Credit vs Leasing pentru Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu ai vazut ca la postul meu ca te-am dat drept autor de drept.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #32
      Da corect rocri... bine era vorba de RCA ca pe langa ca majortiatea iti baga pe gat un tarif dala nesimtit il mai si platesti ca tarif de persoana juridica , si cel mai important lucru nu e masina ta...
      Asa cu banca am toate actele acasa , ambele chei acasa daca intarzii o saptamana cu rata stiu ca nu ma trezesc cu platforma in fata blocului sau alte suprize ...

      sigpic

      Comment


      • #33
        Daca o masina este cumparata pe credit,"proprietarul"(adica cel care este trecut in talon) poate sa fie altul decat cel care plateste ratele?(cel care este trecut in contract?)

        Comment


        • #34
          Cel mai avantajos e leasingul (si la BRD chiar) . Daca aveti incredere in Leu (la deprecierea leului fata de euro) faceti leasing, dobanda nu se compara, defapt asta vrem, sa platim cat mai putin rata, nu?
          Bagati-va pe ''calculator'' rate si faceti o simulare, plus ca la comidionul pt. credit in lei e mult!!! mai mare

          PS: eu (ca si altii) as spune ca sunt avantajat chiar daca am credit in lei pt ca euro a fost cand mi-am luat masina 3,16 lei...

          Comment


          • #35
            Sunt deacord cu tine Octaviane,insa poti avea incredere in leu oare???Daca leul merge bine,e ok, dar daca nu, poate avea consecinte foarte neplacute. Si cum economia romaneasca este imprevizibila,prefer sa dorm mai linistit noaptea cu un credit in lei cu dobanda fixa.Nimeni nu poate garanta pentru leu,si apoi noi anticipam pe perioade de aprox. 5 ani cam cat dureaza un leasing pentru o persoana cu posibilitati modeste.In 5 ani se pot intampla multe, dar....fiecare cu posibilitatile sale.
            = ABS Plus 1.6 Mpi =

            Comment


            • #36
              Da, economia noastra...
              Dar cu un calcul cel putin teoretic se poate observa ca virgula cu aceeasi suma de bani in lei - credit auto - poti achita o varianta de echipare superioara - leasing, sau chiar credit auto in Euro.
              Nu sunt 100% pro leasing, si eu am credit auto in lei, dar parca a doua oara m-as gandi mai bine daca as mai face un imprumut, sincer.

              Comment


              • #37
                E clar ca nu vrem sa platim masina inca o data,insa chiar azi am citit o informati care m-a
                intristat: "Romania ar putea amana adoptarea monedei euro pana in 2015" . .Nasol, asta inseamna ca treburile nu merg bine deloc.Ungurii s-au obisnuit deja cu moneda, noi nici macar peste 7 ani! Fara cuvinte!
                = ABS Plus 1.6 Mpi =

                Comment


                • #38
                  Aaaaa (sorry de intarziere), pai asta e clar, noi vom fi ca Polonia, nici nu incape in discutie, dar calculul era facut fara sa ne gandim ca in cativa ani vom avea si noi salarul in Euro. Ha ha...no way...this is Romania
                  Desi sunt persoane care iau banii in euro (la cursul BNR), de astia ce spui? Asa e ca merita sa faca un credit in Euro???

                  Comment


                  • #39
                    Simularea on line a ratelor de credit - tzeapa

                    Hai sa povestesc cate ceva despre aplicarea online in vederea obtinerii unui credit bancar. M-am apucat si eu, ca tot omul dornic sa-mi cumpar o masina noua, sa investighez ofertele bancare. Frumos, dar ineficient. Mai bine o luam pe jos din banca in banca si intrebam la ghisee despre oferta lor. Treaba este ca pierzi o gramada de timp plambandu-te pe la banci, asa ca varianta online mi s-a parut mai atractiva in faza de analiza a ofertelor. Am ale o banca, doua, trei. Am facut calcule peste calcule, am downloadat adeverinte, formulare, bla, bla, am dat la serviciu pentru completare si mi-am facut trei dosare complete, asa, de siguranta. Apoi am mers la bancile vizate. Acolo, treaba cu gardul si leopardul era poveste frumoasa; inclin sa cred ca eu am vazut dincolo de gard nu un leopard ci un varcolac. Atentiune, atentiune acum: diferentele intre simularea online si realitatea de la ghiseu era de pana la 25% mai mare pt creditele in euro. M-am mirat foarte, mai ales ca la una dintre banci mai avusesem un credit auto rezonabil si a fost prima optiune.
                    Si acum intrebari:
                    - de ce nu reflecta realitatea simularea online?
                    - de ce am ajuns la o dobanda reala finala, din calcule elemetare, de ~ 45% pentru euro?
                    - sunt eu prost sau m-a vazut consultantul bancar mai cu puf la gura?
                    - a mai trecut cineva prin situatii asemanatoare?

