Credit vs Leasing pentru Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Evident k e mai bun creditul auto in lei cu dobanda fixa

    Comment


    • #17
      cum se calculeaza casco?

      Stie cineva care e formula de calcul la asig casco pe care ti-o face banca?(brd) m-ar interesa sa stiu cit mai exact ce bani dau in total intr-o luna cu tot cu rata. multumesc!

      abs+ 1.4 mpi a/c alb glace

      Comment


      • #18
        Intra pe omniasig.ro si fa acolo calculul.
        dar iti spun si de la banca cand te interesezi de credit exact cat costa.
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • #19
          Creditu auto BRD asa am si eu
          nr de tm nu de B(leasing or something)
          sigpic

          Comment


          • #20
            Parerea mea e ca este mai rentabil un credit auto cu dobanda fixa in lei .
            Eu am luat credit auto de la BRD (8750 euro) pe o perioada de 6 ani , avans 0 şi platesc lunar 680 RON cu tot cu CASCO ) din care 600 rata pt auto si 80 CASCO. Comisionul pentru dosar la banca a fost de 800 Ron . Vreau sa mentionez că valoarea asigurata CASCO scade anual , de ex, anul viitor rata lunară va fi 670.
            Spre deosebire de leasing (unde platesti la urma valoarea reziduala a masinii) la creditul auto ai o rata lunara fixa pe o perioada definită şi esti proprietarul de drept al maşinii.
            În concluzie părerea mea este să iei un credit auto de la ce banca doreşti pentru ca leasingul nu este rentabil .
            Last edited by daniberila; 3 April 2008, 02:55. Reason: greseala

            Comment


            • #21
              Pai la leasing nu scade asigurarea CASCO in fiecare an? Am sunat la dealer si mi-a spus ca se va recalcula rata incluzand o asigurare casco diminuata in caz ca nu sunt accidente, asta la RCI Leasing, poate sa ne spuna cineva concret care are luat logan in leasing.

              Comment


              • #22
                Ba da se calculeaza in fiecare an si la leasing si la orice forma de cumparare. Chestia este ca la Leasing rata de CASCO este calculata pentru persoane juridice si este mai mare decat la credit auto sau cumparare cache unde este calculata pentru persoane fizice(a explicat si SoNyKeL).
                Fac si eu o precizare nici creditul auto nu este chiar batut in cuie. Daca dl Isarescu a avut o noapte grea si se trezeste nervos poate sa mareasca dobanda de referinta si creste rata si la aceast forma de finantare.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #23
                  Da!Poate sa mareasca dobanda la creditul deja facut...depinde pe ce perioada e facut!Cam in jur de 5-10-20 lei/luna creste...mai mult nu!Oricum...calculat la numarul de luni ramase pana la achitarea creditului...e ceva!Depinde de situatie!
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #24
                    Parerea mea strict personala e ca nu se merita sa faci un credit sau leasing la unlogan ... loganul are un pret + dobanzile platesti cu o mie 2 chiar peste valuarea lui si sincer nu cred ca isi va mai merita banii ... lisa fondurilor e alta poveste ... am vorbit strict din prisma valorii loganului alaturat dobanzilor
                    sigpicMy ride

                    Comment


                    • #25
                      Cu cat masina e mai scumpa cu atat creste si valoarea dobanzii!Merita sa dai pe o masina 24.000 euro si sa ajungi la 30.000???????Poate si mai mult?Merita sa dai 24.000 euro pe masina cu banul jos?In conditiile in care e un soc financiar destul de mare....avand alternativa sa dai 4.000 euro avans la leasing sau credit si ceilalti 20.000 sa-i rulezi si sa-i inmultesti?Am dat doar un exemplu!Masina, oricum ar fi, e o investitie proasta deci e de preferat achizitionare leasing/credit chiar daca la final valoarea achizitiei e mai mare!Oricum ar fi te folosesti de ea in conditiile in care nu e inca achitata complet!De aceea sunt persoane foarte bogate care isi iau masini pe leasing sau credit...restul banilor fiind rulati si avand posibilitatea de a-i face sa produca alti bani!Pierde 6000 euro dobanda....dar castiga 30.000-40.000 euro pe partea cealalta!Asta e criteriul obiectiv!In final fiecare stie ce-i mai bine pt. el!
                      Last edited by darksid3; 3 April 2008, 13:05.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #26
                        Subscriu la ce ai spus. ba mai mult, vreau sa adaug faptul ca, la un credit pe 7 ani de exemplu, banii se devalorizeaza o data cu trecerea timpului iar rata la banca poate sa devina egala cu orice factura. nu merita sa faci un efort financiar sa cumperi masina cu banii jos, nici macar sa te grabesti sa o achiti cat mai repede. doar daca ai prea multi, iar in cazul asta, nu iti mai ei logan.ca un exemplu; eu mi-am luat masina acum aprox 10 luni, cu o rata de 4.950.000 cu tot cu comision bancar, casco, etc. acum aceeasi masina, la aceeasi valoare, e aprox. 6.400.000, pe 10 ani. banii ii dau putin cate putin, deci nu e mare lucru. dar 9500 de euro de unde ii scoteam?
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • #27
                          Parerea mea e sa nu te grabesti foarte tare si sa studiezi mai multe oferte atat in lei cat si in euro (pentru care nu cred ca o sa fie fluctuatii atat de mari incat sa te bage la sapa de lemn). Evident toate ofertele pe care le obtii trebuiesc comparate in functie de costurile finale, respectiv DAE.
                          It's nice to be important but it's more important to be nice!

                          Comment


                          • #28
                            Eu am luato prin credit auto,am studiat ofertele mai multor banci,DAE,dobinzi,etc si apoi am facut comparatie credit/leasing si am optat pt credit auto,mi sa parut cel mai ok pt mine,si + am nrle de TM nu de B (leasing)
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Si eu tot credit am facut.Dupa ce am colindat 6 banci si 3 societati de leasing m-am oprit la creditul auto in lei cu dobanda fixa.Mi s-a parut mai avantajos decat la leasing,in plus poti sa o vinzi daca vrei ceea ce la leasing nu se poate decat doar cedare de leasing ceea ce e complicat.Cartea de identitate e la mine, deci pot sa o vand cu conditia sa achit tot creditul dupa care banca o scoate de sub gaj.Dar cel mai bine fiecare alege ce crede ca e mai bine pentru el.
                              = ABS Plus 1.6 Mpi =

                              Comment


                              • #30
                                N-am stat sa citesc ce scrie de aici , desi topicu e total aiurea ca mai exista un topic asemanator facut de mine parca acum juma de an , in fine...
                                eu tot credit auto in lei la brd zic , leasingu e bun doar ptr firme...

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google