Contestare Amenda Radar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Contestare Amenda Radar

    Salutare tuturor! Am am primit ieri o amenda radar in valoare de 402 lei, 1/2 in 2 zile lucratoare datorita rularii in localitate cu viteza de 81 km/h. Problema consta in felul urmator: ajuns acasa ma uit in procesul verbal si observ ca au trecut gresit numarul de inmatriculare a masinii, e trecut B 21 AUR in loc de BV 21 AUR. Acest lucru duce la nulitatea procesului verbal in cazul contestarii acestuia?

  • #2
    cu siguranta dar vezi daca scrie si culoarea si tipul masinii
    altfel or sa zica ca asa scriu ei au omis sa scrie o litera. ca exemplu am fost chemat odata la o sectie in legatura cu un accident cu o dacie ca re era pe firma incurcasera numerele dar la confruntare omu a zis nu ca aia era crem si am mea era albastra

    Comment


    • #3
      Orice gresala duce la anularea PV-ului, chiar si o virgula pusa aiurea.Va spun pentru ca am consultat candva un avocat pe tema asta.
      real power..... diesel power by

      Comment


      • #4
        Contraventiile se emit pe numele conducatorului auto;daca ai recunoscut fapta si ai semnat nu mai poti contesta contraventia.Pana la urma daca n-ai avut nici o obiectie,e inutil ce vrei sa faci.E doar o parere, nu un sfat.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          culoarea nu este trecuta si nici tipul masinii, doar marca Dacia si atat.

          da am semnat procesu verbal fara alte mentiuni, acest fapt fiind observat abia acasa.

          Comment


          • #6
            Prietene te consideri nevinovat? Citeste pe Procesul-verbal la rubrica Alte mentiuni .
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              dar nu am afirmat acest lucru cum ca nu as fii vinovat! dar daca legislatia ma vede sau nu vinovat in acest caz este cu totul altceva; de aceea am si deschis acest subiect

              Comment


              • #8
                Domne ce nu-i clar? Ai fost depistat ruland cu 81km/ora in localitate,ti-ai recunoscut si asumat vina fara obiectii.Crezi ca daca agentul a notat incomplet numarul masinii pe care o conduceai vr-o instanta din lume te va declara nevinovat?Asta e ,toti gresim uneori ne prinde alteori nu.Tu sincer,ce parere ai in acest caz?
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Nu mai conteaza daca ai delarat ceva sau nu la mentiuni. NOrmal, prin semnarea acelui proces verbal (2 la nr) duce kla recunostinta faptei...dar acest lucru poate fi contestat. COntestarea PV. sau asta

                  De contestat e usor....dar cum dovedesti ca nu ai condus acel autoturism cu acel nr de inmatriculare??????? Doar daca ai fost filmat radar...se poate vedea filmul in instanta. Dar ai sanse de 30% de reusita.
                  Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                  Comment


                  • #10
                    @anddy mergi si fa contestatie, esti inca tanar, ai timp sa te judeci cu ei. Daca ai gresit si nu ai putut rezolva problema inainte de a primi PV-ul cred ca e mai bine sa platesti amenda si sa stai linistit. NU e de dorit sa mergi prin tribunale, numai unui om bolnav poate sa-i placa acolo.
                    P.S. Amenzi o sa tot primesti de-a lungul vietii, este inevitabil, toti gresim... nu te lua dupa ala care ti-a spus ca se anuleaza procesul verbal pentru o virgula, optimismul exagerat poate duce la esecuri rasunatoare...
                    Last edited by vasile78; 13 November 2011, 22:18.

                    Comment


                    • #11
                      Da,edifcator;n-am stat sa ...sercuiesc pe goagle.Stii ce-as face eu in acest caz?Merg si platesc pentru ca am gresit.Colegul implicat face cum crede.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #12
                        ok am cam inteles cum sta situatia, la asta ma cam gandeam si eu dar am zis cn stie poate se poate scapa prin specularea neatentiei "domnului politist"; am sa intreb si un avocat sa vad ce raspuns imi da si de acest raspuns va depinde achitarea sau contestarea contraventiei. Va multumesc celor care v-ati implicat in acest subiect si va doserc o seara placuta! ps: o sa imi cumpar o statie ca taximetristii)

                        Comment


                        • #13
                          Poti face contestatie pe motiv ca PV-ul nu a fost completat corect.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            Statia CB o sa fie cea mai utila investitie pentru masina ta, daca circuli mult isi scoate banii in primele 2-3 luni.
                            @darksid3 contestatie poti face la absolut orice proces verbal, si daca esti arestat (vinovat sau nu) poti face recurs... asta nu inseamna ca obligatoriu ai castig de cauza.
                            Last edited by vasile78; 13 November 2011, 22:42.

                            Comment


                            • #15
                              Eu mi-am scos Parleala cu statia CB la primul drum Bucuresti-PiatraNeamt-Bucuresti 26 radare mobile.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google