Credit vs Leasing pentru Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Credit vs Leasing pentru Logan

    Salutare!
    M-am gandit si eu sa intru in clubul posesorilor de Logan si ca toti oamenii am nevoie de sfaturi . Asadar vreau sa achizitionez un logan laureat 1.5dci de 85 cp cu avans 10% pe o perioada de 6 ani, pret 10115 euro (rata as vrea sa fie undeva pe la 700 ron/luna cu tot cu casco). Probleme am la alegerea finantarii pentru ca nu stiu cum e mai avantajos. Din ce am calculat as iesi mai ieftin pe luna cu leasing, dar sa nu fie alte comisioane ascunse. Cine are cunostinta in cauza si poate sa-mi ofere niste informatii mai precise legate de rate si toate taxele ce se impun. Va multumesc!

  • #2
    Depinde de ce banca alegi sau firma de leasing!Avantajul unui credit e ca TU vei fi proprietarul pe cand la leasing EI sunt proprietari!Acum leasing-ul s-a scumpit substantial...si creditele in lei dar parca nu asa de mult!La leasing vei avea RCA mai scump...plus ca eventuale amenzi de circulatie (primite prin posta de proprietar) trimise la Leasing iti vor veni tie plus TVA (o tampenie)!Avantajul ar fi ceva mai putine acte!Sa sti ca sunt multe banci care au mai imblanzit modul de creditare...acte minime, raspuns rapid!Eu zic ca cel mai bine e sa folosesti net-ul si sa te interesezi personal!

    PS: Iti recomand Volskbank
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      eu am credit la brd facut..credit auto..si pana nu achit toata masina nu`s eu proprietarul ci banca...o tampenie...la leasing nu stiu cum e ca nu m`am interesat

      Comment


      • #4
        nu sunt multe acte deloc la un credit auto. trebe o adeverinta de la serviciu, copie dupa cartea de munca, buletinul.... si cam atat!
        cum nu esti tu proprietar? ce scrie in acte? numele tau, adresa ta cumva? la leasing si in acte e firma proprietara.
        oricum, la credit auto, ca si la leasing, nu poti vinde masina. da, nici eu nu inteleg asta la creditul auto, ca la urma-urmei, e pe numele tau, tu tre sa platesti rata ... eu cred ca s-au gandit la o faza de genu`: vine romanu, ia credit auto pe 10 ani cu dobanda mai mica decat la credit de nevoi personale, vinde apoi masina, continua sa plateasca ratele si cu banii luati pe masina face ce vrea el. deci asta e o metoda de aparare a bancii, contra celor care au nevoie de bani cu dobanda mai mica si nu stiu cum sa faca!
        ps: asta e o parere personala, in realitate nu stiu daca e asa... dar inclin sa cred ca da...
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • #5
          nu pot vinde masina daca o am pe credit la brd????

          Comment


          • #6
            noup.
            daca e credit auto, nu o poti vinde (vezi ce am zis mai sus); bineinteles, dupa ce achiti creditul da, o poti vinde, dar pana atunci nu. sau o poti vinde inainte, te intelegi cu omu`, iei banii, te duci si o achiti si apoi o radiezi... dar cred ca iesi in pierdere...
            daca vrei sa o iei in rate si sa o vinzi peste cativa ani, ia un credit de nevoi personale, DAR dobanda e mult mai mare si te ajunge o rata lunara la fel ca la creditul auto+casco, numai ca tu nu vei avea casco in rata, va trebui s aplatesti separat (daca vei voi) ...
            asta e naspa cand nu ai banii... nu ai prea multe optiuni, si nici lucruri in favoarea ta....
            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

            Comment


            • #7
              nu stiam asta!

              Comment


              • #8
                "sapa" intai si vezi ce optiuni ai la banci, la firme de leasing....
                bafta in alegere, sa ne spui si noua pt ce ai optat! ;)
                1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                Comment


                • #9
                  nu o pot vinde pana nu o achit toata..cica e masina bancii..cum dracu vine asta nu inteleg...in fine..proprietar eu da` in acelasi timp si banca...whatever

                  Comment


                  • #10
                    s-a scumpit si leasingul tare...nu stiu daca mai este un avantaj asa mare fata de credit...da' a crescut si euroiul ca-n basme...intr-o luna cat intr-un an...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by andrrei_ro View Post
                      nu o pot vinde pana nu o achit toata..cica e masina bancii..cum dracu vine asta nu inteleg...in fine..proprietar eu da` in acelasi timp si banca...whatever
                      Nu e masina bancii....in momentul in care ti-au acordat creditul, tu garantezi cu masina!Cat timp este inscrisa in sistemul asta de garantie nu o poti vinde!Doar la leasing NU ESTI TU proprietar ci firma!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        am inteles...multam de lamuriri

                        Comment


                        • #13
                          Credit in ron . Am scris la sectiunea Financiar sau la Leasing parca la greu despre diferente si avantaje - dezavantaje despre leasing - credit .
                          B -X X - DDF x 2

                          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc mult pentru lamuriri. Cred ca pana la urma tot leasing fac pentru ca se poate plati la sfarsit tva-ul, deci o rata mai mica. Deocamdata ma mai interesez si va tin la curent dc gasesc oferte bune. Am observat ca prin credite cel de la brd e ok avand DAE cred undeva pe la 10,10%(calculati pe conso, nu sunt toate bancile dar sunt destule pt a va face o idee). Oricum eu vreau sa-mi cumpar masina in 2 luni asa ca am timp sa ma interesez mai bine. Sa ne auzim numai de bine.

                            Comment


                            • #15
                              In realitate DAE e mai mare sa sti...intereseaza-te si in functie de sucursala...o sa ai niste surprize ;)
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google