Cost Revizie Logan 2, 0.9 Tce +Easy-r

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cost Revizie Logan 2, 0.9 Tce +Easy-r

    Pentru cei care doresc sa afle costul primei revizii pentru Logan 2, 0.9 Tce cu Easy-r, va spun ca aceasta este între 700 - 750 lei (include piesele de schimb specifice primei revizii plus manopera). Service-ul este unul agreat Dacia și accepta și piesele clientului, care trebuiesc sa fie de origine. De asemenea, venind cu piesele tale ești nevoit sa completezi o declarație la service. Mulți kilometri fără probleme și sper ca aceste informații vor fi utile celor care se apropie de "primul an sau prima revizie la numărul de km".

  • #2
    Destul de scump. La mine la Logan 2 tce 0.9 fr easy - r costul primei revizii nu a depasit 450 RON acum un an, cu toate piesele lor, ulei si filtre, inclusiv manopera.

    Revizia a fost facuta chiar în reprezentanta dacia.
    Last edited by 77sky; 6 May 2018, 20:58. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #3
      Emilnasu, ce scrie în acea declarație?
      Că venind cu piesele tale (de origine) îți asumi aia, aia și ailaltă în caz de doamne ferește?

      E o declarație gen alea de la spital înainte de o operație mai complicată - așa?
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • #4
        @emilnasu , daca duci piesele tale (de origine)costul scade la jumatate.Pe mine la 20kkm m-a costat in jur de 330 lei.Declaratia aia este doar o formalitate, dar este bine sa nu ai probleme grave la motor ulterior reviziei si care s-ar putea pune pe seama uleiului folosit(putin probabil)

        Comment


        • #5
          Aurbrz, stai să vedem ce l-a pus să semneze, că tare-mi e că este ce cred eu...
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • #6
            Catalin S, eu am semnat declaratia aia, ca altfel n-as fi scris p-aicea.Acum nu pot sa-ti reproduc motamo ce scria in ea, dar in esenta daca apar probleme grave la motor si in urma unei expertize tehnice se dovedeste ca acestea se datoreaza calitatii slabe a pieselor aduse de propietar, atunci se pierde garantia.

            Comment


            • #7
              Altfel spus deși aduci piese de origine cu factură, implicit cumpărate din altă parte, serviceul care le montează nu răspunde de eventuale defecțiuni?
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • #8
                Catalin S. hai sa te lamuresc, si eu am facut la fel. Am facut reviziile cu piesele de acasa ( in cazul meu toate filtrele si uleiul de la altex ).
                Am semnat o declaratie pe propria raspundere care spune fix asa: " Clientul intelege riscul folosirii de piese contrafacute si riscurile la care se supune in cazul folosirii acestor piese )
                Service'ul nu are de unde sa stie si nici tu nu ai de unde sa stii daca piesele respective chiar sunt originale ( de ORIUNDE le-ai lua ). Degeaba ai cod de RENAULT pe cutii si te dai cu fundu de pamant ca sunt originale. NU ai de unde sa stii, service'ul in schimb garanteaza 100% ca piesele montate de ei sunt de ORIGINE, ei atat pot sa garanteze...
                In caz de probleme, Doamne fereste... Nu stiu ce se va intampla, dar ma gandesc ca scandalul va fi imens

                Comment


                • #9
                  Pe de altă parte, de fiecare dată când am mers cu mașinile în service, am pus piesele lor, deși mulți spuneau că puteam aduce bine-merci piesele de acasă. Mă irită un pic, ce-i drept, faptul că nu își asumă nimic, dar am înțeles ideea, no problem.

                  Mulțumesc!
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • #10
                    Salutare!
                    Putin pe langa, eu am schimbat distributia la 1.2 in reprezentanta cupiese luate separat. Nu am dat nici un fel de declaratie, in shimb au mentionat pe factura"piesele clientului". Adica au dat garantie pe manopera si au recomandat sa pastrez factura de la piese.
                    Mi-au zis ca nu au fost probleme in astfel de situatii, dar si furnirul de piese este unul de incredere.
                    Am iesit foarte bine la pret manopera schimb kit distributie si accesorii undeva la 200 ron, fara pompa)..si m-a chemat si mecanicul langa el sa imi arate tot ce face, desigur am fost "atent" cu el.

                    Comment


                    • #11
                      De ce trebuie sa fiti atenti cu mecanicul? Nu platiti manopera?
                      Nu ne mai schimbam si noi odata? Doctori, asistente, mecanici, functionari...

                      Comment


                      • #12
                        Păi stai așa, că doar la personalul medical a mărit salariile, nu și la mecanicii auto care stau pe minim pe economie.

                        *ironic, desigur
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • #13
                          "atent" probabil in sensul ca i-a dat un suc acolo, la mine in oras in service daca le arati bani fug de ei ca de sarpe ... Dar acolo un suc eu zic ca e de bun simt ...

                          Comment


                          • #14
                            Da, de un suc..ideea e ca mi-au facturat doar manopera la kitul de distributie si mecanicul, din bun simt, mi-a schimbat si kitul de accesorii..

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by GuGu21 View Post
                              la mine in oras in service daca le arati bani fug de ei ca de sarpe ...
                              Buna asta , hai ca am ras cu pofta.Da ce intra dna-ul pe ei ? Eu inca n-am vazut om la Romanica care sa fuga de bani

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google