit ...folosesc elf 10w 50 turbo diesel iar motorina e diesel sprint...iar la 3 4 plinuri de sprint bag un plin de motorina mai aditivata ...in rest sunt mirat ca sa oprit din papat si sincer nu inteleg de ce ...

          Comment


          • #35
            nu cred ca ar fi indicat sa trec de la sintetic la semi sintetic, am mai citit pe forum ca este indicat treci de la semi sinetic la full sintetic si nu invers.
            Sa inteleg ca Elf e mai bun ca si Castrol?

            La 10.000 am avut apa in filtru si l-am schimbat, problema e ca mi-au gasit pilitura, cei de la servis mi-au recomandat sa bag o solutie de curatat injectoarele, la ei era f. scump asa ca am luat din alta parte.
            Ce parere aveti despre solutiile de curatare a sistemului de alimentare? Chiar ajuta
            in mod special la curatarea sist. de injectie?
            Last edited by valli; 12 February 2010, 10:29. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #36
              Rau nu le face, dar nu au eficienta mare (pus aditiv in rezervor).
              Cel mai indicat e varianta profi, cand iti baga (sub presiune ) direct in injector solutie de curat.

              Comment


              • #37
                Am avut in motor; dacia oil,elf,mobil super S 2000,toate 10w 40 si nu a consumat deloc pe joja.
                De vreo 10000 km incoace am pus si eu castrol magnatec 5w40 full sintetic,ce sa va spun,imi place mult la demaraj,in schimb motorul este mai zgomotos si deja a consumat in jur de 400 ml.Personal cred ca este mai indicat 10w40.

                Comment


                • #38
                  Daca folositi un 5w40 de calitate, cu rezistenta mare la ardere si mai putin volatil, n-o sa va mai scada nivelul.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #39
                    M-am tot uitat pe acest forum, se pare ca parerile is impartite, unii lauda un anumit tip de ulei in timp ce altii se declara nemultumiti de acel ulei, si in legatura cu consumul de ulei tiind ca cred ca pana la urma e cum ai noroc, altele consuma altele nu.

                    Poate cineva sa-mi spuma care dintre uleiuri is mai de calitate( ptr. un dci)?
                    Last edited by valli; 12 February 2010, 14:26. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #40
                      loganul meu 1,4 (57000 km) merge cu mobil si nu consuma gram de ulei. In schimb mai am o yaris diesel 1,4 d-4d (55000 km) care mi-a mancat zilele. Papa ulei la greu (1 l la 3-4000) si mecanicii de la Toyo ridica din umeri. In cartea tehnica de la Toyota este scris ca sunt probleme daca masina consuma mai mult de 1 l la mia de mile!!!! In felul asta baietii din service sunt asigurati.
                      Am incercat o serie de uleiuri si mai groase (10w40) si mai subtiri (5w40; 5w30) si cel mai multumit sunt de Mobil1 5w30 esp formula. Chiar daca il consuma si pe asta (nu la fel de mult ca pe magnatec turbodiesel) masina merge mult mai bine, motorul toarce mai putin zgomotos, parca si reprizele sunt mai bune.
                      M-am obisnuit cu ideea ca la 5k km mai adaug un litru de ulei, asta sa fie toata paguba!

                      bref: Nu baga valvoline, texaco, dacia oil sau mai stiu eu ce alt ulei de mana a doua. Alege ulei de calitate (Mobil, castrol, repsol, motul) 5w-40 sau 5w-30 in functie de specificarile din cartea tehnica. Nu te zgarci si schimba-l mai repede decat este indicat, in felul asta prelungesti mult mai mult viata motorului tau. Era sa uit, filtru de aer trebuie schimbat la fiecare schimb de ulei si filtru de ulei. E mult praf si in tara, nemaivorbind de orasele mari. Toate particulele sunt de fapt niste bolovani care iti racaie pistoanele
                      Last edited by bgrig; 14 February 2010, 01:25.

                      Comment


                      • #41
                        darksid3 - Spune-mi si mie ce intelegi printr-un ulei cu rezistenta la ardere si mai putin volatil?

                        Ce marca de ulei sa bag intr-un dci ? Castrol, Mobi 1, Elf ?
                        Last edited by valli; 14 February 2010, 17:54. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #42
                          Adica un ulei care are punctul de ardere la o temperatura ceva mai mare si exact asa sunt descrise, cu volatilitate scazuta, adica sa nu se evapore (asta daca nu are ceva defectiuni, motorul). Personal folosesc Mobil 1 ESP Formula 5w30 dar pentru Dci-ul tau nu e recomandat. Daca nu vrei sa faci rabat de la calitate, iti recomand Castrol Edge Turbodiesel 5w40...nush daca e Augsburg in Timisoara...l-am vazut la nici 40 de lei / litru, in timp ce in alte parti, acest ulei ajunge la 75 de lei / litru.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #43
                            eu am facut primu schimb la 9000 cu dacia oil.si acuma la 18000 cand trebuie sa merg iara am ulei in motor cam cat e fosfor pe un chibrit.deci cu mult sub minim.ce poate sa aiba?ca nu e normla aia inseeamna cred ca mai mult de 2 L lipsa
                            Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                            Comment


                            • #44
                              Dupa schimb te-ai uitat pe joja?
                              Sa nu iti fi pus mai putin.
                              ECUFix
                              Please don't visit my homepage!

                              Comment


                              • #45
                                stiu ca idiotul de mecanic de la reprezentata dacia pune ulei pana la minim.a patit mai un prieten de-al meu tot la el. si eu cum n-am prea cautat pe sub capota am ramas surpirns cand am vazut cat e.am mai pus cam juma de litru azi cat mai aveam.dar sper ca daca pun acuma castrol o sa fie bine.multi mi-au recomandat si pe forum.
                                Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google