                    Final:
                    Vreau Logan MCV diesel 85 cp. Am avans de 30%. Ce banca aleg pentru un credit pe 6 ani?

                    Astept sugestiile voastre cat mai curand posibil si multumesc.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by huzzy1981 View Post
                      noup.
                      daca e credit auto, nu o poti vinde (vezi ce am zis mai sus); bineinteles, dupa ce achiti creditul da, o poti vinde, dar pana atunci nu. sau o poti vinde inainte, te intelegi cu omu`, iei banii, te duci si o achiti si apoi o radiezi... dar cred ca iesi in pierdere...
                      daca vrei sa o iei in rate si sa o vinzi peste cativa ani, ia un credit de nevoi personale, DAR dobanda e mult mai mare si te ajunge o rata lunara la fel ca la creditul auto+casco, numai ca tu nu vei avea casco in rata, va trebui s aplatesti separat (daca vei voi) ...
                      asta e naspa cand nu ai banii... nu ai prea multe optiuni, si nici lucruri in favoarea ta....

                      Te-as contrazice putin. Masina o poti vinde fara probleme inainte de achitarea creditului. Exact asa am facut eu acum 1 saptamana. Am luat banii, am incheiat contract, s-a radiat masina iar eu am platit anticipat diferenta de credit, cam 50% din valoarea initiala. Banca nu a comentat nimic in ideea ca daca este platit creditul nu mai conteaza daca mai ai sau nu masina cand mergi la ghiseu. Sau poate, volksbank este mai permisiva, cine stie.

                      Comment


                      • #41
                        Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici... ideea e ca poti face asa: iei banii de la om, te duci si achiti creditul, si abia apoi o radiezi, dupa ce masina e platita. altfel nu stiu daca poti face....
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • #42
                          Iar eu iti spun inca o data. Nu este nevoie sa achiti ratele la banca iar apoi sa o radiezi. Mergi pur si simplu la Administratia Finaniciara de domiciliu, acolo unde ai rolul deschis pt masina, o radiezi, ii dai omului masina, ramai cu banii, iar apoi lichidezi creditul la banca. Crezi ca te intreaba cineva la Administratie daca ai credit pe masina sau nu?

                          Comment


                          • #43
                            Mcvdci85 are dreptate , daca esti propietaru masini adica in talon scrie numele tau nu stie nimeni in afara de banca ca masina e cu credit sau nu deci poti so radiezi si dupa sa dai fuguta s-o achiti... doar polita casco este concesionata in favoare bancii...

                            PS. simt un iz de cearta pe aici , asa ca daca va mai contraziceti aduceti argumente..

                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Asa o fi, nu stiu.... daca tu zici ca ai facut asta, inseamna ca se poate. eu am intrebat la banca cand am facut creditul si ziceau ca nu se poate. si sa iti dau un exemplu de ce: faci credit auto, cu beneficiile pe care le are creditul, iei masina, o vinzi, nu achiti creditul ci te folosesti de bani si platesti la banca rata in continuare, mai mica decat la un credit de nevoi personale, de exemplu. de asta nu iti da voi banca sa vinzi masina cat esti pe credit.
                              na, dar asa o fi cum zici tu... habar nu am....
                              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                              Comment


                              • #45
                                Huzzy corect banca nu-ti da voie , dar atat timp cat banca nu afla ca ai vandut masina nu are ce sa-ti faca , tu te duci achiti masina si atat...
                                e ca si cu politia rutiera nu ai voie sa depasesti viteza legala dar atat timp cat nu te vede radaru nu te opreste nimeni sa no depasesti

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google