Contestare Amenda Radar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by CeDeBe-L View Post
    Va multumesc foarte mult pentru parerile voastre.
    In urma celor scrise de mine la postul 16, a celor scrise de voi, si a consultarii cu un prieten (si un coleg de-al lui) de la " Biroul Permise"...am rezolvat problema cum am considerat eu mai corect si civilizat. Am platit amenda in 48 ore.
    Cele mai multe detalii le-am aflat de la Permise:
    - puteam contesta si eu (fara avocat) PV-ul, la Judecatorie, problema fiind ca era de umblat si prezentat de 2-3 ori pe la tribunal. Timp pierdut si nervi.
    - castigam fara nici o problema, PV-ul fiind intocmit cu greseli (poate intentionate).
    - fapta totusi exista si ar trebui sa imi fie invatatura de minte.
    Concluziile mele:
    Intamplarea mea poate ramane ca un exemplu de PV intocmit gresit iar in situatia in care aveti o problema si va considerati nedreptatit va puteti lega de asemenea aspecte.
    Daca totusi amenda e luata "pe bune", pe merit, cum a fost si in cazul meu, nu e nici o nedreptate... asumati-va greseala si trageti invatamintele.
    In ultima vreme cam incepusem si eu, luat de val, sa ma "adaptez" traficului stil indian din Braila. Si greseam facand asta.
    Va doresc drumuri bune fara incidente si fara "vitejii".

    Ai depasit viteza maxima legala. Nu se anula nimic si nu castigai nimic in fata instantei.
    Indiferent ca era PV-ul cu greseli, problema a ramas aceeasi: depasirea vitezei legale.
    Si da, ai procedat ca un om cu scaun la cap. Respectele mele!

    Comment


    • #77
      In justitie verdictul depinde foarte mult de felul cum ataci problema.
      Atacarea PVCC-ului pe fond ar fi dus clar la neadmiterea plangerii mai ales ca, contravenientul nu a consemnat nimic la rubrica "Alte mentiuni" si a spus ca "nu are obiectiuni" ceea ce conteaza foarte mult pentru judecator in luarea verdictului, insa, daca PVCC-ul ar fi fost atacat sub aspect procedural atunci acesta ar fi devenit nul si nu s-ar mai fi executat ceea ce scrie acolo.


      Procesul-verbal devine nul in urmatoarele situatii:

      lipsa numelui si calitatii agentului constatator, precum si a semnaturii acestuia
      lipsa numelui si prenumelui contravenientului
      neindicarea sau descrierea confuza a faptei savarsite de contravenient, precum si data la care a fost savarsita
      descrierea vaga a faptei contraventionale sau copierea textului sanctionator
      incheierea procesului-verbal in absenta contravenientului (aceasta situatie este valabila in cazul in care contravenientul isi exprima refuzul expres sau tacit)
      Asumarea si invatarea din greseli se poate face si fara a plati o anumita amenda, asta ca sa vada si sefii domnilor agenti care este nivelul de pregatire al subalternilor din teren, cel care a gresit acum a mai facut-o si o va mai face daca nu se ia atitudine in acest sens - asta ca sa fim morali pana la capat.

      Nu sunt de acord cu atacarea gratuita a unui PVCC pentru a castiga timp sau mai stiu eu ce alte motive.
      Last edited by Cromatic; 21 July 2013, 13:07.

      Comment


      • #78
        eu am patit cu "organul legii" de 2x aceasi chestie: prima data am fost oprit in Sibiu de radar si mi s-a comunicat ca aveam 72km/h; eu am negat si am zis ca nu era adevarat, stiind sigur ca nu aveam, poate pe ceas aveam ceva de genul 62...a mers domnul la masina si dupa 10 min s-a intors cu actele mele si a zis ca am avut noroc ca in acel moment se resetase camera...daca puneam botu luam amenda sau probabil astepta ceva...a 2-a oara m-au oprit la trecere de pieton pt neacordare de prioritate si nestiind sigur ca e adevarat am contestat, pt a vedea imaginile; la primul termen au depus DVD cu imagini si stupoare...DVD-ul e gol; astept cu interes urmatorul termen.ce sa fie incompetenta sau tupeu jegos?

        Comment


        • #79
          Ce s-a consemnat la rubrica "Alte mentiuni" din PVCC?
          Pietonii se aflau pe sensul tau de mers?(probabil de aici vine nesiguranta ta).

