Contestare Amenda Radar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dar daca.....?

    Dar daca...mergeti...REGULAMENTAR?
    Hai ca se poate!

    PV-ul merita contestat pentru ca e gresit, dai de treaba sistemului si poate mai invata si domnii politisti sa-si faca treba ca lumea.
    Asta nu schimba faptul ca TU ai mers cu viteza in localitate dar daca scapi de amenda ar fi bine sa consideri intamplarea un avertisment si sa fii mai ponderat.
    Hai drum bun.

    Comment


    • #17
      Se omite un lucru: poate ca exista o masina cu numarul de inmatriculare gresit. Omul ala poate sa se trezeasca cu o amenda care nu-i a lui. Si o vede atunci cand isi plateste impozitul.

      Ca ai gresit, nu esti nici primul, nici ultimul... Mare filozofie. Cine greseste, plateste (daca nu-i american sau parlamentar). Dar eu m-as duce la politai si, cu el de mana, in birou la seful lui si i-as arata pv-ul completat gresit, desi avea toate datele ca sa-l faca asa cum trebuia. Am o cunostinta care a scapat asa de amenda. Nici nu a mai ajuns la tribunal. DAR, nu era radar.
      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

      Comment


      • #18
        eu am luat amenda tot pe viteza...am semnat procesul...am platit si dupa am vazut ca si mie mi-a gresit numarul in loc de kwo au scris kwq...nu am avut ce sa fac...sfatul meu pe viitor este sa numai semnati PV...am mai primit o amenda care nu are legatura cu circulatia...si nu am semnat PV...vreau sa va spun ca nu a venit nici in momentul asta acasa de 4 luni...

        Comment


        • #19
          din cate stiu eu, potrivit art. Art. 17 din OG 2/2001 (cadru legal in materia contraventiilor) doar lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal (din pacate nu am o varianta actualizata la indemana)

          practic, eroare privind nr. de inmatriculare nu constituie motiv de nulitate absoluta a pv de contraventie dar, wth, poti incerca ca nu ai nimic de pierdut, nici timp, nici bani. faci o cerere si o trimiti la judecatorie si ceri judecarea in lipsa

          insa, daca te-a prins radarul, tu conduceai si viteza e reala, sfatul meu este sa iti asumi fapta si sa platesti, you do the crime, you pay the time

          ca sfat, semnatura procesului verbal nu constituie recunoasterea faptei in instanta de judecata si nici motiv de atenuare sau agravare a faptei.

          Semnarea procesului verbal sau, dupa caz, refuzul semnarii are un singur efect...momentul de la care curge termenul de 48 de h pentru plata a jumatate din suma, astfel i) daca il semnezi, termenul de 48 h curge din acel moment, iar ii) daca nu il semnezi, inseamna ca nu iei la cunostiinta de el si le dai de munca - sunt obligati sa ti-l trimita prin posta si termenul de 48h curge de la momentul ridicarii recomandatei de la posta - asta daca il vei ridica vreodata - nu esti obligat; de asemenea, poti fi magar si sa nu il ridici niciodata, iar ei sunt obligati sa il afiseze bla bla.

          problema apare cand te duci sa platesti impozitul la casa (adresa din buletin); desi DITL-ul nu are temei legal, savarsind astfel un abuz, nu te lasa sa achiti impozitul daca nu iti lichidezi amenda; probleme poti avea si daca vrei sa vinzi imobilul...dar deja aici intram in detalii si nu cred ca te intereseaza...inca
          Last edited by johndoe; 17 November 2011, 23:50.

          Comment


          • #20
            In sfarsit, mai vad si eu un post coerent si fara trimiteri "in craci"! Bravo!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #21
              Din punctul meu de vedere sunt 2 aspecte in acest caz:
              1. S-a comis o incalcare a regulilor de circulatie si este normal sa platesti si nu sa te cramponezi cum ...ca un Garcea a gresit o litera in procesul verbal(punct).
              2. Daca cineva doreste sa arate ca mister Garcea are o problema cu scrisul si implicit are o problema cu a-si face datoria corect si coerent are varianta pe care a aratat-o si JREwing mai sus. Adica merge si da sefului lui Garcea la lecturare procesul verbal si poate cu putin noroc primeste decont de la cel care l-a intocmit!!!

