Contestare Amenda Radar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Si daca refuzi semnarea procesului verbal tot aia e...il primesti acasa prin posta si termenul legal de inaintare a contestatiei curge de la aceasta data.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #32
      Ca sa-l primesti prin posta, trebuie sa semnezi pentru recomandata.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #33
        La fel semnez si cand primasc o carte de la Readers digest;Semnez ca am primit acel ceva nu ca am luat la cunostinta;in acel proces verbal este specifcat clar ca se refuza semnatura la rubrica "am luat la cunostinta"
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          la o adica ti l poate lasa politistul si sa semneze un vecin pentru el sau sa iti faca proces verbal cu afisare si sa nu il intereseze nici macar daca l-ai primit sau nu )
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #35
            Art.27.din OUG 2/2001,prevede ca una din cele 2 posibilitati de comunicare a procesului verbal va fi posta cu confirmare de primire.
            Acest lucru presupune ca destinatarul sa semneze de primire.Daca destinatarul nu este gasit,posta pastreaza corespondenta 10 zile,dupa care trimite documentul la politie.
            In acest caz Politia se foloseste de cea de- a doua varianta;afisare la domiciliul contravenientului.operatiune cu care se fece un proces-verbal semnat de un martor.
            Asadar,sanse tot mai putine sa scapi...Si totusi sunt si niste portite,dar eu nu mi-am propus sa incurajez eludarea legilor.Asa ca daca ai gresit,platesti si macar nu te mai doare capul,daca scapi de reprosurile sotiei "ti-am spus sa mergi mai incet"
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #36
              In astfel de situatii o sotie intelegatoare nu-ti mai reproseaza nimic.

              Comment


              • #37
                In Romania nu se sting/radiaza din oficiul amenzile contraventionale primite indiferent de ce a scris organul in ele (ca s-a intemeiat pe o alta norma legala, ca nu a completat pv-ul cum scrie in ordonanta etc) - nu va bazati ce spune nea X.

                Singura institutie competenta in aceasta materie este instanta de judecata – daca te simti “nedraptatit” te adresezi judecatoriei in a carei raza a avut loc contraventia; se constata nulitatea procesului verbal de contraventie iar acea sentinta o tineti pana va duceti sa platiti impozitul (ca sa ii dati cu ea in cap functionarului de la ghiseu cand va spune ca aveti si o amenda de plata).

                Procesul verbal se comunica prin recomandata sau prin afisare in termen de maxim o luna de la data aplicarii sanctiunii sub sanctiunea prescriptiei tragerii la raspundere a contravenientului (este o sanctiune pentru pasivitatea organului)– teoretic, nu ar trebui sa mai platesti dupa aceasta data.

                Practic insa, asa cum am spus, acest lucru nu se constata din oficiu (adica nu te poti duce la DITL sa le spui: “nu am de ce sa platesc ca s-a prescris tragerea la raspundere”) ci tot prin instanta de judecata .

                In materia contraventiilor, faci ce faci si te lovesti de instanta de judecata; din pacate, la acest moment nu se poate face altfel.

                Comment


                • #38
                  In aceiasi tara de care vorbesta si colegul mai sus amenzile de circulatie se adauga la impozitul casei si se PRESCRIU dupa 5 ANI.
                  Si tot in aceiasi tara, prescrierea nu are nevoie neaparat de hotararea unei instante.Punct.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #39
                    1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
                    (2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
                    (3) In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod

                    Puteti sa nu semnati, daca nu semnati nu veti putea avea un exemplar al PV, acesta venind prin corespondenta.

                    Cine zice ca nu ridica recomandata cu PV de la posta, bla, bla, bla, il invit sa citeasca mai jos:

                    ART. 27
                    Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata se face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor.

                    Un PVCC poate fi anulat doar de catre o instanta judecatorasca, numai daca este contestat in termen.
                    Adica nu mergeti la seful agentului si ala da cu pixul o diagonala pe PV in toate exemplarele.


                    In cazul concret de aici, ca s-a trecut gresit in PV numarul de inmatriculare: consumi energie degeaba. Contesti, se ajunge in instanta si acolo judecatorul va cere sa vada pozele de la radar. Unde, sa vezi dracie, apare numarul tau corect si viteza.
                    Last edited by mr.K; 21 November 2011, 14:52.

                    Comment


                    • #40
                      In concluzie: ai comis-o...plateste!!!! De aceea am ajuns un popor de smecheri!! Cautam tot felul de tertipuri sa scapam de pedepsele bine meritate care survin faptului ca incalcam legea. Dar tot noi ne miram ca societatea in care traim este asa cum este!! Este ...asa cum o "producem" noi!!!

                      Comment


                      • #41
                        Nimanui nu-i pica bine o amenda. Ultima oara am luat o amenda acum un an, 6 puncte, ma-ntreaba: aveti obiectiuni? Zic: daca n-aveati si dovezi, aveam obiectiuni.
                        Am fost opriti in grup atunci, vreo 5 masini, care cu antene, care cu detectoare, degeaba. Masina cu radar intorsese brusc in drum, radarul era in stand-by, ne-a luat de la 1km distanta pe un palier cu limitare la 60 la ora.

                        Deci, mergeti prudent, degeaba ai antena daca drumul e pustiu din sens opus si n-ai pe cine intreba, sau radarul abia si-a facut aparitia.

                        Comment


                        • #42
                          Combate bine musiu Daniel...care va sa zica daca e sa platim , platim,da cui?
                          Last edited by IancuMIC; 21 November 2011, 15:32.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #43
                            Si totusi sunt si niste portite,dar eu nu mi-am propus sa incurajez eludarea legilor.
                            @Iancu.
                            Daca tot ai zis......zi pana la capat. Daca nu, o s-o consider doar ca pe o lauda.

                            PS: Nu ma refer la spaga.
                            Last edited by mr.K; 21 November 2011, 15:33.

                            Comment


                            • #44
                              @mr.k
                              Eu nu m-am laudat ca am inventat eu aceste portite,ele exista pur si simplu.
                              Am spus ca nu sunt pro eludarea legilor,dar daca onoarea e in joc atunci la ...demonstratie fratilor.
                              Vezi ca iti trimit in privat adresa site-ului;daca mint sa ma stuchi in ochi in piata publica.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #45
                                Iancu, nu pot zice decat ca m-asteptam la mai mult, decat parerile vreunul blogger. Portitele alea sunt tot din OUG 2/2001, pe care colegul johndoe a avut amabilitatea sa ti-o expuna destul de clar.

                                Un sfat: nu te scarpina inutil daca nu te mananca. Ca te iriti si te va manca dupa aia.

                                Asta mi-a placut, ca si comment: Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog” – fals si uz de fals -> 7 ani inchisoare cu suspendare.

                                Ma rog, radarele fixe nu mai sunt de actualitate, dar e amuzant.
                                Last edited by mr.K; 21 November 2011, 16:02.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google