Cric Hidraulic Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cric Hidraulic Logan

    Vreau sa-mi iau un cric hidraulic pentru logan si nu reusesc sa-mi dau seama care este inaltimea minima de ridicare care trebuie sa o aiba pentru a putea ridica pe spate .

  • #2
    Ce gasesti la Lidl sau Kaufland pe la 50 lei e extra suficient. Eu am si sunt foarte multumit. Pot ridica masina de la mijloc si pot schimba doua roti simultan.

    Comment


    • #3
      Pai eu am luat unul de la dedeman de 2T cu inaltimea minima de 148 mm si nu reusesc savschim roata pe fata deoarece nu ridica suficient. Pe spate nici nu poate fi vorba deoarece puntea este mai inalta.

      Comment


      • #4
        Vezi că în vârful tijei are un taler care se deșurubează, iar tija se lungește. Astfel înălțimea de ridicare crește. Sau, dacă dai la manetă și nu se ridică suficient, înseamnă că ar putea să fie aer pe cilindru și atunci trebuie aerisit.
        Last edited by logan21cdc; 14 June 2017, 14:07.

        Comment


        • #5
          Stiu man dar nu e bun cel putin pe spate nu imi ridica astefel incit sa pot scoate roata. Are 148 mm inchis, ridica 80 mm iar inaltima ajustabila (talerul care se desfileteaza) este de 50mm, deci in total ridica 278mm. Chiar am sa masor sa vad cit ridica cricul mecanic dara am senzatia ca pe state trebuie cel putin un 35 cm.
          Attached Files
          Last edited by usr1; 14 June 2017, 17:43.

          Comment


          • #6
            o bucata de lemn pusa sub acel cric nu ar ajuta?
            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

            Comment


            • #7
              Cu siguranta da...dar mi-ar fi placut sa fie ceva mai inalt si sa nu recurg la improvizati ;)

              Comment


              • #8
                De fapt, de unde vrei să ridici? De lateral sub prag sau direct sub mașină, de puntea spate? Oricum la cum arată în poze, cu înălțimea aia poți da mașina peste cap, deci nu înțeleg cum nu poți scoate roata pe spate.

                Comment


                • #9
                  Incearca si ai sa vezi ca nu poti sa ridici din lateral. Pare inalt in poza dar credema ca loganul e si mai inalt.

                  Comment


                  • #10
                    Am făcut azi o probă pe stânga spate. Se poate vedea în poze că am desfiletat puțin talerul până a atins pragul, iar după aceea a mers fără probleme. Nu am măsurat cât am ridicat, dar se poate vedea că roata stătea bine în aer și mai mergea ridicată mașina din cric, dar nu era cazul.
                    Cricul meu ridică între 185 și 360 mm, deci s-ar putea ca asta să fie problema la tine, nu ridică suficient din construcție.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Nu iti e frica sa pice masina de pe cric la prima adiere de vant? Capul ala de cric are o suprafata atat de mica...
                      Last edited by mr.K; 23 June 2017, 10:51.

                      Comment


                      • #12
                        Eu l-am modificat.
                        Attached Files
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • #13
                          La un Logan cu suspensia in mintile ei, ridici cu un crocodil de 100 lei de la Lidl/Norauto la maxim de fata si se ridica si roata din spate. Se pot schimba ambele roti de pe o laterala astfel.

                          Cricul de tip butelie de la Lidl este o rusine, capul ala e periculos tare, am si eu unul.
                          In ultima vreme am folosit cu succes acest cric : https://www.magazinulcuscule.ro/scul...tHJRoCHPnw_wcB

                          Ma ajuta mult, mai ales la curse si mai ales ca talpa aia coboara mult, permite cricului sa intre sub masina cu suspensie joasa.
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Recomand si eu "crocodilul". Asta tip "butelie" este mic si poti sa-l bagi oriunde, poate avea aplicatii diverse, acolo unde o ranga sau altceva nu face fata.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google