          Comment


          • #80
            Originally posted by CeDeBe-L View Post
            - fapta totusi exista si ar trebui sa imi fie invatatura de minte.
            Daca totusi amenda e luata "pe bune", pe merit, cum a fost si in cazul meu, nu e nici o nedreptate... asumati-va greseala si trageti invatamintele.
            In ultima vreme cam incepusem si eu, luat de val, sa ma "adaptez" traficului stil indian din Braila. Si greseam facand asta.
            Faptul ca a gresit si politistul la intocmirea procesului verbal, nu face ca greseala ta sa fie mai mica. Din partea mea, RESPECT, pentru modul cum ai inteles sa-ti asumi greseala. Lectie, pentru cine vrea sa invete.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #81
              Buna ziua stimati colegi. Am o situatie mai aparte si poate unii dintre voi au cunostiinta de asa ceva sa imi dea o idee despre ce se poate face. Pe scurt mi-a fost suspendat carnetul pentru 90 zile, am facut cerer de reducere la 30 si sa aprobat (dupa ce am dat examenul ), cand am fost sa imi iau permisul stupoare mai am o suspendare pe inca 120 de luni incepand cu data cand prima suspendare se termina. Toate astea intamplandu-se zilele astea. Cand am intrebat despre suspendarea de 120 de zile mi sa zis ca e din cauza unei contestatii pe care am depus-o din cauza unui incident de depasire de viteaza inregistrat la sf lui feb. 2009 in jud suceava de unui din celebrele radare fixe. As dori sa aflu dac apot sa contest aceasta suspendare si daca pot sa am o cauza de castig, atat timp cat , din cate am citit radarele respective au fost desfiintate dupa o luna de la data cand am fost inregistrat. Multumesc

              Comment


              • #82
                @pantera: nu ai cum, pt ca deja ai pierdut.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by Cromatic View Post
                  Ce s-a consemnat la rubrica "Alte mentiuni" din PVCC?
                  Pietonii se aflau pe sensul tau de mers?(probabil de aici vine nesiguranta ta).
                  presupusii pietoni erau pe sensul meu si ce am uitat sa zic este ca pe acea parte e statie de autobuz, din care chiar plecase autobuzul. totul este inainte de un giratoriu, viteza nu aveam si autobuzul iesise din refugiu pe banda 1 obturand orice vizibilitate a trotuarului.

                  Comment


                  • #84
                    In aprilie 2011 am primit o amenda in jur de 250-300 lei pentru depasirea vitezei regulamentare cu 22 km/h (72 in loc de 50).
                    Politistul imi spune ca am avut viteza mai mare dar ca imi trece doar atat in procesul-verbal.
                    Eu nu am semnat procesul-verbal si am plecat de la fata locului fara nici-o hartie de la ei.
                    Ma asteptam sa primesc amenda prin posta sau curier si sa semnez de primire.
                    Nu am primit nimic dar la taxe si impozite figurez cu amenda care am primit-o atunci.
                    Cum puteam platii o amenda fara nici-un document care sa fie semnat de mine?
                    Pot contesta in vreun fel aceasta amenda?
                    "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by mmkelemen View Post
                      In aprilie 2011 am primit o amenda in jur de 250-300 lei pentru depasirea vitezei regulamentare cu 22 km/h (72 in loc de 50).
                      Politistul imi spune ca am avut viteza mai mare dar ca imi trece doar atat in procesul-verbal.
                      Eu nu am semnat procesul-verbal si am plecat de la fata locului fara nici-o hartie de la ei.
                      Ma asteptam sa primesc amenda prin posta sau curier si sa semnez de primire.
                      Nu am primit nimic dar la taxe si impozite figurez cu amenda care am primit-o atunci.
                      Cum puteam platii o amenda fara nici-un document care sa fie semnat de mine?
                      Pot contesta in vreun fel aceasta amenda?
                      Amenda se contesta in 15 zile de la data primiri daca tu atunci nu ai semnat procesul verbal ei ti l rimit prin curier rapid cu data receptiei pe plic cand ti l da si de atunci se aplica reula celor 15 zile. Daca tu figurezi al fisc cu ea nu ai cum sa mai faci contestatie

                      Comment


                      • #86
                        Ma asteptam sa primesc amenda prin posta sau curier si sa semnez de primire.
                        Posibil sa-ti fi facut afisarea PVCC la domiciliu.

                        Comment


                        • #87
                          Ti-a falsificat cineva semnatura... Tara de cacao
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by mr.K View Post
                            Posibil sa-ti fi facut afisarea PVCC la domiciliu.
                            Scuze, nu stiu ce inseamna "PVCC"...
                            "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                            Comment


                            • #89
                              PVCC=proces verbal de constatare a contraventiei

                              Comment


                              • #90
                                Inseamna ca ti s-a lipit pe usa, PV-ul, si undeva a semnat un martor ca s-a intamplat asta. Mai repede, cred ca ti s-a falsificat semnatura (cum ca ai luat la cunostinta), lucru des intalnit.

                                Ai putea sa deschizi un proces penal pentru fals in inscrisuri oficiale, dar va trebui sa platesti expertiza grafologica, insa, fiind proces penal, poti cere daune fara numar, fara sa platesti taxa de timbru.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google