Contra Ruginei.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Contra Ruginei.

    Salutare,

    Deschis acest thread cu scopul de a afla denumirile mai multor gruduri anticorozice pentru caroseriile auto. Recomanda cineva de la policolor?
    In poza am panoul spate stanga pe colt lovit de la un eveniment mai vechi (poza este si ea veche) de atunci a fost reparata de "doreii" din service, a ruginit la loc, si vreau sa ma apuc sa o curat cu mana mea, O sa iau o perie de sarma pt flex/ bormasina, grund (nu stiu care)+ dupa aplicare spray zinc, si sa zic o terosonare a intregului panou spate. Zilele trecute am descoperit sub stopul stanga (intre stop si bara) o fisura in tabla acolo, care trebuie si aia "astupata", cum procedez? Polizez pana la tabla, grund si chit iar grund si vopsea? O carpim O carpim, pana luam alta)
    Attached Files
    My turbo lag, give your MPI, a chance

  • #2
    Exista un grund special se numeste Protecta 3 in 1. Se aplica direct pe rugina fara a o indeparta, cei drept nu e la spray dar acolo nu se vede. Iti garantez ca nu o sa mai apara in acel loc rugina. O cutie de 500g este undeva la 25-30 de lei, dar efectul e pe masura. Sper sa iti fie de folos informatiile.
    Numai bine
    MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

    Logan din Bicaz (Neamt)

    Comment


    • #3
      Interesant. Si pe unde am gasi acest produs? Bucuresti?, mi-e cam greu sa cred ca se aplica peste rugina, direct, doarece (parerea mea) se va dezvolta in continuare rugina sub vopseaua aia, sau ce o fi...
      Eventual poti pune o poza cu produsul in sine?
      De asta zici http://arhitectural.policolor.ro/ro/...rotecta-3-in-1 ? Nu este pentru domeniul auto..
      Last edited by andrei_mircea; 24 May 2013, 02:00.
      My turbo lag, give your MPI, a chance

      Comment


      • #4
        Da aceasta este cutia. Unde poti gasi? La un magazin de piese auto dar Protecta sa fie, mai sunt si alte porcarii care nu sunt cine stie ce, de asta pretul e asa, Ultima data cand am luat era undeva la 28 de lei cutia. Eu am vopsit pana si acoperisul la casa de la tara cu asa ceva anul trecut si nu am stat sa curat sau sa dau rugina jos, dar daca ai indoieli ai putea sa o cureti putin macar in mare.
        Numai bine.
        MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

        Logan din Bicaz (Neamt)

        Comment


        • #5
          Uite ceva bun si ieftin
          Captain of the black pearl

          Comment


          • #6
            sincer nu da banii pe protecta... am incercat eu si nu are nici un efect.

            Comment


            • #7
              cred ca ai dat pe suprafata murdara, normal sa nu tina daca dai pe suprafata prafuita muradara. Sterge suprafata sa fie cat de cat curata, apoi aplica si apoi vezi rezultatele.
              MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

              Logan din Bicaz (Neamt)

              Comment


              • #8
                Daca ar exista ceva care sa transforme definitiv rugina in alt compus inoxidabil, detinatorii patentului pentru acel produs s-ar imbogati.

                Ce exista acum pe piata de obicei curata rugina si atat. Portiunea unde a aprut rugina e condamnata sa rugineasca in viitor iarasi.

                Ma rog, cine crede in substante minune care elimina total rugina se pot inscrie in clubul celor ce cred in lotiunile care fac parul sa creasca din nou la un chelbos.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by mr.K View Post
                  Daca ar exista ceva care sa transforme definitiv rugina in alt compus inoxidabil, detinatorii patentului pentru acel produs s-ar imbogati.
                  Acidul fosforic?
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • #10
                    Pai substante folosite ca decapant sunt mai multe.

                    Dar care sa elimine posibilitatea reaparitiei ruginii total din zona respectiva, nu am auzit.

                    Cautam eu odata ceva despre eliminarea ruginii si am gasit asta:

                    In articolul "<N.090696.183321.48@rtd2-16.worldaccess.nl>" un domn Roland P. Bezemer ne scrie asa:


                    Cum indepartez rugina?

                    Depinde de pe ce si cata. Daca materialul este foarte ruginit metodele fizice (sablare) ar fi probabil cele mai potrivite. Metodele chimice pe fier folosesc in general ca element principal acidul fosforic iar concentratia acestuia depinde de posibilitatea de a spala "tratamentul".

                    Pentru a indeparta rugina de suprafata, fara spalarea ulterioara a solutiei, 15% H3PO4 + 4% nC4OH + <0.1% H2SO4 este o combinatie folosita. Daca insa solutia poate fi spalata 33% H3PO4 + 2% nC4OH este de preferat.

                    Ce este nC4OH ?

                    alcool n-butilic. credeam ca e o notatie cunoscuta ...

                    A incercat cineva solutia, si daca da este eficienta?

                    O folosesc in mod obisnuit pentru a curata fier si otel. De exemplu pentru pile vechi si ruginite (pile din cele pt atelier nu celalalt tip, deshii daca stau sa ma gandesc ...) le scufund scurt in acid clorhidric (1:1) pt a le curata si ascutii, le clatesc imediart cu apa si apoi folosesc solutia de mai sus pt a adauga o protectie care incetineshte aparitia ruginei.
                    Dar n-am folosit.
                    Last edited by mr.K; 24 May 2013, 13:14.

                    Comment


                    • #11
                      Ala transforma rugina in produs inert. cat de bine protejezi otelul din jur de apa e alta problema.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #12
                        Feruginolul de la policolor este foarte bun.Testat personal.Decapeaza si fosfateaza spurafata ruginita.Se freaca cu perii sau cu panza,se aplica,iar se freaca suprafata.Dupa ce nu mai sunt urme se spala cu apa,se aplica filler,amorsa si diverse produse pentru terosonat.Dupa uscarea terosonului suprafat se vopseste.In cavitati si in zonele invizibile se aplica ceara .Nu va mai aparea rugina cat timp va tine masina sau pana cand va fi lovita din noua

                        Comment


                        • #13
                          Daca rugina a perforat tabla, nu cred in ruptul capului ca dupa tratarea cu orice produs ce contine acid fosforic, rugina nu va aparea.
                          Poate functioneaza in cazurile cand rugina e in strat superficial.
                          Dupa cum spuneti voi, Dacia nu ar avea decat sa stearga caroseria inainte de vopsire cu o solutie de genul asta si panarama asta de tabla de la Logan ar ramane intacta pana la adanci batraneti.

                          Oice solutie de genul asta va ofera un ragaz. Apoi o veti lua de la capat.

                          Comment


                          • #14
                            tabla vospita ramane intacta daca a fost curata inainte de vopsire. Tabla gaurita se peticeste, nu o tratezi cu nimic.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #15
                              In cazul meu s-a polizat zona lovita (asa zicea thinichigiu), grund, si vopsea. Este rugina superficiala, NU am tabla strapunsa de rugina inca...
                              Cred ca voi cauta un atelier si voi sabla zona respectiva. Va multumesc pentru sfaturi si ajutor!
                              My turbo lag, give your MPI, a chance

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google