Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru o medie de 134,7 kmh a reclamat 8.8%. Vant - nu a urcat nici o data peste 180 kmh din cauza asta, AC tot timpul.

    sigpic

    Comment


    • Pe ce as putea da vina pt. un consum mai mare decat media pentru extraurban(aproape 7% la 100 kmh constant,cu masina goala,resetat din mers, ceea ce mi se pare maricel) si un consum de 7,1-7,4 % strict urban la 24 kmh trafic nu prea aglomerat(ceea ce mi se pare ok)? Repet, sunt foarte multumit de consum in oras, am vazut cred ca maxim 11% urban in cele mai naspa zile din iarna asta, insa nu iese bine afara. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi...

      P.S.: La 3000 rpm am 105 kmh, daca are vreo relevanta, la 1.4 mpi aveam 110 kmh.
      Last edited by andreyi; 17 May 2012, 08:49. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Consum mediu urban si extraurban de 7,5% dupa 914,7 km si viteza medie de 42,6km/h..
        Attached Files

        Comment


        • Salutare Salutare...Lupeni-defileu-Sadu--Valcea-Valea Oltului-Sibiu mers constant 70-90 si vreo 2 varfuri pana la 140. Sibiu (umblatura muuulta prin Sibu, ca pentru nunta si plin si gol). Sibu-Sebes-Orastie-Simeria-Petrosani-Lupeni...constant 100-120...si varfuri de 150...
          Total:516 km
          Consum: 6.4
          Masina plina "pana-n gat" si 3 persoane
          Poze:
          Attached Files
          Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
          Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

          Comment


          • M-am uitat azi pe CB: 7,5% mediu, Vmed: 32 kmh.

            Comment




            • 6.9 l/100km
              18 litrii din bec in bec
              263 km parcursi
              constant cu 60 km/h
              7.3l/100 km cu a/c

              loganul de la munca 1.2, exact acelasi traseu, aceleasi conditii 7.8 - 8
              Last edited by CriSTI68; 1 June 2012, 23:48. Reason: 1.2
              Logan by Renault Pure Blood
              Nothing beats Low Cost

              Comment


              • Scuze ca intreb. Dar ce traseu ai parcurs si ce viteza maxima ai avut?

                Comment


                • Eu am facut Roman-Brasov dus intors cu 6,3l mediu.benzina 95 de Luk.a condus nevasta.eu am facut galerie in dreapta impreuna cu cei din spate.sa nu ma intrebati ce distanta si viteza medie ca nu mai stiu, pentru ca a fost in preajma pastelui.multi cunosc traseul foarte bine.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • Originally posted by Deliric88 View Post
                    Scuze ca intreb. Dar ce traseu ai parcurs si ce viteza maxima ai avut?
                    berceni - pantelimon
                    pantelimon - centura popesti
                    centura popesti - pantelimon
                    pantelimon - militari
                    militari - centura popesti
                    pantelimon - otopeni
                    otopeni - unirii
                    unirii - berceni

                    acelasi traseu zi de zi
                    viteza maxima 70 treapta 5
                    fara ambalari aiurea, franat aiurea, stat la cozi aiurea etc etc.
                    Logan by Renault Pure Blood
                    Nothing beats Low Cost

                    Comment


                    • Originally posted by CriSTI68 View Post
                      http://www.milesgallon.com/gas_milea...e=6#calculator

                      6.9 l/100km
                      18 litrii din bec in bec
                      263 km parcursi
                      constant cu 60 km/h
                      7.3l/100 km cu a/c

                      loganul de la munca 1.2, exact acelasi traseu, aceleasi conditii 7.8 - 8
                      eu tind sa nu te cred ca ai avut consumul asta in bucuresti in zonele care le-ai precizat, cu tot cu mersul tau "economic". Te minti singur pe banii tai sau ai firmei.
                      sigpic

                      Comment


                      • Din cate observati Cristi merge preponderent pe CENTURA,,iar acolo se merge destul de bine si astfel de consumuri se pot scoate cu usurinta. Pe Centura Bucurestiului se poate merge lejer de la Carrefour Militari pana la Voluntari,,iar spre Pantelimon daca nu prinde coada la Lulis/Tuborg ajunge imediat la Glina si de acolo spre Popesti si Berceni.

                        Comment


                        • Tecuci-Galati, cu 63km vit. medie, consum cu 16v, 5.8; in ~80km sunt cam 12 localitati. Un consum, zic eu, decent pentru un 16v.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by CriSTI68 View Post
                            berceni - pantelimon
                            pantelimon - centura popesti
                            centura popesti - pantelimon
                            pantelimon - militari
                            militari - centura popesti
                            pantelimon - otopeni
                            otopeni - unirii
                            unirii - berceni

                            acelasi traseu zi de zi
                            viteza maxima 70 treapta 5
                            fara ambalari aiurea, franat aiurea, stat la cozi aiurea etc etc.
                            Scuze ca iti zic dar 1.2 16v nu are cum sa consume mai mult ca cel de 1.6 16v pe traseele pe care le-ai precizat si cu vitezele care le-ai scris. Si apropo viteza medie nu are cum sa fie 60 km/h daca tu ai mers cu maxim 70. Ai efectuat si opriri ce reduc din viteza medie.

                            Comment


                            • daca observati a mers preponderent pe centura. daca nu a fost aglomerat de ce nu ar fi plauzibil ?

                              Comment


                              • pentru ca nu il cred si punct, sa vina cu dovezi, daca nu spune degeaba.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google