Credit vs Leasing pentru Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Nu te supara Rocri dar eu am platit 920lei comision la aproape 8000 euro valoare finantata(LEASING), deci cred ca pe undeva Omega are dreptate.Oricum stiu sigur de la o cunostinta care lucreaza la banca-la o valoare finantata de 10000euro avans 0% comisionul de acordare este in jurul valorii de 2000 lei.

    Comment


    • #62
      Io am cercetat un pic inainte sa-mi iau masina. am fost la diferite banci si am strans ceva oferte de finantare, check this out:
      suma de finantare: 40000lei
      BRD - credit auto in lei: comision de acordare: 1890 lei; DAE 14%
      ABN AMRO - credit de nevoi personale: comision de acordare: 2100 lei; DAE 15%
      AlphaBank - credit de nevoi personale: comision de acordare: 1720 lei; DAE 17%
      ING - credit de nevoi personale: comision de acordare: 2200 lei; DAE 14%


      leasing RCI:
      toate cheltuielile de dosar si inmatriculare: 2200lei. la mine leasingul e pe 7 ani, dar no so tin 7 ani pt ca o fugaresc si o sa vreau o masina noua dupa ce depasesc 100 de mii.

      nu uitati cat va costa taxa de prima inmatriculare si inmatricularea efectiva

      Comment


      • #63
        ...iar eu la Volskbank am platit fix 120 RON!!!...la o valoare de 8200 euro
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #64
          Ce reprezinta suma?

          Comment


          • #65
            Cred ca comisionul de acordare al creditului.... eu am dat aceeasi suma pt 9657 de euro anul trecut la BRD...
            1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

            Comment


            • #66
              Io cand am fost la brd mi s-a spus ca dobanda e de 6.5% in lei plus comisionul de 1890 de lei anul trecut in vara. ma mir ca ai platit comision asa de mic. totusi, nu cumva ai dobanda mai mare si DAE sa fie tot cam pe-acolo ca la celelalte banci?

              Comment


              • #67
                Un fel de taxa de intocmire dosar!Faza cu orice banca e ca difera de la o sucursala la alta!Spre exemplu, anul trecut o sucursala impunea niste conditii, iar alta sucursala avea conditii mult mai usor de indeplinit plus ca avea si o oferta speciala pt. creditul auto masini noi!E vorba de Banca Transilvania!Eu am ales Volskbank pt. ca avea conditii si mai bune!Depinde foarte mult si ce sucursala alegi!...plus ca la un credit pe 7 ani la 8200 euro, cu tot cu dobanda ajunge la mai putin de 10.000 euro!N-am platit decat 120 RON plus 750 RON CASCO....la 36 de ore veneam cu masina de la dealer!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #68
                  Sincer, mi-e cam lene sa caut acum in hartoage sa vad cat e dobanda dar am dat fix 1200 ron comision, iar rata lunara pe 10 ani, fara avans, la un credit de 9657 de euro, am gresit eu mai sus, e de 500 de lei, plus-minus cativa lei, cu tot cu casco si comision gestiune.... dar daca esti foarte curios am sa caut dobanda exacta, numai sa imi spui!
                  1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                  Comment


                  • #69
                    Nu trebuie sa-mi dai date exacte, ci doar aproximative.
                    la mine leasing pe 7 ani, avans 10% la o valoare de ~13000 euro am rata de 206 euro pe luna cu casco cu tot.

                    Comment


                    • #70
                      Ca sa nu mai deschid un alt thread rog pe cineva care a folosit programul "RABLA" sa-mi spuna si mie care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a putea beneficia de acest program.

                      Comment


                      • #71
                        Atentie catre cei care isi i-au masina prin Unicredit Leasing. Exista acolo un paragraf 3.4.1
                        “Conversia in moneda de plata”unde se face urmatoarea mentiune :” Fluctuaţiile în cursul de schimb, dacă există, pot fi facturate separat

                        Utilizatorului. De asemenea, in cazul in care cursul valutar de la data emiterii facturii de catre Furnizor difera de cursul valutar de

                        la data platii efectuate de Finantator, diferentele de plata astfel rezultate vor cadea in sarcina Utilizatorului in masura in care aceste

                        diferente nu vor face obiectul unei intelegeri cu Furnizorul. De asemenea, daca plata efectuata de Finantator Furnizorului se face la

                        un alt curs valutar decat cel practicat de Banca Nationala a Romaniei, Utilizatorul se angajeaza sa suporte aceasta diferenta. Toate

                        aceste costuri si cheltuieli pot fi refacturate Utilizatorului si platite de acesta in termen de 10 (zece) zile, sub sanctiunea aplicarii de

                        penalitati de intarziere.

                        Ceea ce inseamna ca daca Furnizorul intocmeste un contract pentru o suma de 10000 euro CIP pentru un autoturism cu Utilizatorul si acelasi Furnizor ii cere Finantatorului (in acest caz Unicredit Leasing) 11000 euro CIP pentru acelasi autoturism diferenta de 1000 euro CIP+TVA revine ca plata Utilizatorului.

                        Eu am patit-o si astfel am platit 150 euro + TVA doar pentru ca Furnizorul a cerut o suma mai mare decat trebuia Finantatorului.

                        Comment


                        • #72
                          Parerea mea e ca un credit ar fi mai avantajos ptr ca la leasing te freaca cum vor ei. Are tatal meu un leasing la un Peugeot Expert si il rup astia..... Pe cand daca ai credit platesti DOAR rata si atat.
                          sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

                          Comment


                          • #73
                            Creditul e mai avantajos,pentru ca poti sa-ti alegi asiguratorul RCA sau CASCO.
                            eu am avut norocul sa- mi pot transfera polita CASCO de pe vechea masina PE LOGAN si beneficiez de reducera de 55% pe care o aveam! E adevarat ca nu am stricat vechea polita niciodata in cei 18 ani! Multi imi spuneau ca platesc CASCO degeaba! Dar acum platesc pe luna 90 de lei timp de 10 luni pe an. Prieteni de-ai mei se duc undeva pe la 210 lei/luna.
                            asta a fost cel mai mare avantaj simtit imediat la credit.
                            Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                            Andreea Trifu

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Omega View Post
                              Nu trebuie sa-mi dai date exacte, ci doar aproximative.
                              la mine leasing pe 7 ani, avans 10% la o valoare de ~13000 euro am rata de 206 euro pe luna cu casco cu tot.
                              Am vazut ca ai leasing ,te rog sa-mi spui si mie care sunt conditiile de acordare ,reviziile cine le plateste tu sau firma ,daca tre sa ai contract de munca pe o perioada nedeterminata ,samd.
                              Tre sa ajut pe cineva !

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by cristimar View Post
                                Am vazut ca ai leasing ,te rog sa-mi spui si mie care sunt conditiile de acordare ,reviziile cine le plateste tu sau firma ,daca tre sa ai contract de munca pe o perioada nedeterminata ,samd.
                                Tre sa ajut pe cineva !
                                Tind cont ca se modifica conditiile de acordare a creditelor bancare, in momnetul de fata cel mai usor obtii un leasing de la RCI, plus ca in cadrul leasingului se ia in calcul venitul tau si al familiei tale ;) Ideal ar fi un avans de cel putin 30% din val. Masinii noi si iesi mult mai ieftin ca la un credit bancar care dupa cum stii e full de comisioane ascunse, plus asigurare de viata plus nu stiu ce comision plus plus plus.....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google