Consum Ulei 1.5 DCi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    la dci mai suge si pe la semeringurile de la supape..

    Comment


    • #93
      La mine am obervat ca indiferent ca bag ulei 5W... sau 10W... tot imi mananca aprox 200 ml de ulei la 1000 Km.

      Comment


      • #94
        Originally posted by valli View Post
        La mine am obervat ca indiferent ca bag ulei 5W... sau 10W... tot imi mananca aprox 200 ml de ulei la 1000 Km.
        atunci cauta un ulei care are in fisa tehnica o valoare a NOACK cat mai mica!!!multe uleiuri au cam 13, daca gasesti ceva sub 10 incearca-l.
        Nu te uita ca nu e Castrol, mobil...; castrolul nu mai e ce a fost odata, iar de mobil cu doua randuri de etichete(cea de dedesubt cu made in turkey) pe bidon m-am saturat
        Last edited by f0rdiesel; 13 February 2012, 21:52.
        Cainele care latra nu musca!

        Comment


        • #95
          Pt un diesel e normal sa pape ulei dar nu mai mult de max 500 g de ulei de la schimb la schimb
          Vand piesa auto logan originale si aftermarket

          Comment


          • #96
            @ssandulescu, Producatorul spune ca daca motorul consuma la 1000KM 500ml atunci este o problema, daca nu consuma atat inseamna ca motorul merge in parametrii normali.
            Acest raspuns lam primit de la cei de la Dacia, raspuns primit de la cei de la Pitesti, deci nu din auzite.

            Comment


            • #97
              nu stiu ce sa zic fratilor eu merg pe 5w40 castrol slx profesional si nu papa un gram e din 2007 masina si nu pot spune ca la drum lung nu ma dau la ea...
              Last edited by pitarucea; 21 February 2012, 21:47.

              Comment


              • #98
                domnul vali eu am zis de la schimb la schimb asta inseamna 15000 de km nu la 1000
                Vand piesa auto logan originale si aftermarket

                Comment


                • #99
                  eu folosesc castrol magnatic 10w40 la 7500 de km am complectat un litru (90.000-100.000)e mult vreau sa va spun ca ma venit din italia romania intre 130-180,eu cred ca la turati mari ar manca ulei sau nu are voie,ce credeti ca ar avea sau e ceva normal,in 16 februarie am facut itp si nu a scos deloc fum pe toba mi-a turato la 5000 de ture.

                  Comment


                  • cat ulei intra in motor intre minim pe joja si maxim? a calculat cineva? ieri am verificat si era la minim. 14 000 km. cand am schimbat uleiul era pe maxim.

                    Comment


                    • la diesel se schimba la 10.000km dupa cum se vede tu ai 14.000,la minim ai 2 litri si la maxim ai 4 litri iar la mijloc ai trei litri.

                      Comment


                      • Diferenta intre minim si maxim este de 1l.
                        La dCi intra cam 4.5 litri de ulei la revizie.
                        Au fost serii cu 10000 km interval de revizie, cat si serii cu 15000. Eu am avut din prima categorie, dar dupa expirarea garantiei le fac tot la 15000.
                        Mie imi consuma tot cam 1 litru de ulei intre 2 schimburi.

                        Comment


                        • daca ai intercooler o duci 15k cu un ulei bun, dar fara el recomandabil ar fi sa-l schimbi la 10k...
                          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                          Comment


                          • intervalul de service la mine e de 15 000. intotdeauna am schimbat mai devreme, la dacia oil la 10-11 000 iar acum la aral 5w40 apropii 14 000 (am 13 300 cred). trec pe elf evolution sxr zilele astea. ce e drept dacia oil nu halea mai deloc dar la ultimul schimb am sesizat imputitati si am renuntat la el definitiv zic eu. prefer sa manance din el decat sa am impuritati. la 8000 km aveam vreo 3 x-uri de pe joja mancate.
                            p.s. la ultima revizie mecanicul mi-a pus 4.4 l si aproape ca depasea maximul.
                            Last edited by tavinush; 26 February 2012, 19:20.

                            Comment


                            • am 315000km si consuma 1l la 200km.exista un aditiv ptr. motor sa-l mai ajut

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google