              Comment


              • #22
                @Daniel 67:

                Punctul 1: este ok (adica daca ai depasit viteza permisa si ai fost prins de radar, platesti pur si simplu, chiar daca uneori este foarte dureros acest lucru).

                Punctul 2: aici se mai pune si problema neatentiei soferului, pe undeva si el a gresit un pic prin semnarea unui lucru inexact in legatura cu masina lui, eu in acest caz nu as face niciun demers.

                Comment


                • #23
                  Nu conteaza! Garcea trebuie sa scrie cu atentie un PV, nu e normal ca toate oalele sa se sparga in capul "contribuabilului". Pana la urma e vorba de un nr de inmatriculare nu de scrierea in limbaj de programare. Mai stiu cazuri de PV-uri cu trimiteri catre articole de Legea, eronate.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #24
                    Off-topic: caz concret in Timisoara, un cunoscut care a "omis" un cedeaza trecerea a luat amenda pentru depasire pe linie dubla continua. De bleg ce a fost, a platit si dupa aia a gandit...
                    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                    Comment


                    • #25
                      Caz concret .....am luat amenda de radar ...si legile din PV ...erau despre legea privind sistemul unitar pensii ....sau ceva de genu ! Nu am platit amenda ! Am vb cu un prieten "ORGAN" si mi-o zis sa nu o platesc !
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Daca ai semnat PV-ul, esti bun de plata, indiferent ce scrie acolo. Trebuia sa faci demersurile in Instanta, pentru anularea PV-ului pe motiv ca a fost completat gresit, etc.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by TM80MAT View Post
                          Caz concret .....am luat amenda de radar ...si legile din PV ...erau despre legea privind sistemul unitar pensii ...
                          Am impresia ca in aceasta poveste este vorba despre altceva.

                          Comment


                          • #28
                            Cu amenzile pentru depasirea vitezei legale treaba sta cam asa;
                            1-o platesti in 48 de ore sau
                            2-faci contestatie in termenul legal de 15 zile.
                            In acest ultim caz consultati Cap.VIII din Codul Rutier modificat,Cai de atac impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor art.118.si 120.
                            Abia atunci va hotarati daca faceti apel in instanta,altfel va angrenati intr-un proces inutil.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by TM80MAT View Post
                              Caz concret .....am luat amenda de radar ...si legile din PV ...erau despre legea privind sistemul unitar pensii ....sau ceva de genu ! Nu am platit amenda ! Am vb cu un prieten "ORGAN" si mi-o zis sa nu o platesc !
                              pretenu ala tau organ cred ca a facut misto de tine. Daca nu contesti PV ca sa il anulezi ai toate sansele sa te trezesti la impozit cu el . Neplatitul pentru ca asa ni se scoala noua sau ca ne consideram nevinovati nu te protejeaza de nimic . Daca pv n-a fost anulat , inseamna ca ai de plata .Ma indoiesc ca ala daca are cate un pic de habar ti-a sugerat asa cretinatate .

                              Originally posted by darksid3 View Post
                              Daca ai semnat PV-ul, esti bun de plata, indiferent ce scrie acolo. Trebuia sa faci demersurile in Instanta, pentru anularea PV-ului pe motiv ca a fost completat gresit, etc.Acu cine stie unde ai cautat tu articolul respectiv , ca bineinteles ca daca l-ai cautat in codul penal sau codul muncii n-aveai cum sa gasesti articolul referitor la circulatia pe drumurile publice.
                              Darkule , tu semnezi ca iei la cunostiinta nu ca esti si de acord cu ce scrie acolo . Iei doar la cunostiinta PV .
                              Last edited by Cristi_Xp; 19 November 2011, 17:44. Reason: Automerged Doublepost
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • #30
                                Semnarea de luat la cunostiinta, inseamna ca daca nu ai contestat PV-ul in 15 zile, te trezesti cu amenda la Financiar si tot va trebui platita, la asta m-am referit.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google